Neler Yeni

RTX4070 Oyunlarda Tam Performans Alamıyorum. FPS Düşük ve Droplar Oluyor

Bayramdurmus

80+ Bronze

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
511
İsim
Alev Fırtınası
Stok soğutucu kullanıyorsun, hava soğutucu tak düzelir bence

Hypc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
İbrâhim Halil

Bayramdurmus

80+ Bronze
  • Beğen
Reaksiyonlar: Hypc

Hypc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
İbrâhim Halil

Gorkeemmm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
358
İsim
Gorkem Yavuz
Öncelikle merhaba.
4070 Ekran kartım var oyun oynarken ekran kartının tamamını kullanamıyorum, sisteme göre düşük FPS aldığımı ve droplar olduğunu fark ettim bu konuda araştırmalar yaptım fakat herhangi bir sonuca varamadım. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var OSD performans resimleri mevcut. Tüm oyunlar için grafik ayarlarından yüksek performans seçili güç seçenekleri de en iyi performansta. Oynadığım rekabetçi oyunlarda grafik ayarları low-medium seçeneklerinde, donanım driverları güncel. Oyunlarda GPU'nun kullanımı az böylelikle de performans düşük. Yaptığım Stres testinde GPU kullanımı %100'e çıkıyor fakat test sırasında saniyelik olarak GPU kullanımı %100'den %50'ye düşüyor ve tekrardan çıkıyor arka arkaya bu durum saniyelik oluyor. Ekran kartı driverını silip denedim tekrar yükleyip denedim bir değişiklik olmadı. Donanıma ekran kartını sonradan ekledim ekran kartını takarken hata mı yaptım diye düşünüyorum ama herhangi bir yanlışlık yapmadım. Afterburner OC denedim işe yaramadı. GPU Kullanımı hep düşük. Oyunlar 1080p, full hd 180hz monitor.

Bazı oyunlarda FPS'ler ayarlar Low-medium;
CS2: 80-100
BF1 ve BF5: 80-110
Rainbow6: 160-180
Valorant: 180-200
Apex: 110-130
LoL: 150.
PUBG: 70-100

Donanım:
Galax 4070 12 GB.
Ryzen 5 7500F.
ASUS Prime A620M-K
16 GB RAM tek kanal.
Corsair MP600 M.2 2TB SSD.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
PUBG Düşük Ayarlarda
Alıntıyı görüntüle
PUBG Ultra Ayarlarda
Alıntıyı görüntüle
Ultra Ayarlarda Witcher3
Alıntıyı görüntüle
Ultra Ayarlarda Witcher3. RT ve DLSS Açık.
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ultra Ayarlarda
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ultra Ayarlarda DLSS Açık.
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Ultra.
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive
Alıntıyı görüntüle
GTA5 Ultra
Alıntıyı görüntüle
GTA5 Ultra
Tek kanal 16gb ram de fark eder. Çift kanal olsa daha çok fps alırsınız. I5 12400f ve rx6700 ile ultra ayarlarda nerdeyse ayni fps aliyoruz. Sizde bi problem var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemci termal throttle a uğramadığı için soğutucu değişikliği bir şey değiştirmez.
O kadar beklemeye ne gerek var ki

Hypc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
İbrâhim Halil
Tek kanal 16gb ram de fark eder. Çift kanal olsa daha çok fps alırsınız. I5 12400f ve rx6700 ile ultra ayarlarda nerdeyse ayni fps aliyoruz. Sizde bi problem var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O kadar beklemeye ne gerek var ki
Tabi ki soğutucu değiştirmek iyi bir şey ama arkadaşın problemi ilk etapta düşük kullanım sorununu çözmek. İşlemci tam kapasite ile ekran kartını besleyemeye başlarsa ve sıcaklık artışı limit değerlere yükselirse bu sefer soğutucu değiştirerek sorununu çözer.

F4thcq

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Fatih Çaylı
Hocam kasayı başka bir prize bağlayıp deneyin. Zamanla priz içerisinde topraklamaya giden hat boşa düşüp az güç çekiyor olabilir. HW İnfo dan oyun oynarken ekran kartı ve işlemcinin tükettiği güçleri, kaç w çektiğini burada paylaşabilir misiniz ?

Anwix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Fevzi Yalçın
Hocam kasayı başka bir prize bağlayıp deneyin. Zamanla priz içerisinde topraklamaya giden hat boşa düşüp az güç çekiyor olabilir. HW İnfo dan oyun oynarken ekran kartı ve işlemcinin tükettiği güçleri, kaç w çektiğini burada paylaşabilir misiniz ?
Paylaşıcam teşekkür ederim.

Halo68

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Halil
Öncelikle merhaba.
4070 Ekran kartım var oyun oynarken ekran kartının tamamını kullanamıyorum, sisteme göre düşük FPS aldığımı ve droplar olduğunu fark ettim bu konuda araştırmalar yaptım fakat herhangi bir sonuca varamadım. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var OSD performans resimleri mevcut. Tüm oyunlar için grafik ayarlarından yüksek performans seçili güç seçenekleri de en iyi performansta. Oynadığım rekabetçi oyunlarda grafik ayarları low-medium seçeneklerinde, donanım driverları güncel. Oyunlarda GPU'nun kullanımı az böylelikle de performans düşük. Yaptığım Stres testinde GPU kullanımı %100'e çıkıyor fakat test sırasında saniyelik olarak GPU kullanımı %100'den %50'ye düşüyor ve tekrardan çıkıyor arka arkaya bu durum saniyelik oluyor. Ekran kartı driverını silip denedim tekrar yükleyip denedim bir değişiklik olmadı. Donanıma ekran kartını sonradan ekledim ekran kartını takarken hata mı yaptım diye düşünüyorum ama herhangi bir yanlışlık yapmadım. Afterburner OC denedim işe yaramadı. GPU Kullanımı hep düşük. Oyunlar 1080p, full hd 180hz monitor.

Bazı oyunlarda FPS'ler ayarlar Low-medium;
CS2: 80-100
BF1 ve BF5: 80-110
Rainbow6: 160-180
Valorant: 180-200
Apex: 110-130
LoL: 150.
PUBG: 70-100

Donanım:
Galax 4070 12 GB.
Ryzen 5 7500F.
ASUS Prime A620M-K
16 GB RAM tek kanal.
Corsair MP600 M.2 2TB SSD.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
PUBG Düşük Ayarlarda
Alıntıyı görüntüle
PUBG Ultra Ayarlarda
Alıntıyı görüntüle
Ultra Ayarlarda Witcher3
Alıntıyı görüntüle
Ultra Ayarlarda Witcher3. RT ve DLSS Açık.
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ultra Ayarlarda
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ultra Ayarlarda DLSS Açık.
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Ultra.
Alıntıyı görüntüle
Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive
Alıntıyı görüntüle
GTA5 Ultra
Alıntıyı görüntüle
GTA5 Ultra
Sistemde aşırı derecede işlemci darboğazı var, ekran kartı kullanımı %40 larda islemci %80 lerde sistemde bir sıkıntı yok, yani monitor 2k ya geçeceksin yada işlemci yükselteceksin bu kart bu islemci ile 1080p olmaz kartının tüm gücünü kullanamazsın belki 2k da bile bazı oyunlarda darboğaz yapabilir, işlemci çok zayıf.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,159
Üyeler
154,189
Son üye
ginpachi
Top Bottom