Neler Yeni

CPU 100 Derece Normal mi ?

TTTezel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tunay
Merhaba arkadaşlar,
Aşağıdaki sistemi yeni topladım, kasa ve sıvı soğutucum eski sistemimden kalma durumda.
Sıvı soğutucuyu bu sisteme geçerken bakımlarını yaptım içine uygun sıvısını satın alıp ekledim.
Önde bulunan 2 adet kasa fanımın biri arızalı hiç çalışmıyor. Biri aktif durumda.
Diablo 5 oynarken çekirdek ısısı 100 dereceleri bulabiliyor. Fotoğrafı da ekleyeceğim.
İstanbul'da yaşıyorum ve hava gerçekten sıcak. Büyük oyun oynadığım zaman ise oda daha da ısınıyor.
Kasa fanlarını set olarak alacağım ama yinede 100 dereceleri bulması sırf onunla ilgili değildir diye düşünüyorum.
Fotoğraflar net olmayabilir, telefon ile çektim. Diablo 5 esnasında 85-100 derece arası çekirdek ısıları gördüm. Yükleme ekranı esnasında hızlıca 75 derece civarlarına düşüyor.
Sıvı soğutucum eski ama kullanılabilir durumda olduğunu düşündüğüm için bakımını yapıp sistemime taktım.
Bilgisayarımın boşta çalışırken olan işlemci ısısı 43-50 derece aralığında.
Son günlerde haberini aldığım intel işlemcilerin fazla ısınmasından dolayı oyunların çökme durumunu yaşamıyorum. 4-5 ay sonra yaşar mıyım bilmiyorum. Bu sistemi 2-3 ay önce topladım. İşlemcim garantili durumda.
Bu 100 dereceleri düşürmek için bana vereceğiniz tavsiyeler benim için çok kıymetli.
Şimdiden teşekkür ederim herkese iyi forumlar
2 adet fotoğraf ekleyeceğim. Biri diablo 5 oynarken anlık ısı görüntüleri, diğeri ise pc boşta çalışırken olan ısı görüntüleri
Kıymetli değerlendirmelerinizi bekliyorum,
Sevgiler saygılar.

intel i7 14700KF
Nvidia 4070 super
öndeki 2 adet olan kasa fanımın biri bozuk
Sıvı soğutucu: Cooler Master Seidon 240V
Monitörüm 21:9 3440x1440

Ekler

• boşta ısı.jpg
    boşta ısı.jpg
    810 KB · Hit: 17
  • yük altında ısı.jpg
    yük altında ısı.jpg
    1.1 MB · Hit: 15

Starlex

80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar,
Aşağıdaki sistemi yeni topladım, kasa ve sıvı soğutucum eski sistemimden kalma durumda.
Sıvı soğutucuyu bu sisteme geçerken bakımlarını yaptım içine uygun sıvısını satın alıp ekledim.
Önde bulunan 2 adet kasa fanımın biri arızalı hiç çalışmıyor. Biri aktif durumda.
Diablo 5 oynarken çekirdek ısısı 100 dereceleri bulabiliyor. Fotoğrafı da ekleyeceğim.
İstanbul'da yaşıyorum ve hava gerçekten sıcak. Büyük oyun oynadığım zaman ise oda daha da ısınıyor.
Kasa fanlarını set olarak alacağım ama yinede 100 dereceleri bulması sırf onunla ilgili değildir diye düşünüyorum.
Fotoğraflar net olmayabilir, telefon ile çektim. Diablo 5 esnasında 85-100 derece arası çekirdek ısıları gördüm. Yükleme ekranı esnasında hızlıca 75 derece civarlarına düşüyor.
Sıvı soğutucum eski ama kullanılabilir durumda olduğunu düşündüğüm için bakımını yapıp sistemime taktım.
Son günlerde haberini aldığım intel işlemcilerin fazla ısınmasından dolayı oyunların çökme durumunu yaşamıyorum. 4-5 ay sonra yaşar mıyım bilmiyorum. Bu sistemi 2-3 ay önce topladım. İşlemcim garantili durumda.
Bu 100 dereceleri düşürmek için bana vereceğiniz tavsiyeler benim için çok kıymetli.
2 adet fotoğraf ekleyeceğim. Biri diablo 5 oynarken anlık ısı görüntüleri, diğeri ise pc boşta çalışırken olan ısı görüntüleri
Sevgiler saygılar.

intel i7 14700KF
Nvidia 4070 super
İntel 14. Nesil normal

TTTezel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tunay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada bahsettiğim diabloyu her şey full ayarda max performansta oynuyordum :D

Starlex

80+ Bronze

Starlex

80+ Bronze

TTTezel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tunay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Starlex

80+ Bronze
ürün daha yeni sayılır buna şuan para harcamışken anakart ve işlemciyi değiştirmek bütçeme de pek uymayacaktır. Bu arada anakartım da gigabyte z790 x gaming
Mesaj otomatik birleştirildi:

bahsi geçen ısılar sizce normal mi ?
Sıvı soğutma veya kule tipi al sıcaklık sorununu düzelt bari 14. Nesil işlemciler çok sıkıntılı keske almasaydın

Bünyamina

80+ Gold
Merhaba arkadaşlar,
Sevgiler saygılar.

intel i7 14700KF
Nvidia 4070 super
İşlemcin çok güçlü. Sıvı soğutman da sorun olabilir ya da o sıvı pek yaramamışta olabilir.
Kasanın hava akışı çok iyi değil sanırım.
Sorunu 360mm sağlam bir sıvı soğutma alarak çözebilirsin diye düşünüyorum.

GörkemW

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
361
İsim
Görkem çetinkaya
ürün daha yeni sayılır buna şuan para harcamışken anakart ve işlemciyi değiştirmek bütçeme de pek uymayacaktır. Bu arada anakartım da gigabyte z790 x gaming
Mesaj otomatik birleştirildi:

bahsi geçen ısılar sizce normal mi ?
Degil tabii ki fakat cok garip baska ne oynuyorsunuz ve kac derece oluyor

TTTezel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tunay
Sıvı soğutma veya kule tipi al sıcaklık sorununu düzelt bari 14. Nesil işlemciler çok sıkıntılı keske almasaydın
bu ürünleri seçerken şu çökme meselesi gündemde de değildi :/ yada en azından ben bilmiyordum. Kule tipi mi daha performanslı bir tercih olur yoksa 2 fanlı bir sıvı soğutma mı ?

Top Bottom