Neler Yeni

bilgisayarda takılırken priz bir anda patladı

rkun31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berk dün
bilgisayarda video izlerken priz bir anda patladı ve bilgisayar bir anda kapandı geri acmaya calısıtıgımda ise acılmadı bilgisayar sistemini teker teker söküp tekrardan taktım zar zor calıstırdım simdi oyun testi icin girdigimde ise cok fazla performans düşüşü yaşıyorum formatladım tekrardan denedim ilk attıgımda hicbir sıkıntı yok iken tekrardan performans düşüşü yaşamaya basladım internette arattıgımda ise hicbir sonuc bulamadım ne yapmam gerekiyor?

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Master yi
Parçaların hasar görmüş olma ihtimali yüksek olabilir

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Master yi
ne yapmam gerekiyor
Sistem çalıştığına göre hangi parçalar da sıkıntı var çözmek zor hepsini farklı parçalar ile vs denemek lazım mesela kolaydan ram değişerek denenebilr SSD ekrana kartı kolayca çıkarılıp takılabilir sonra ise anaakrt işlemci veya sadece PSU da olabilir sonuçta prizden gelen bütün voltaja maruz kaldı bu arada satın alın demiyorum yani kısaca kapsamlı bir yere goturmelisin PC yi özellikleri nedir hazır sistem mı sana sağlam iyi bir bilgisayarcı lazım

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,135
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
o tarz elektrik arızalarında ilk durak psu olduğu için öncelik kontrol etmen gereken psu ama performans düşüşü haricinde çalıştığını söylemişsin yani %99 psu değil. Ondan sonra elektrikten ilk etkilenen hassas parça ram. Ram frekansını vs kontrol et 32 ise kullanılabilir 32 görünüyor mu kontrol et. devamında sırasıyla işlemciye cinebench r23 testi yap ve internetten işlemcini kaç puan alması gerektiğine bakıp kıyasla arada gözle görülür bi düşüş varsa işlemci gitmiştir. En son ekran kartını kontrol et furmarkta 1080p 4x msaa ve 1440p 2xmsaa testlerini yapıp aynı testlerin videolarını izle farklı değer veriyorsa ekran kartı gitmiştir.

rkun31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berk dün
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS sıfırlanmıştır. BIOS'a gir XMP'yi aç.
bilgisayardan fazla anlayan birisi degilim nası yapıcaö :/
Mesaj otomatik birleştirildi:

o tarz elektrik arızalarında ilk durak psu olduğu için öncelik kontrol etmen gereken psu ama performans düşüşü haricinde çalıştığını söylemişsin yani %99 psu değil. Ondan sonra elektrikten ilk etkilenen hassas parça ram. Ram frekansını vs kontrol et 32 ise kullanılabilir 32 görünüyor mu kontrol et. devamında sırasıyla işlemciye cinebench r23 testi yap ve internetten işlemcini kaç puan alması gerektiğine bakıp kıyasla arada gözle görülür bi düşüş varsa işlemci gitmiştir. En son ekran kartını kontrol et furmarkta 1080p 4x msaa ve 1440p 2xmsaa testlerini yapıp aynı testlerin videolarını izle farklı değer veriyorsa ekran kartı gitmiştir.
bi bilgisayarcıya gitsem yardımcı olabilir mi

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Master yi

Bazı bilgisayarcilar aşırı kazık olabiliyorlar para kazanmak için herşeyi yaparlar yapabiliyorsan kendin yap ve PC yi kapatıp fişini çekip işlemlerini öyle yap onun dışında gerçekten güvenilir ve sağlam bir yere goturmelisin

fenerlimühendis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
408
İsim
Ahmet Hakan

Anakartın marka modeli + XMP açma => Google ara.

2. soru da bilgisayarcıya götürürsen muhtemel sağlam parçaları cukkalayıp bir de üstüne sana cüzi (!) bir miktarla dandik ve daha düşük kaliteli parçaları ballandıra ballandıra överek satabilme ihtimali mevcut. Tanıdık bir arkadaş bul bilgisayardan anlayan ona sor.

rkun31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berk dün
eyvallah kankabakayım ben bi arkadaslar var da üstlerine düsmüyoralr konunun ya

JuunBuun

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
807
İsim
Taksim Delisi Cenk
ilk olarak prizi veya tesisatını kontrol ettir bence tekrarlanmaması için.Gerekirse prizi değiştirin kıvılcım vs esnasında erime vs yaptıysa içinden tekrar yapma ihtimali artmıştır.Sonrasını zaten arkdaşlar doğru belirtmiş inşallah arıza vs olmamıştır.

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Erdem BELER
Bilgisayar ve benzeri yüksek Watt ile çalışan cihazları prizlere bağlarken ilk tercihiniz akım korumalı prizler olmalıdır. Eğer bunu temin edemiyorsanız priz çoklayıcıda her zaman en az bir adet boş yuva bırakın.
Gelelim senin konuna, arkadaşların dediği gibi hangi parçada sorun olduğunu anlamak için farklı parçalarla denemen gerekir. Pc hepten kapandıktan sonra nasıl çalıştırmayı başardığın da önemli. Sistemi minimum düzeyde çalıştırarak başla, ekran kartın varsa onu sök ve görüntü kablosunu direkt olarak anakarta bağla, çift ram kullanıyorsan eğer birisini sök ve tek tek ramleri deneyerek sistemini test et. İstersen biosunu sıfırla ve bunları yaparken başka bir priz girişinde yap ki ikinci bir patlama yaşanmasın.

rkun31

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
berk dün
işlemci testine baktıgımda vermesi gereken puan 11.000 küsür iken aldıgım puan 7280 puan ekran kartına da bakayım mı?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,902
Üyeler
140,723
Son üye
ibrahim...
Top Bottom