Neler Yeni

Öneri Yazılımcılar Neden MacBook Kullanıyor?

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
531
İsim
icardi
Hiç de iyi gittiğini söyleyemem. Ben air kullandım anca 8 saat ekran süresi almışımdır. O da safari youtube + xcode kullanırkenki performansı. İşlemci iş yaparken 2GHZ geçmiyor. Bu yüzden tüketimi de düşük

HP victus popüler olduğundan onun üzerinden gideceğim. Macbook ile kalınlıkları neredeyse aynı. 2ghz e kilitlerseniz onda da 8 saat bataryanın gittiğini göreceksiniz. Ki onda vscode ve chrome gibi 3. parti app kullanıyorsunuz. optimizasyonları yüskek de olsa iyi değiller.

typec ile şarj olabildikleri için bu yanıt çok boş. GAN charger alıp kullanabilirsiniz.

Bunlara da yorumum yok. Çünkü siz tartışmaya değil sadece bana saldırmaya gelmişsiniz. Ayrıca react ve angular tercih etmiyor oluşum bilgim olmadığı anlamına gelmez.

Windowsta bütün dillerde yazabilirsiniz zaten IOS sdk kullanmayacaksanız. Konu ile alakasını çözemedim. Neden Macbook lazım?

Hp victus ve benzerleri için konuşuyorum. 2GHZ e kilitlerseniz 8 saat giden cpu ve grafik kartı limitlenmiş bir otomobiliniz olur. altını açarsanız 5ghz-4ghz + 4060-4050 lı bir makineniz olur.

hem de macbooktan daha ucuza.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sizin pek bir biliginiz yok gibi, macbook kullanıp hiç windows pc ye elinizi sürmediğiniz için. büyük ihtimalle kendiniz gibi birinden siz de tavsiye aldınız. O yüzden mantıklı yorum yapamanızı çok iyi anlıyorum.
Bilgin ve tecrüben olmayan bir sektör hakkında yorum yapıyorsun. Victus'ta gidip 2ghz e çeksen yine 8 saat pil süresi alamazsın. Bunun en iyi örneğini de intel macler ve ile karşılaştırarak görürsün. Şarjları hiç de iyi gitmiyordu. Kısıtlama dersen onda da vardı.Macbook ile kalınlığı aynı falan değil. Victusun kalınlığı 2.35 cm iken m1 air'ın en ince kısmı 0,41cm - en kalın kısmı 1,61 cm.Birisi 2.29kg, diğeri 1.29 kg.

xcode kullandığına göre ios emulatorü de kullanmış olmalısın. Emulatör açtığın bilgisayar ısınır,şarjı da çabuk bitmesi normaldir. İstersen windows laptopuna android studio kurup bilgisayarının fanlarının uçak motoruna döndüğünü görebilirsin.

x86 ile arm arasındaki kıyaslamayı sadece ghz üzerinden yapman baya saçmalık. Arm daki olay zaten daha az güç tüketerek aynı performansı vermek.

Bilgisayarın type-c ile şarj olması adaptör taşımak zorunda olmadığın anlamına gelmiyor. Macte adaptörü yanına almak zorunda değilsin.

Ben sana saldırmaya falan gelmedim. Konu sahibi frontend ve backend için bir konu açmış. Yarım yamalak bi swift kullanıp yorum yapıp alınmaz demişsin. Yazılım mühendisi değilsin. Tecrüben zaten yok haliyle ama mac alınmaz diyorsun.

iOS geliştirmiyorsan zaten Mac almak zorunda zaten değilsin. Bende mac windows ikisi de var. Macte çalışmak daha kolay, windowsta o kadar rahat etmiyorum. Windows bilgisayarım da gayet güçlü.

Sana son mesajım mekatronik mühendisi görünüyorsun, çok zamanımı harcamayayım daha senin için.

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,032
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Uygunsuz davranış
bilgisayarının fanlarının uçak motoruna döndüğünü görebilirsin.
1709376352334.png

hocam yanlış anlamayın da çok boş konuşuyorsunuz :D.
Macbook ile kalınlığı aynı falan değil
evet hocam 0.5cm e kalın diyorsanız kız arkadaşınız mutlu olmalı.

x86 ile arm arasındaki kıyaslamayı sadece ghz üzerinden yapman baya saçmalık. Arm daki olay zaten daha az güç tüketerek aynı performansı vermek.
Performansı ile yapıyorum, sonuçta termal tüketimi ghz'e bağlı oluyor.

Birisi 2.29kg, diğeri 1.29 kg.
ona lafım yok. ama windows tarafında magnezyum kasalı benzer ağırlıkta ürün bulmak çok kolay.

Bilgisayarın type-c ile şarj olması adaptör taşımak zorunda olmadığın anlamına gelmiyor. Macte adaptörü yanına almak zorunda değilsin.
çok boş yapıyorsunuz hocam ikisinin de 8 saat gittiğini varsayarsak ki örneğini attım. ikisinde de adaptör taşımak zorunda değilsiniz.

Sana son mesajım mekatronik mühendisi görünüyorsun, çok zamanımı harcamayayım daha senin için.
Yazılımcı olmak için yazılım mühendisi mi olmam gerekiyor :D
minik Junior eğitim aldığın insanlar yazılım mühendisliği bölümü yokken o işi yapıyorlardı haberin olsun. minik bebiş.

1709376822734.png

2GHZ kilitlenmeden yapılan test.

1709377317268.png

Biri m3 Macbook diğeri i9 13980hx + 4090 içeren laptop.
farkı bulun :) ( fiyatlar aynı)

Son düzenleme:

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
531
İsim
icardi
Alıntıyı görüntüle

hocam yanlış anlamayın da çok boş konuşuyorsunuz :D.

evet hocam 0.5cm e kalın diyorsanız kız arkadaşınız mutlu olmalı.

Performansı ile yapıyorum, sonuçta termal tüketimi ghz'e bağlı oluyor.

ona lafım yok. ama windows tarafında magnezyum kasalı benzer ağırlıkta ürün bulmak çok kolay.

çok boş yapıyorsunuz hocam ikisinin de 8 saat gittiğini varsayarsak ki örneğini attım. ikisinde de adaptör taşımak zorunda değilsiniz.

Yazılımcı olmak için yazılım mühendisi mi olmam gerekiyor :D
minik Junior eğitim aldığın insanlar yazılım mühendisliği bölümü yokken o işi yapıyorlardı haberin olsun. minik bebiş.

Alıntıyı görüntüle

2GHZ kilitlenmeden yapılan test.

Alıntıyı görüntüle

Biri m3 Macbook diğeri i9 13980hx + 4090 içeren laptop.
farkı bulun :) ( fiyatlar aynı)
Yarım santime az diyor. Ortalama kalınlıkta biri diğerinden 2 kat falan daha kalın. Ayrıca neredeyse 300 bin sıralamayla öğrenci alan okul mezununa bak sen :D Toplama çıkarma falan yapabiliyor musun?

M3 pro 54k ya satılıyor. Dediğin pc o fiyata varsa gidelim alalım.

GRDL

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mehmet Gürdal
Hocam bu zephyruslar nasıl ısınıyor mu oyunlarda vs tasarımı ve inceliği çok hoş duruyor
13900h 4070 li olanı 70k civarıydı
Testlere bakmak lazım ama muhtemelen ısınmaz çünkü rtx4070 100 wattı geçmez

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Macos da linux da unix tabanlı. Ayrıca her donanımda çalışmasının ne önemi var ki? Zaten çalıştığımız iş gereği bilgisayarlarımız iyi. Bize şarj ve taşınabilirlik lazım. Kaldı ki veri güvenliğinin önemli olduğu şirketlerde çalışırsan vpn ile sanal makina üzerinden çalışırsın onda da zaten kullandığın bilgisayarın anlamı kalmaz. Ben bir bankada yazılım mühendisiyim sistem böyle işliyor. Mac ve bankadan gelen özel bilgisayarım var. Bankanın verdiği windows ayrıca sanal makine de windows.

Durduk yere linux kuranların özentilikten kurduğunu düşünüyorum çünkü hiçbir anlamı yok. Çoğu uygulama çalışmıyor diyeceksen örnek vereceksin. Öyle sağdan soldan duyduğun lafla konuşmayacaksın ne kurdun da çalışmadı onu söyle.
Hocam sektörden birinin de cevap vermesi güzel oldu. Dediğiniz gibi sanal makine kurma durumunda zaten bilgisayarın önemi kalmıyor, o zaman direk malzeme kalitesi, şarj, taşınabilirlik gibi konular önemli oluyor.
Durduk yere linux kuranların ben de özentilikten kurduğunu düşünüyorum, gerçekten Windows ya da Mac'te yapılamayacak bir şeyi yapmak için kurduysa eyvallah ama çoğu havalı gözükmek için, doğru.
Ne kurdun da çalışmadı kısmı da kesinlikle doğru. Evet mesela android vs ios olarak düşünürsek de yine androidde daha fazla uygulama var ama yoğun kullanılan uygulamalar ikisinde de oluyor, kenarda köşede kalmış bazı uygulamalar belki çalışmayabilir diye düşünüyorum.

Bana kalırsa özentilik. Kod yazmak için mac olması şartı yok. 5 yıldır çalışıyorum 1 kere gidip kafede kod falan yazmadım mesela ama bazı tanıdıklarım sırf hava olsun diye mac alıp kafede çalışıyormuş gibi görünmeye çalışıyorlar :D İşlemcisi ram'i ve ssd'si iyi olan her bilgisayarda kod yazılır.
Tabii ki mac olması şartı yok, çöp bir bilgisayarda da yazılabilir. Kafede yazma gibi bir zorunluluk da yok dediğiniz gibi. O zaman bu biraz daha alışkanlık ve Mac sevgisi olabilir. Sonuçta Android daha özgür olmasına rağmen iPhone kullanan da baya kişi var.

bu kişiye göre değişir özellikle kişinin yazılım hayatında ki geçmişine göre ve ilgilendiği alana göre yada net olarak yazılımcının keyfine alışkanlıklarına göredir. göreceli bir kavram. mac kullanan mükemmel linux kullanan özentidir diye bir saçmalık olamaz. her platform'un kendine has özellikleri var. linux'te çalışan adamın zaten 15+ yıl bir yazılım geçmişi vardır.
Doğru hocam, kesinlikle alışkanlıklarına göre bence de.

İşletim sistemi+mimari+optimizasyon.
Macler arm mimarisi üzerinde çalışıyor.
Arm mimarisinde verilen bir görevin her adımı için ayrı bir komut yazılım tarafından işlemcilere-transistorlere verilir.
Yazılım iyi optimize edildiği sürece bu daha düşük işlemci gücü ile görevleri yerine getirmeye olanak tanır. Bu yüzden macler neredeyse hiç ısınmaz.
Ama bunun da bir limiti var elbette. Yüksek miktarda veriyi az komutla çalıştıran bir görev mac'leri zorlar. 3d model renderlamak, oyun oynamak vs gibi görevler mac'lerin verimlilik ile çözebileceği bir görev değil.
Bu tarz görevler için Nvidia ya da amd gpulardaki gibi paralel çalışan yüzlerce çekirdeğe ihtiyacın var.
Arm temelli bir çok çekirdekli gpu görmediğimiz sürece (en az 100-200 çekirdek) bu alanda windows önde olacak.

Tamamen kişisel tercih meselesi. Adam iPhone kullanıyorsa ve işine engel değilse neden olmasın?
Eskiden lumia kullandığım ve cihazlar arası optimizasyonu deneyimledigim için anlayabiliyorum neden mac tercih ettiklerini
Hocam ben çok ağır iş yapmıyorum ama bir anda çok iş yapıyorum. Mesela 2 tarayıcıda 30'ar sekme + birsürü günlük program. Oyun oynamıyorum. Görev çubuğu şöyle mesela şu an.

7peofuDc2T.png

Eğer ios develeper olmayacaksan macbook alma.

Apple öyle bir piyasayı kitliyor ki, adam akıllı ios geliştireceksen macbook şart. Kullandıkları Swift falan macbook istiyor.

O kadar yüzey alanı geniş işlemcili pc yapıp içine bakır levha atsam. Üstüne bir de 2ghz limiti koysam benim de pc asla ısınmaz.
Hocam şu an yok öyle bir hedefim.

Gömülü yazılım tarafında zaten macos kullanmanın bir anlamı yok ki. Ben üniversitede bitirme projesi yaparken macte msp432 nin ide si çalışmıyordu. Macin gömülü yazılım için çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Burada konuştuğumuz kısım frontend backend, bunun için mac neden alınmaz onu açıklar mısın?
Evet aslında ben de backend için konuşuyorum, backend developer olmak istiyorum. Geri geldiğinde kişisel projelerimde front-end'de kullanabilirim tabi.

Burada konu ısınma-ısınmama ikilemi değil, ayrıca ghz limiti de bir teknik olarak kötü bir şey değil.
eğer senin bilgisayar üzerinde yaptığın işlem daha az güç ile verim kaybı olmadan yapılabilir ise yapılmalıdır.
Bu yüzden arm çoğu alanda x86 yerine tercih ediliyor.
Eğer hepi topu yaptığın şey 2 kisa video editleyip, thumbnail yapıp email yanıtlamak ise ve bunu 2ghz ile yapabiliyorsan neden olmasın? Bu tarz bir kullanım stilinde uzun pil ömrü daha fazla tercih edilir.

Pc'nin geride kalmasının arkasındaki neden işlem limiti ya da bakır olması değil, çalıştığı mimari.
Bunu bir otomobil ve traktör ile benzetme yaparak anlayabiliriz.
Macler otomobil gibidir, hızlı, daha hafif ve şık. İşlevlerini bu formu koruyarak yapabilir.
Windowsun çoğunlukla temel aldığı x86 ise traktör gibi; daha fazla işlemci gücüne ihtiyaç duysa da görece yavaş çalışıyor-aciliyor. Ama üzerinde çalışan programlar bu fazla işlemci gücünü kullanabiliyor.

İki platformu karşılaştırmak o kadar kolay değil bu yüzden. Tamamen senin kullanıcı olarak ihtiyaç duyduğun parametrelere göre değişiyor.
Kesinlikle katılıyorum hocam.

Hiç de iyi gittiğini söyleyemem. Ben air kullandım anca 8 saat ekran süresi almışımdır. O da safari youtube + xcode kullanırkenki performansı. İşlemci iş yaparken 2GHZ geçmiyor. Bu yüzden tüketimi de düşük

HP victus popüler olduğundan onun üzerinden gideceğim. Macbook ile kalınlıkları neredeyse aynı. 2ghz e kilitlerseniz onda da 8 saat bataryanın gittiğini göreceksiniz. Ki onda vscode ve chrome gibi 3. parti app kullanıyorsunuz. optimizasyonları yüskek de olsa iyi değiller.

typec ile şarj olabildikleri için bu yanıt çok boş. GAN charger alıp kullanabilirsiniz.

Bunlara da yorumum yok. Çünkü siz tartışmaya değil sadece bana saldırmaya gelmişsiniz. Ayrıca react ve angular tercih etmiyor oluşum bilgim olmadığı anlamına gelmez.

Windowsta bütün dillerde yazabilirsiniz zaten IOS sdk kullanmayacaksanız. Konu ile alakasını çözemedim. Neden Macbook lazım?

Hp victus ve benzerleri için konuşuyorum. 2GHZ e kilitlerseniz 8 saat giden cpu ve grafik kartı limitlenmiş bir otomobiliniz olur. altını açarsanız 5ghz-4ghz + 4060-4050 lı bir makineniz olur.

hem de macbooktan daha ucuza.

sizin pek bir biliginiz yok gibi, macbook kullanıp hiç windows pc ye elinizi sürmediğiniz için. büyük ihtimalle kendiniz gibi birinden siz de tavsiye aldınız. O yüzden mantıklı yorum yapamanızı çok iyi anlıyorum.

Alıntıyı görüntüle

bu da bataryası bozuk olan zephyrus bilgisayarımın pili. :) pil sağlığı %88 di.
yani burada %78 şarjı dolu değil %66 küsürlerde.

hız limiti 2300mhz

Alıntıyı görüntüle
Hocam doğrudur, bu zephyrus'lar da çok küçük ve şık zaten. Aynı içinde windows olan bir macbook gibi, onu da baya düşünüyorum, sadece şu ekranı açınca havaya kalkması + fanları ekrana üflemesi biraz garip geliyor. Bir de küçük olan modellerde ram'ler lehimli geliyordu sanırım.

Bence gayet kolay

C:
    if (input == "IOS developer olacağım") {
        printf("MAcbook Al \n");
    } else {
        printf("Düzgün Windows kullan \n");
    }

Almayın hocam, dediğim gibi seri sorunlu.

Hocam deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Hocalarım pek bakamadım mesajlara, baya cevap veren olmuş toplu cevapladım.
Sakin olun lütfen, basit bir konuda bu kadar hararetli tartışmaya gerek yok :)
Dediğim gibi ben oyun oynamıyorum o yüzden bilgisayarda RTX 4090 olması çok önemli değil, benim için önemli olan şey günlük performansının çok iyi olması, yani bir hocamın da verdiği örnekten yararlanmam gerekirse araba vs traktör karşılaştırmasında araba daha iyi olur, traktör gücüne ihtiyacım yok çünkü. Günlük kullanımda hızlı, soğuk ve sessiz çalışan bir cihaz olması yeterli, buna ek olarak şarjı da uzun giderse ne ala.

Son düzenleme:
Top Bottom