Neler Yeni

R5 5600 RX 7700XT düşük FPS sorunu

Merhaba 2 gün önce RX 7700XT satın aldım ve sisteme taktım ama videolara göre daha düşük FPS alıyorum. Spider-Man Remastered en yüksek ayarlarda, RT kapalı 65-90 FPS arası (sık sık 65 civarına düşecek şekilde drop yiyor ortalaması 75 civarı. Cyberpunk 2077 en yüksek ayarlar, RT kapalı 60-70 FPS alıyorum ancak şehir içinde 45-46 FPS'e düştüğü yerler oluyor. Battlefield 2042'de ise en üst ayarlarda 100-110 FPS alıyorum. Ara sıra 90'a düşse de akıcı, drop yaşanmıyor. Bu FPS'ler internetten izlediğim RX 7700 XT'ye göre daha düşük.

Sistemi ilk kez gittiğim bir bilgisayarcıda taktırdım o yüzden acaba ekran kartını mı çaldı/değiştirdi diye baktım ancak kasanın yanından bakınca benim aldığım Gigabyte RX 7700 XT görünüyor, CPU Z'den bakınca da kart 7700XT gözüküyor yani o açıdan bir sorun yok gibi. Kartın sorunu ne olabilir? 5600'ün yaşattığı darboğaz mı buna sebep oluyor diyeceğim ama bu kadar da etkilemez gibi geliyor. Kartı 1080P'de kullanıyorum. Sistemim: 16 GB 3200MHz RAM, R5 5600 işlemci, Gigabyte Gaming OC Sistemi ilk kez gittiğim bir bilgisayarcıda taktırdım o yüzden acaba ekran kartını mı çaldı/değiştirdi diye baktım ancak kasanın yanından bakınca benim aldığım Gigabyte RX 7700 XT görünüyor, CPU Z'den bakınca da kart 7700XT gözüküyor yani o açıdan bir sorun yok gibi. Kartın sorunu ne olabilir? 5600'ün yaşattığı darboğaz mı buna sebep oluyor diyeceğim ama bu kadar da etkilemez gibi geliyor. Kartı 1080P'de kullanıyorum. Sistemim: 16 GB 3200MHz RAM, R5 5600 işlemci, Gigabyte Gaming OC RX 7700XT
Ekran Görüntüsü (10).png
Ekran Görüntüsü (3).png

xFxem

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
237
İsim
Cem
%55-60 kullanım görünüyor gpu da ayarları yükseltin olmadı 2k cekmeye calısın şuan darboğaz varmış gibi duruyor.
re-size bar açın anakart ayalarındna bi ihtimak kapalı olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
%55-60 kullanım görünüyor gpu da ayarları yükseltin olmadı 2k cekmeye calısın şuan darboğaz varmış gibi duruyor.
re-size bar açın anakart ayalarındna bi ihtimak kapalı olabilir.
Resize bar ve radeon ayarlarında ki o ayar açık. Monitörüm 1080p olduğu için 2k'ya çekemiyorum. Bazıları ekran kartı gerektiği kadar kullanır kendisini o yüzdenm hep %100 olmasına gerek yok dedi. Gerek yok diye mi az kullanıyor yoksa darboğaz mı nasıl anlarım? Ve darboğaz bu kadar etkiler mi?

xFxem

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
237
İsim
Cem
gpu kullanımı düşük darboğaz görünüyor, ayarları fulleyin gpuya yüklenmeyi deneyin fsr acıksa kapatın öyle deneyin

repyxer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Süleyman Efe Cİn
Merhaba 2 gün önce RX 7700XT satın aldım ve sisteme taktım ama videolara göre daha düşük FPS alıyorum. Spider-Man Remastered en yüksek ayarlarda, RT kapalı 65-90 FPS arası (sık sık 65 civarına düşecek şekilde drop yiyor ortalaması 75 civarı. Cyberpunk 2077 en yüksek ayarlar, RT kapalı 60-70 FPS alıyorum ancak şehir içinde 45-46 FPS'e düştüğü yerler oluyor. Battlefield 2042'de ise en üst ayarlarda 100-110 FPS alıyorum. Ara sıra 90'a düşse de akıcı, drop yaşanmıyor. Bu FPS'ler internetten izlediğim RX 7700 XT'ye göre daha düşük.

Sistemi ilk kez gittiğim bir bilgisayarcıda taktırdım o yüzden acaba ekran kartını mı çaldı/değiştirdi diye baktım ancak kasanın yanından bakınca benim aldığım Gigabyte RX 7700 XT görünüyor, CPU Z'den bakınca da kart 7700XT gözüküyor yani o açıdan bir sorun yok gibi. Kartın sorunu ne olabilir? 5600'ün yaşattığı darboğaz mı buna sebep oluyor diyeceğim ama bu kadar da etkilemez gibi geliyor. Kartı 1080P'de kullanıyorum. Sistemim: 16 GB 3200MHz RAM, R5 5600 işlemci, Gigabyte Gaming OC Sistemi ilk kez gittiğim bir bilgisayarcıda taktırdım o yüzden acaba ekran kartını mı çaldı/değiştirdi diye baktım ancak kasanın yanından bakınca benim aldığım Gigabyte RX 7700 XT görünüyor, CPU Z'den bakınca da kart 7700XT gözüküyor yani o açıdan bir sorun yok gibi. Kartın sorunu ne olabilir? 5600'ün yaşattığı darboğaz mı buna sebep oluyor diyeceğim ama bu kadar da etkilemez gibi geliyor. Kartı 1080P'de kullanıyorum. Sistemim: 16 GB 3200MHz RAM, R5 5600 işlemci, Gigabyte Gaming OC RX 7700XTAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
nvidia panel ayarlarınız nasıl, güç planınınız yüksek performansta mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
nvidia panel ayarlarınız nasıl, güç planınınız yüksek performansta mı?
Nvidia panel ayarım yok çünkü amd kullanıyorum, güç planım dengelide
Mesaj otomatik birleştirildi:

gpu kullanımı düşük darboğaz görünüyor, ayarları fulleyin gpuya yüklenmeyi deneyin fsr acıksa kapatın öyle deneyin
her şey en yüksekte açıkçası. ayarları düşürünce fps artması normal mi? bildiğim kadarıyla darboğaz olunca ayar düşürüldüğünde fps artmıyor

xFxem

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
237
İsim
Cem
kartın yetmedigi yerde ayar düsürülüp fps artısı saglanır ama gpu kullanımında bir sorun var. %80 altına düşmemeli oran. 100fps ortalama değer alınmalı bu sistem ile.
hem amd den hem güç planından yüksek performans açıp deneyin...

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,454
İsim
Deniz Bey
Benim bildiğim 5600 7700 xt 1080 p de dar boğaz oluyor , bende dün taktım 5600 e 7700 xt fakat monitör 2 k olduğu için ekran kartı kullanımı 98 99 hep 2 k da sorunsuz , arkadaşında vs 2 k monitör varsa bi dene derim 2 k ike nasıl olacak

repyxer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Süleyman Efe Cİn

her şey en yüksekte açıkçası. ayarları düşürünce fps artması normal mi? bildiğim kadarıyla darboğaz olunca ayar düşürüldüğünde fps artmıyor
kusura bakma hocam alışkanlıktan nvidia demişim :D güç planını yüksek performans yapıp denediniz mi

xenk2626

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
819
İsim
Kadir Efe Ulusoy
sanal çöznurluk acın dsr

Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Ömer Faruk ARABOĞA

Kankam işlemcin ekran kartına %50 lik darboğaz yapıyor neredeyse bu yüzden düşük fps alıyorsun sana şöyle açıklayayım normalde ekran kartın 100 kare üretebilecek güçte ama işlemcin 60 tane işleyebildiği için ekran kartı da 60 kare üretiyor burada grafik yükseltirsen ekran kartı daha az kare üretecek işlemcin de ona yetişebileceği için darboğaz yaşamayacaksın. olmadı rt low ayarlarda dene bi de

Kankam işlemcin ekran kartına %50 lik darboğaz yapıyor neredeyse bu yüzden düşük fps alıyorsun sana şöyle açıklayayım normalde ekran kartın 100 kare üretebilecek güçte ama işlemcin 60 tane işleyebildiği için ekran kartı da 60 kare üretiyor burada grafik yükseltirsen ekran kartı daha az kare üretecek işlemcin de ona yetişebileceği için darboğaz yaşamayacaksın. olmadı rt low ayarlarda dene bi de
Ayarlar full zaten ve darboğaz yaratacağını biliyorum. Burada ki sorun ekran kartında olan bir problem yüzünden mi yoksa darboğaz yüzünden mi onu anlamaya çalışıyorum. Darboğaz oluyorsa problem değil yapacak bir şey yok ama sorun karttaysa o problem

sedre

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Emir
Vallahi ben de aynı kiti kullanıyorum 1080p'de darboğaz yaşamıyorum misal

Top Bottom