Neler Yeni

RX 6800 ve R5 5600X Darboğaz Yapmaz Diyenlere İnanmayın!

7500f 5250 mhzde kullanıyorum spiderman oyununda 4060ti asla %100 olmuyor o oyun öyle o oyuna takılma.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca darboğaz oyun oynarken takılma yapmaz sadece düşük fps alırsın donma takılma bambaşka bir problem.

Nospanti

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Hasan Emir Suiçmez
Bana yapmaz dediler çok pişmanım boş yere paramızı harcadık.Anakart mı değiştirmedim desen bütün donanımı sıfırladım sorunum çözülmedi.Bir taneside doğru düzgün demedi darboğaz yapar şu işlemciyi al vs vs.Başka arkadaşlarında canı yanmasın.
2k'da yapmaz (Ryzen 5600 ve xfx rx 6800 ile) kullandım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
6800 ekran kartı zaten 4K oyunlar içindir eğer sen gidipde 1080p de oynatırsan işlemciye aşırı yük biner ve darboğaz yapar. 1080P de darboğaz yapmaması için anca 5800X3D felan takman lazım o da çok saçma olur. Ayrıca 4K monitör alırsan da çok pahalı ve sistemin fps i düşer. 2K alman bence en iyisi şuan LG lerin 2K ve 240hz olan monitörleri var. tavsiye ederim
RDR2'de FULL ULTRA simgesini sona getirdim şuan kasma hiç olmadı.Ben hala arkasındayım bu işin.Darboğaz değil diyorlar net darboğaz.

7500f 5250 mhzde kullanıyorum spiderman oyununda 4060ti asla %100 olmuyor o oyun öyle o oyuna takılma.

Ayrıca darboğaz oyun oynarken takılma yapmaz sadece düşük fps alırsın donma takılma bambaşka bir problem.
GTA V'de takılıyordu ilk başlarda.4K VSR açtım takılma gitti ama FPS'den ödünç vermiş olduk.2K'da kurtarmıyor mübarek.

2k'da yapmaz (Ryzen 5600 ve xfx rx 6800 ile) kullandım.
Hocam son 2 şansım var.Ya 2k 2.el monitör alacağım 6000t ye.Ya da para toplayıp 10000 5800x3d alacağım 1080p monitörde takılacağım.

Hocam eğer drop yediğiniz oyunda işlemci kullanımı %90 üzeri değilse GPU %99 değilse drop olmaması gerekiyor. İşlemci darboğazı %90 üstüne çıkarsa ortaya çıkar onun dışında kart kullanımı %99 olmadığı için ekran kartı darboğazı yaşanıyordur, fakat bu asla dropa neden olmaz.

Örnek; CPU %50 GPU %80 ise oyunlarda drop yemezsin, testlerindeki değerleri söylersen daha kolay anlayabiliriz. 5600X ile RTX 4070 Tİ kullandım 6 ay ve böyle bir sorun yaşamadım, darboğaz oldu tabii ki ama sanki FPS sınırlamışım gibi his veriyodu anlamıssındır stabildi yani oyunlar.

Tam tersi işlemci %99 olup ekran kartını %50 60 70 besliyorsa oyunlarda drop yaşanır.
Spiderman oyununda 80-50 ye kadar düşüyordu GPU kullanımı hocam.RDR2'DE AYARLARI ULTRAYA ALDIM 1080P'de sorun yaşatmadı gram kasma yapmadı çok ilginç.İlginç değil aslında darboğazı kaldırdık o oyunda ama spidermanda bir türlü kaldıramadıık.

Dahası  
Reaksiyon skoru
133
İsim
Suat uslu
Instagram
suatusluuu
Twitter
suattuslu
Discord
suatusluuu
sam açık mı ? açık ise kapat öyle dene bir çok kaynakta mikro takılmalar falan yaptığı belirlenmiş ve dc gelebilirsen bir bakayım ayarlarına

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
sam açık mı ? açık ise kapat öyle dene bir çok kaynakta mikro takılmalar falan yaptığı belirlenmiş ve dc gelebilirsen bir bakayım ayarlarına
SAM açık kapatıp zamanında denemiştim bir daha denerimde SAM baya fps yükseltiyor ama

Dahası  
Reaksiyon skoru
133
İsim
Suat uslu
Instagram
suatusluuu
Twitter
suattuslu
Discord
suatusluuu
SAM açık kapatıp zamanında denemiştim bir daha denerimde SAM baya fps yükseltiyor ama
evet yükseltiyor oyundan oyuna bağlı olarak ancak pek çok yabancı forumda sorun çıkardığı (stuttering) kayda geçmiş ve kapatılınca sorun ortadan kalkmış

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,090
İsim
Semih Boran
rx 6700 xt'nin kutusunda qhd oyunculuk için olduğundan bahsediliyor zaten. Sizinkinde de öyledir diye düşünüyorum. 1440p'de darboğaz olmuyor mesela.

Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
ugurtekn
rx 6700 xt'nin kutusunda qhd oyunculuk için olduğundan bahsediliyor zaten. Sizinkinde de öyledir diye düşünüyorum. 1440p'de darboğaz olmuyor mesela.
Hocam vallahi bilmiyorum ya 1440p monitöre geçeceğim.Yada 5800x3D işlemci zamanla alacağım.

evet yükseltiyor oyundan oyuna bağlı olarak ancak pek çok yabancı forumda sorun çıkardığı (stuttering) kayda geçmiş ve kapatılınca sorun ortadan kalkmış
HYPER iş parçacığını kapattım SMT sanki düzeldi gibi oldu sonra bir takılma gerçekleşti.Ama CPU kullanımı 80'leri buldu onu kapatınca herkesinkini çözmüş genel oalrak.Neyse SAM'de denerim nasıl olacak bildiririm.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,942
Üyeler
141,367
Son üye
m.yasir
Top Bottom