Neler Yeni

Stajyer Öğrenci Maaşı

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Enes Büyülü
Facebook
enes.buyulu.52
Twitter
enesbuyulu
Herkese iyi forumlar. Ben Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim ve mezun olabilmem için 30 iş günü zorunlu staj yapmam gerekiyor ve şuan stajımın son haftasındayım. Benimle birlikte staj yapan üniversiteli arkadaşlarım ile iletişim halimindeyim ve maaşları yatmıştı. Benim maaşım neden yatmadı diye staj yaptığım işyerine sorduğumda bize devlet yatırıyor bizde onu sana atacağız eğer yatırırlarsa dediler. Bende staj ücretini işyerinin ödediğini söyledim. Israr ettiler hayır öyle değil diye ve sormamı istediler. Bende üniversiteden danışman hocama sordum ve işyerinin verdiği bilgisini doğrulattım. Sonrasında tekrar bunu söylediğimde bana seninle böyle bir şey konuşmadık ki ücret vereceğimize dair bir şey söylemedik vs dediler. Hatta bu işyerinde staj yapabilmeme vesile olan bir tanıdığımız vardı. O abimiz işyerine beni söylerken yemek ve ücret hiçbir şey istemiyor sadece yemek istiyor diye söylediği için bana şuan para vermiyorlar ve vermeyecekler. Ben internetten biraz araştırdım Zorunlu staj yapan öğrencilere stajyer maaşı verilmesi zorunlu yazan bir çok yazı okudum. Ekstra olarak işyerinde sigortalı çalışan sayısı 20 den az ise devlet stajyer maaşının 2/3'üne destek sağlıyor diye bir bilgi edindim. Bu devlet desteği doğru mu öncelikle onu sonrasında ise bana maaş vermemeleri yasal olarak doğru mu? Aksiyon almadan önce sizlere sormak istedim illaki bilen birileri vardır bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Furkan Eren
Bence elinden geleni ardina koyma
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cimer mahkeme belediyeye kaymakamlığa yaz sonra Allah'a şikayet et

Batuhan Lastronin

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,012
İsim
Batuhan Divrik
Sigorta yaptırdılar mı? Çalıştığınız yer kamu mu özel mi?

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,242
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Herkese iyi forumlar. Ben Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdim ve mezun olabilmem için 30 iş günü zorunlu staj yapmam gerekiyor ve şuan stajımın son haftasındayım. Benimle birlikte staj yapan üniversiteli arkadaşlarım ile iletişim halimindeyim ve maaşları yatmıştı. Benim maaşım neden yatmadı diye staj yaptığım işyerine sorduğumda bize devlet yatırıyor bizde onu sana atacağız eğer yatırırlarsa dediler. Bende staj ücretini işyerinin ödediğini söyledim. Israr ettiler hayır öyle değil diye ve sormamı istediler. Bende üniversiteden danışman hocama sordum ve işyerinin verdiği bilgisini doğrulattım. Sonrasında tekrar bunu söylediğimde bana seninle böyle bir şey konuşmadık ki ücret vereceğimize dair bir şey söylemedik vs dediler. Hatta bu işyerinde staj yapabilmeme vesile olan bir tanıdığımız vardı. O abimiz işyerine beni söylerken yemek ve ücret hiçbir şey istemiyor sadece yemek istiyor diye söylediği için bana şuan para vermiyorlar ve vermeyecekler. Ben internetten biraz araştırdım Zorunlu staj yapan öğrencilere stajyer maaşı verilmesi zorunlu yazan bir çok yazı okudum. Ekstra olarak işyerinde sigortalı çalışan sayısı 20 den az ise devlet stajyer maaşının 2/3'üne destek sağlıyor diye bir bilgi edindim. Bu devlet desteği doğru mu öncelikle onu sonrasında ise bana maaş vermemeleri yasal olarak doğru mu? Aksiyon almadan önce sizlere sormak istedim illaki bilen birileri vardır bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.
3308 Sayılı Kanun, bu stajları yapan öğrencilere asgari ücretin belirli oranlarında ücret ödenmesini zorunlu kılmaktadır. Yirmi ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde staj yapanlara yüzde 30, Yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde ise yüzde 15 oranında asgari ücret ödenmelidir.

bunu çalıştığın yere at, yasal yollara başvuracağını söyle.

Loading...

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Devlet desteği evet doğru.
Önce İş yeri sahibi sana paranı verir normal bir şekilde devlet sonrasında onu karşılar.

Akhisarli45

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
320
İsim
Berke
Devlet sigortayı yatırıyor sadece. Bazı işyerleri maaşı vermiyor. Normalde zorunlu ama staja girerken belge imzalatiyorlar maaş almıcam diye

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
DARK
3308 Sayılı Kanun, bu stajları yapan öğrencilere asgari ücretin belirli oranlarında ücret ödenmesini zorunlu kılmaktadır. Yirmi ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde staj yapanlara yüzde 30, Yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde ise yüzde 15 oranında asgari ücret ödenmelidir.

yaz sıtajında artık tam asgari ücret vermeleri zorunludur

Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Enes Büyülü
Facebook
enes.buyulu.52
Twitter
enesbuyulu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Enes Büyülü
Facebook
enes.buyulu.52
Twitter
enesbuyulu

tamamdır

agno

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
burak
ücret ödenmesi zorunlu fakat başta konuşulsa belki seni oraya almayacaklardı staj yapman için. çünkü binlerce kişi var staj yapmak isteyen ve iş verenler stajyer almak zorunda değil. bence stajını tamamlayabiliyorsan çok karıştırma çünkü zaten ücret istemiyorsun diye konuşulmuş. devlet desteği varsa zaten onu sana vereceklerini söylemişler. ayrıca senin oraya girmene aracı olan kişiyi zor durumda bırakırsın ve biri beni o duruma soksa bir daha hiçbir şey için aracı olmam o kişi için

n1ghtcall

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Timur
makine mühendisi ve 5 kuruş para almadığı firmada staj yapıp daha sonrasında o firmada çalışmaya başlamış biri olarak yazıyorum. bazı firmalar ne kadar büyük ne kadar küçük oldukları önemsiz stajyere maaş vermez. bu kanunlara aykırıdır fakat ben de bu firmada staj yaparken maaş istemiyorum sadece stajımı yapıp birşeyler öğrenmek istemiyorum demiştim bunu kabul etmiştim. şimdi burada senin tabii ki buna hukuki yollardan itiraz etme hakkın var fakat yemek ve ücret hiçbir şey istemiyor sadece yemek istiyor diye tanıdığının konuşmasından sonra böyle bir şey yapman hiç etik ve ahlaklı bir davranış olmaz. burada problem senin adına ücret istemiyor diye konuşan tanıdığın bana kalırsa.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
960,592
Üyeler
151,577
Son üye
Umutkvnc
Top Bottom