Neler Yeni

Bilgisayar çok geç açılıyor

okankygsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Okan kaygısız
Merhaba herkese bilgisayarım uzun zamandır çok geç açılıyor.Bu süre 1-2 dakika rahat buluyor.Başlangıç uygulamalarından çoğunu devre dışı bırakmama rağmen hala aynı.Bunun çözümü için desteğinizi istiyorum.
Depolama birimlerinin fotoğraflarını ve başlangıç uygulamaların fotoğrafını koyuyorum.Bilgisayar özellikleri mobilden girenler için gözükmeyebiliyor o yüzden yazıyorum.
Ekran kartı: asus tuf 6800
işlemci : r5 5600x
ram:32 gb
anakart:Asus prime a520m-a

Ekler

• başlangıç.jpg
    başlangıç.jpg
    155.9 KB · Hit: 34
  • hdd1.jpg
    hdd1.jpg
    189.4 KB · Hit: 31
  • hdd2.jpg
    hdd2.jpg
    180.3 KB · Hit: 29
  • m2.jpg
    m2.jpg
    162.2 KB · Hit: 31
Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Alihan Bilici
Bende de böyle bir sorun var takip ediyorum konuyu

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,157
İsim
Emre Zengin
Merhaba herkese bilgisayarım uzun zamandır çok geç açılıyor.Bu süre 1-2 dakika rahat buluyor.Başlangıç uygulamalarından çoğunu devre dışı bırakmama rağmen hala aynı.Bunun çözümü için desteğinizi istiyorum.
Depolama birimlerinin fotoğraflarını ve başlangıç uygulamaların fotoğrafını koyuyorum.Bilgisayar özellikleri mobilden girenler için gözükmeyebiliyor o yüzden yazıyorum.
Ekran kartı: asus tuf 6800
işlemci : r5 5600x
ram:32 gb
anakart:Asus prime a520m-a
BIOS güncel değilse BIOS'u güncelle hocam. Bir de HDD'lerin SATA kablosunu çıkarıp açılış hızında bir değişiklik olup olmayacağına bakar mısın?

buff

80+
Uygulamalar başlamıyor olabilir ancak hizmetler dolu olabilir.

okankygsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Okan kaygısız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS güncel değilse BIOS'u güncelle hocam. Bir de HDD'lerin SATA kablosunu çıkarıp açılış hızında bir değişiklik olup olmayacağına bakar mısın?
Biosu güncelledim sitede ki en son sürüm ile ama hala yavaş açılıyor.Bios yazısı çabuk geliyor ama ondan sonra bi asus yazısı ile daire dönmeye başlıyor orada 2 dakikaya yakın bekletiyor hala

okankygsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Okan kaygısız
Şimdi de armory create uygulamasında farenin dpı ayarı değişmiyor.Windows taki neyse onu kullanıyor.Bu sorunun çözümünü bilen var mı?

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
Biosu güncelledim sitede ki en son sürüm ile ama hala yavaş açılıyor.Bios yazısı çabuk geliyor ama ondan sonra bi asus yazısı ile daire dönmeye başlıyor orada 2 dakikaya yakın bekletiyor hala
Asus yazısı geldikten sonra dönmeye başlayan animasyon hangi hızda kaç kere dönüyor?
Normal hızda birçok tur mu atıyor yoksa yavaş hızda birkaç tur mu atıyor?
Yani kasmalı yavaşlık mı var yoksa beklemeli yavaşlık mı?

okankygsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Okan kaygısız
Şimdi de armory create uygulamasında farenin dpı ayarı değişmiyor.Windows taki neyse onu kullanıyor.Bu sorunun çözümünü bilen var mı?
tamam bu düzeldi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asus yazısı geldikten sonra dönmeye başlayan animasyon hangi hızda kaç kere dönüyor?
Normal hızda birçok tur mu atıyor yoksa yavaş hızda birkaç tur mu atıyor?
Yani kasmalı yavaşlık mı var yoksa beklemeli yavaşlık mı?

böyle açılıyor hocam ve net 2 dakikayı buluyor

Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
tamam bu düzeldi

böyle açılıyor hocam ve net 2 dakikayı buluyor
Normal hızda birçok tur atıyor yani.
En son SSD trim ne zaman yaptınız?
Ayrıca diskleri birleştirme ne zaman yaptınız en son?
Bu işlemleri yapıp sonra tekrar gözlemleyin.

Sorun devam ederse şunları deneyin:
CMD'yi yönetici olarak açın.
chkdsk C: /f /r /x komutunu yazıp enterlayın.

Yine Yönetici olarak çalıştırılmış CMD ile aşağıdaki kodu yazıp enterlayın. Tarama biraz uzun sürebilir, bekleyin.
sfc/scannow

Sonra aşağıdaki kodları sıra ile çalıştırın. Bunlar daha uzun sürebilir, bekleyin.

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bu işlemler eksik sistem dosyası varsa onaracaktır ve diskteki bozuk bölümleri düzeltecektir.

Son düzenleme:

okankygsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Okan kaygısız
Normal hızda birçok tur atıyor yani.
En son SSD trim ne zaman yaptınız?
Ayrıca diskleri birleştirme ne zaman yaptınız en son?
Bu işlemleri yapıp sonra tekrar gözlemleyin.

Sorun devam ederse şunları deneyin:
CMD'yi yönetici olarak açın.
scandisk C: /f /r /x komutunu yazıp enterlayın.

Yine Yönetici olarak çalıştırılmış CMD ile aşağıdaki kodu yazıp enterlayın. Tarama biraz uzun sürebilir, bekleyin.
sfc/scannow

Sonra aşağıdaki kodları sıra ile çalıştırın. Bunlar daha uzun sürebilir, bekleyin.

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bu işlemler eksik sistem dosyası varsa onaracaktır ve diskteki bozuk bölümleri düzeltecektir.
Valla dediklerinizin hiç birini yapmadım.İlk dediğiniz işlemlerden başlayıp deneyeyim hocam biraz uzun sürecek gibi ben yarın sonucu buraya yazarım

• Beğen
Reaksiyonlar: ca.s

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
Daha sonra WiseCare365 adlı yazılımı indirip kurun. (Portable olarak da indirebilirsiniz.)
Programı açın ve tarama yaptırın. Daha sonra değişiklik yapasını istemediğiniz komutu "Aldırmamak" seçeneği ile yoksayın ve "Düzelt" diyerek sisteme bir ayar çekin.

Sonrasında Sistem Ayarı --> Disk Birleştirme yolunu izleyin ve Akıllı Optimize kısmına tıklayın. Bu işlem SSDleri trim yapıp HDDleri birleştirecektir. Biraz uzun sürebilir.

Valla dediklerinizin hiç birini yapmadım.İlk dediğiniz işlemlerden başlayıp deneyeyim hocam biraz uzun sürecek gibi ben yarın sonucu buraya yazarım
128 GB SATA SSD kullanıyorum 20 saniye açılıyor bilgisayarım. Düşün sen.

Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
Yukarıda komutu scandisk C: /f /r /x olarak yazmışım yanlışlıklar.
Doğrusu chkdisk C: /f /r /x olacaktı.

okankygsz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
329
İsim
Okan kaygısız
Daha sonra WiseCare365 adlı yazılımı indirip kurun. (Portable olarak da indirebilirsiniz.)
Programı açın ve tarama yaptırın. Daha sonra değişiklik yapasını istemediğiniz komutu "Aldırmamak" seçeneği ile yoksayın ve "Düzelt" diyerek sisteme bir ayar çekin.

Sonrasında Sistem Ayarı --> Disk Birleştirme yolunu izleyin ve Akıllı Optimize kısmına tıklayın. Bu işlem SSDleri trim yapıp HDDleri birleştirecektir. Biraz uzun sürebilir.

128 GB SATA SSD kullanıyorum 20 saniye açılıyor bilgisayarım. Düşün sen.
İlk aldığım zamanlar bende de hızlı açılıyordu ama son bir iki aydır durum vahim yani ve artık gözüme batıyor.Teşekkür ederim ilgilendiğin için 3 tane depolama birimi var.Hepsi için mi bu dediklerini uygulayayım yoksa sadece windowsun kurulu olduğu m2ssd için mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,156
Üyeler
141,250
Son üye
yagzwrld
Top Bottom