Neler Yeni

Pili uzun giden gaming laptop önerisi

mr.Hooper

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
emre kocakaya
bütcem 35 max Şu anda excalibur g900 kullanıcısıyım bilgisayarımda 3060 95w i7 11600-H 16 ram 500ssd 1tb hdd var. Excalibur almayacaktım ama yaptım bir hata ve aldım maalesef. Bir süredir de idare ediyorum fakat cihaz kimi zaman nefes alırmışçasına fanını hızlandırıyor sonra aniden duruyor resmen nefes alırmışçasına. Bunu yaparken dümdüz sadece masaüstünde hiçbir şey açık değil. Kimi zaman da sadece web tarayıcım açıkken 6000-7000çeviriyor fanları. Zaten prize takılı değilken kullanılabilecek bir cihaz değil kasmadan asla hiçbir şeyi açmıyor. Uzun lafın kısası bilgisayarımdan memnun değiilim. Satıp üzerine para koyup yeni bir şey alacağım. Bazı cihazlara baktım. Ben de oyuncu bilgisayarlarının fan çalıştırması gerektiğini biliyorum arkadaşlar benim derdim bunun stabil olması. Örneğin ben sadece youtubedan video açıyorum kimi arkadaşımın bilgisayarları 1 saat fifa vs actıktan sonra bile o kadar fan cevirmiyor. Oyun oynarken soğutma sisteminin çalışmasını sorun eden biri değilim. Hangi cihazı alırsam alayım 16 rame yükselteceğim ve eğer 512gb ise bir 500lük ssd daha almayı düşünüyorum yani yükseltilebilir boş slotlu ve/veya aradığım özelliklerdeki bilgisayarlara baktım.

- https://shop.asus.com/tr/90nr0eb5-m00hl0-asus-tuf-gaming-a15-2023.html 26k ama ram ve ssd almam gerekecek
-https://shop.asus.com/tr/90nr0jm2-m002l0-asus-tuf-gaming-a16-advantage-edition-2023.html piyasadaki en iyi pil ömrüne sahip bilgisayar bu 10 saat pilde günlük işleri yapabiliyor bunu da amd ekran kartına borçlu muhtemelen tek sorunu nvidia gibi performans verememesi
-https://www.epey.com/laptop/lenovo-loq-82xv00nktx.html
- https://www.epey.com/laptop/lenovo-loq-82xv00g6tx.html
- https://www.epey.com/laptop/asus-rog-strix-g16-g614ju-n3110w.html
- https://www.epey.com/laptop/hp-victus-gaming-16-r1058nt-9j259ea.html
- https://www.epey.com/laptop/acer-nitro-5-an515-58-nh-qlzey-00b.html
- https://www.epey.com/laptop/acer-nitro-v-15-anv15-51-763n-32gb-512ssd.html
ilk konu açışım hatam olduysa affola tamamını okuyan herkese teşekkürler

Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Burhan Bey
Laptoplar prize bağlı değilken oyun filan oynayamazsınız hocam, oynasanız bile performans alamazsınız (oyun derken 2A-3A oyunları kastediyorum). Hemen hemen bütün laptopların performans modu için prize takılı olması gerekiyor. Hal böyle olunca oyun için pil ömrünün pek bir anlamı olmuyor. Günlük işler için de oyun laptopı almak bence çokta mantıklı olmuyor. Hem gereksiz bir güç tüketimi oluyor hem de soğutmaları can sıkabiliyor. Hem uzun pil ömrü hem de sessiz olsun diyorsanız farklı markaların book serisi ürünlerine bakabilirsiniz. Diğer türlü yazdığınız modellerin elinizdeki üründen "olumlu manada" çokta farklı olacağını zannetmiyorum. Tabi bunlar benim düşüncelerim, keyif ve para sizin.
Ayrıca laptopların fan ve rgb ayarlamaları için kendi uygulamaları oluyor diye biliyorum. Casper destek sayfasına bir bakın, bu tarz bir uygulama/yazılım olabilir.

mr.Hooper

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
emre kocakaya
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Laptoplar prize bağlı değilken oyun filan oynayamazsınız hocam, oynasanız bile performans alamazsınız (oyun derken 2A-3A oyunları kastediyorum). Hemen hemen bütün laptopların performans modu için prize takılı olması gerekiyor. Hal böyle olunca oyun için pil ömrünün pek bir anlamı olmuyor. Günlük işler için de oyun laptopı almak bence çokta mantıklı olmuyor. Hem gereksiz bir güç tüketimi oluyor hem de soğutmaları can sıkabiliyor. Hem uzun pil ömrü hem de sessiz olsun diyorsanız farklı markaların book serisi ürünlerine bakabilirsiniz. Diğer türlü yazdığınız modellerin elinizdeki üründen "olumlu manada" çokta farklı olacağını zannetmiyorum. Tabi bunlar benim düşüncelerim, keyif ve para sizin.
Ayrıca laptopların fan ve rgb ayarlamaları için kendi uygulamaları oluyor diye biliyorum. Casper destek sayfasına bir bakın, bu tarz bir uygulama/yazılım olabilir.
Hocam haklısınız ben de oyuncu bilgisayarını mühendsilik uygulamalarını kullanmak için istiyorum zaten. Pilinin uzun dayanmasını isteme sebebim webde dolaşma ders çalışma vb örneğin kütüphaneye gittiğimde priz aramak istemiyorum. Ekran kartından performans gerektiren durumlarda prize takmadan kullanmanın mantıklı olmayacağını biliyorum. Teşekkürler cevabınız için

Dwayne

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Dwayne Rolly
öyle gaminde pil diye bir şey yok güç tasarrufuna cekersin performans kısarsın ekran parlaklıgı kısarsın hz kısarsın öyle arttırırsın kullanımını laptop ama prize baglı kullanınca tam güç verebiliyor

mr.Hooper

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
emre kocakaya
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
öyle gaminde pil diye bir şey yok güç tasarrufuna cekersin performans kısarsın ekran parlaklıgı kısarsın hz kısarsın öyle arttırırsın kullanımını laptop ama prize baglı kullanınca tam güç verebiliyor
dediğin şeyleri biliyorum dostum sağ ol. Gamingde pil diye bir şey var. Pil yönetimini neredeyse ultrabooklar kadar güzel yapan cihazlar dahi var.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
stongerdremurr
dediğin şeyleri biliyorum dostum sağ ol. Gamingde pil diye bir şey var. Pil yönetimini neredeyse ultrabooklar kadar güzel yapan cihazlar dahi var.
Evet, bir normal laptop kadar olmasada fanı azaltan, ekranı oto 60hz çeken klavye ısığı azaltan/kapatan yazılımlar gelişeli baya baya oldu. pingi var sanırım arkın.

hem work station hemde gaming laptop olan ürünlere bakın hocam.

hp ve dell bir kaç modelini deneyimlemiştim model isimleri aklımda değil amma velakin fişten cıkınca bile 7 8 saat ekran süresi alıyordum performans falan kısmıyordu. bir nevi macbook gibi. oyun oynarkende fişi takıyor oynuyordum. (ekran 60hz idi)

Dwayne

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Dwayne Rolly
bunu bilemeyiz mh fazla olabilir ama pil dejarj oranı yüksekse yine cebuk biter içindeki malın kalitesini bilemeyiz sonucta 5000 mh bir giriş seviysesi telefonla 4000 mh bir s serisi samsung aynı değil mesela öyle dusun

Arda_1xxx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Arda
Bildiğim kadarıyla asus tuf a15 modelleri pil konusunda başarılı

mr.Hooper

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
emre kocakaya
bunu bilemeyiz mh fazla olabilir ama pil dejarj oranı yüksekse yine cebuk biter içindeki malın kalitesini bilemeyiz sonucta 5000 mh bir giriş seviysesi telefonla 4000 mh bir s serisi samsung aynı değil mesela öyle dusun
mh fazla olabilir genel olarak cihazın tüm kompanentlerinin çektiği güç önemli ben de ondan bahsediyorum. Kimi cihazlar prizden çekildikleri zaman yazılımsal olarak da farklı protokollere geçiyorlar

Dwayne

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Dwayne Rolly
mh fazla olabilir genel olarak cihazın tüm kompanentlerinin çektiği güç önemli ben de ondan bahsediyorum. Kimi cihazlar prizden çekildikleri zaman yazılımsal olarak da farklı protokollere geçiyorlar
bu sordugun bilgisayarlar arasından en iyi pile sahip olan asus en kötüsüde lenovo hiç memnun kalmadım lenevonun pilinden cabuk öldü kısaydı ömrü bunlar arasından istiyorsan asus ya da düşük watt olan bir ekran kartlı laptop alabilirsin ama performans bu sefer daha dusuk olacak priz aramazsın ama her halukarda 1 2 saat seni internette gezdirir güzel bir ayar cekersen dahada yükseltirsin bunu

mr.Hooper

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
emre kocakaya
bu sordugun bilgisayarlar arasından en iyi pile sahip olan asus en kötüsüde lenovo hiç memnun kalmadım lenevonun pilinden cabuk öldü kısaydı ömrü bunlar arasından istiyorsan asus ya da düşük watt olan bir ekran kartlı laptop alabilirsin ama performans bu sefer daha dusuk olacak priz aramazsın ama her halukarda 1 2 saat seni internette gezdirir güzel bir ayar cekersen dahada yükseltirsin bunu
hosam linki düzgün olmayan asus a16 modeli webde gezinmede %50 parlaklıkta 10-11 saat dayanıyır yabancı birsürü kaynağın yaptığı testleri araştırdım piyasada benim bildiğim kadarıyla webde gezinme anlamında ondan uzun ömürlü bir cihaz yok. Adamlar da bu yüzden yapmış zaten. Onun eksi kısmı da ekran kartının amd olması AMD Radeon RX 7600S ekran kartı 4050 4060lara oranla performansta düşük kalıyor. Sizce bu benim de oyun oynarken fark edeceğim bir fark mıdır?

Dwayne

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Dwayne Rolly
hosam linki düzgün olmayan asus a16 modeli webde gezinmede %50 parlaklıkta 10-11 saat dayanıyır yabancı birsürü kaynağın yaptığı testleri araştırdım piyasada benim bildiğim kadarıyla webde gezinme anlamında ondan uzun ömürlü bir cihaz yok. Adamlar da bu yüzden yapmış zaten. Onun eksi kısmı da ekran kartının amd olması AMD Radeon RX 7600S ekran kartı 4050 4060lara oranla performansta düşük kalıyor. Sizce bu benim de oyun oynarken fark edeceğim bir fark mıdır?
tabi fark edersin mobil platformda amd gpu ları begenmedim ben aralarında daglar kadar fark var 4060 la 4050 ile ise daha az ama yine fark ettirir kaç w oldugunada baglı kartın bence o kadar saate değimez cunku daha sonra değişebilecegin bir şey degıl ekran kartı

Top Bottom