Neler Yeni

4 Slot Ram ile AMD Expo Çalışmıyor

Happyn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mutlu Ekinci
Selamlar arkadaşlar. Aşağıda sistemi yazıyorum.
Anakart: Asus Rog Strix B650E-E
İşlemci: R7 7800X3D
Ram: 4x16gb Corsair Vengeance CL30 6000mhz
Ekran Kartı: 4080S OC
Psu:850w

Yukarda belirttiğim sistemle AMD expo'yu açmaya çalışıyorum ama sistem boot olmuyor. Tüm profilleri denedim ama aynı sonuç.

2 ram'i çıkartıp sadece 2 slotla denediğim zaman bir problem olmadan 6000mhz'e çıkıyor ram.
Reddit'te yazan bazı çözüm yollarını denedim ama hiç biri etkili olmadı.
Bios sürümü 2413 yani son sürüm.
Ve son olarak Expo 1 profilini etkinleştirip, ram frekansını 3600mhz'ye çektiğim zaman sistem boot oluyor ama daha üstünde boot olmuyor.
Var mıdır bir çözümü?

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
365
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
AMD işlemciler "Dual Channel" olarak çalışmak için tasarlanmıştır. Yani 2 slot ram ile en stabil şekilde çalışıyorlar, 4 slot ram ile maksimum performansı elde edemezsiniz ve frekans düşürerek ona göre kullanmanız gerekir. Aşağıya bıraktığım ürün linkinde ram desteği yazıyor. RAM timinglerini ve subtiminglerini ayarlayarak 6000mhz ile çalıştırabilmeniz mümkün olabilir fakat kimse stabilite garantisi veremez. Bununla birlikte uzun boot süreleri, sistem donmaları, mavi ekran hataları meydana gelebilir.

1712435758247.png

Happyn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mutlu Ekinci
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
AMD işlemciler "Dual Channel" olarak çalışmak için tasarlanmıştır. Yani 2 slot ram ile en stabil şekilde çalışıyorlar, 4 slot ram ile maksimum performansı elde edemezsiniz ve frekans düşürerek ona göre kullanmanız gerekir. Aşağıya bıraktığım ürün linkinde ram desteği yazıyor. RAM timinglerini ve subtiminglerini ayarlayarak 6000mhz ile çalıştırabilmeniz mümkün olabilir fakat kimse stabilite garantisi veremez. Bununla birlikte uzun boot süreleri, sistem donmaları, mavi ekran hataları meydana gelebilir.

Alıntıyı görüntüle
O zaman bu ram'leri iade edip 32x2 almak sorunumu çözer gibi duruyor. Ya da 2 tanesini iade edip 2x16gb olarak yoluma devam mı etmeliyim. İleriye dönük olsun diye 4x16 almıştım ama 2x16 ne zamana kadar yeter bilemiyorum

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
365
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
O zaman bu ram'leri iade edip 32x2 almak sorunumu çözer gibi duruyor. Ya da 2 tanesini iade edip 2x16gb olarak yoluma devam mı etmeliyim. İleriye dönük olsun diye 4x16 almıştım ama 2x16 ne zamana kadar yeter bilemiyorum
Öyle yapmanız en iyisi olur. 2x32 veya 2x16 ihtiyacınıza göre karar verip kullanırsınız. İleriye dönük olması adına 2x32 daha mantıklı olur.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,261
İsim
Emre Zengin
Selamlar arkadaşlar. Aşağıda sistemi yazıyorum.
Anakart: Asus Rog Strix B650E-E
İşlemci: R7 7800X3D
Ram: 4x16gb Corsair Vengeance CL30 6000mhz
Ekran Kartı: 4080S OC
Psu:850w

Yukarda belirttiğim sistemle AMD expo'yu açmaya çalışıyorum ama sistem boot olmuyor. Tüm profilleri denedim ama aynı sonuç.

2 ram'i çıkartıp sadece 2 slotla denediğim zaman bir problem olmadan 6000mhz'e çıkıyor ram.
Reddit'te yazan bazı çözüm yollarını denedim ama hiç biri etkili olmadı.
Bios sürümü 2413 yani son sürüm.
Ve son olarak Expo 1 profilini etkinleştirip, ram frekansını 3600mhz'ye çektiğim zaman sistem boot oluyor ama daha üstünde boot olmuyor.
Var mıdır bir çözümü?
AM5'te 4 slot RAM tam yerine oturamadı hocam. Böyle sorun yaşayan arkadaşlara çözüm bulamadık maalesef. Eğer RAM'lerin iadesi süresi geçmediyse iade edip 2x32 alman çok daha iyi olur hocam.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,811
Üyeler
142,177
Son üye
xBEORN
Top Bottom