Neler Yeni

İnceleme Victus 16 sen necisin hacı ?

Sizce hayla Nitro 16 vs. Yerine tercih edilebilir bir laptop mu?

• Tercih Edilir

• Tercih edilmez

• Kararsızım

Sonuçları oy verdikten sonra görebilirsiniz.

NZXT

80+ Bronze
Technopata çok sinir olmuştum o video yu görünce watt değerlerini saklıyorlar birde chat diyor ki watt değerlerini göster açmıyor :D sponsorluk var diye etiketlememişler birde bir eleman vardı birde boş konu demişti 2 mizin konusunada bir delil bile sunamadan kaçtı gitti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

MSI Katana incelemesi hoşuma gitti en azından limitlere değinilmiş gene bana göre 47 bin liraya alınmaz.
47 bine asla hak etmez o parayı o cihaz hem de asla.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
503
İsim
Toprak
Technopata çok sinir olmuştum o video yu görünce watt değerlerini saklıyorlar birde chat diyor ki watt değerlerini göster açmıyor :D sponsorluk var diye etiketlememişler birde bir eleman vardı birde boş konu demişti 2 mizin konusunada bir delil bile sunamadan kaçtı gitti.

MSI Katana incelemesi hoşuma gitti en azından limitlere değinilmiş gene bana göre 47 bin liraya alınmaz.
EMESAYA HOCAM EMESAYDAN İYİ YOK!!

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
657
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
MSI Katana alırsanız ejderhaya para verirsiniz öyle diyeyim şimdi MSI anakart kalitesi güzeldir ama katananın güzel değil thinden bahsetmiyorum bile ben markaya da biraz takıntılıyım mesela ben asla Rampage Gamepower Gamebooster gibi markalar almam çünkü çinden gelen ürünlere damga basıp satıyolar fason üretim yani.

Adamlar utanmasa yazıyı bile değiştirmeyecekler o derece bir şey tıkatıp aynı üreticiye "gardaşım şuraya rampage yazı ver" demiş adamlar rampage yazmış satmış.

Ekler

• Rampage Ürünü.png
    Rampage Ürünü.png
    42.1 KB · Hit: 14
  • AliExpress Ürünü.png
    AliExpress Ürünü.png
    91.6 KB · Hit: 16

vampirelf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mehmet
Benim anlamadığım konu su: bu nitro incelemesi yapan arkadaş 85_90 watta 100 derecede, benim 65_60 watta aldigimla ayni skoru almış. yani deycekmi yuksek watt ve ısıya onu çözemedim. Yani 17500 alanlar sanki overclocklu bir mod var ve onda alıyor gibi cpuyu yakmak pahasına. Yani standart modlarda Victustan pek bi farkı yok mu bilmiyorum.
isi bilen bi incelemeci yan yana koyup test etmedikçe ve occct power testi görmedikçe
boşa tartışıyoruz gibi.
Bende limit konulmasına karşıyım bari 75w koysalarmis ama çokta hayat değişmiyor sanki
Capture+_2024-04-06-04-12-41.png

Son düzenleme:

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
657
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Benim anlamadığım konu su: bu nitro incelemesi yapan arkadaş 85_90 watta 100 derecede, benim 65_60 watta aldigimla ayni skoru almış. yani deycekmi yuksek watt ve ısıya onu çözemedim. Yani 17500 alanlar sanki overclocklu bir mod var ve onda alıyor gibi cpuyu yakmak pahasına. Yani standart modlarda Victustan pek bi farkı yok mu bilmiyorum.
isi bilen bi incelemeci yan yana koyup test etmedikçe ve occct power testi görmedikçe
boşa tartışıyoruz gibi.
Bende limit konulmasına karşıyım bari 75w koysalarmis ama çokta hayat değişmiyor sanki
Alıntıyı görüntüle
o testin devamı da var.

belli ayarlamalar ile sonuç 18 bin puana kadar ulaştırılabilir.

ama R23 testleride artık çok güven vermemeye başladı bana AIDA64 testleri de lazım daha sağlam olur benim AIDA64 testini atarsam gözünüz kanar atmıyorum :D bir aşşa bir yukarı asansör gibi OCCT de iyi olur neden güven vermemeye başladı der iseniz bir incelemeye girdim nasıl bir hata ise adam 100 bin puan almış.

boşa tartışıyoruz gibi.
Alıntıyı görüntüle
birde hocam uyarayim bu adamlar ile sidik yarıştırma aklını alırlar benim aldılar çünkü.

ve evet 5 GHz tam veremiyor victus lar 4800-4900 da kitleniyor ama bilgisayar 5 diye düz gösteriyor.

şunu çıkardım R23 testi ile her şey açığa çıkmıyor skorlar bazen doğru bazen yanlış AIDA64 testi de gerek OCCT testine çok gerek kalmıyor zaten R23 testi tam güç çektiriyor bilgisayara ama R23 testi de isterim hep yanında da AIDA64 çünkü bazen yanlış sonuç verebiliyor 16.6 bin puan alıyor ilk testde sonra 17 bin 400 lere çıkıyor hatta 18 bine bile ulaştı adam.

Ekler

• IMG_4371 (1).jpeg
    IMG_4371 (1).jpeg
    182.3 KB · Hit: 13
  • resim_2024-04-06_193937952.png
    resim_2024-04-06_193937952.png
    132.4 KB · Hit: 13
Son düzenleme:

Equa

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
190
İsim
Berkay
boşa tartışıyoruz gibi.
Alıntıyı görüntüle
60w da 16k 95w da 17k-18k arası alıyor bende

vampirelf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mehmet
bide kafama takılan diğer bir husus cinebenchde Cpu 4200e alırken kendini Occt de 4900 civarı seyrediyor. Isınmadan desen OCCT de daha sıcak olmasına rağmen daha yüksek saat hızında çalışıyor. Aynı saat hızı ile Cinebench yapsa 17bini geçer zaten.

Adsız.png

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
657
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
bide kafama takılan diğer bir husus cinebenchde Cpu 4200e alırken kendini Occt de 4900 civarı seyrediyor. Isınmadan desen OCCT de daha sıcak olmasına rağmen daha yüksek saat hızında çalışıyor. Aynı saat hızı ile Cinebench yapsa 17bini geçer zaten.

Alıntıyı görüntüle
geçemez 17 bini geçseydi o değerler ile nitro 20 bin leri bile aşardı boşuna uzatmayalım dandik bir cihaz.

vampirelf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mehmet
Bu işlemci clock speed ve watt ilişkisini bulamadım hala. Ben 4.3 ghz de 60w çekiyorum arkadaş 4.2 ghzde 80w çekiyor. işlemcinin gücünü belirleyen saat hızı değil mi. yani ben 100 watt verip base clockda 3.6 da çalıştıran adama kıyasla 65w da turbo 5.1 ghz çalıştirsam daha mi düşük skor alıyorum. Öyleyse bu overclockcular neden ghz rekoru kirmaya çalışıyor.
yani saat hızımi watt mi daha önemli.
Attığım testtede benzer durum var occt 58 watda 4.9 ghz çalışıyor 10 dk boyunca ama cinebench 59.9 wattda 4.2 ghz çalışıyor 1 dk sürede.Neden skor almak için 4.9 da çalışmaya devam etmiyor.
occt de saat çarpanı 49 iken cinebench de 43 neden madem senin güce ihtiyacın var saat çarpani neden düşürüyorsun. Bunu bilimsel anlatımı olan bi linkle açıklayacak var mı

Son düzenleme:

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
657
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Bu işlemci clock speed ve watt ilişkisini bulamadım hala. Ben 4.3 ghz de 60w çekiyorum arkadaş 4.2 ghzde 80w çekiyor. işlemcinin gücünü belirleyen saat hızı değil mi. yani ben 100 watt verip base clockda 3.6 da çalıştıran adama kıyasla 65w da turbo 5.1 ghz çalıştirsam daha mi düşük skor alıyorum. Öyleyse bu overclockcular neden ghz rekoru kirmaya çalışıyor.
yani saat hızımi watt mi daha önemli.
Attığım testtede benzer durum var occt 58 watda 4.9 ghz çalışıyor 10 dk boyunca ama cinebench 59.9 wattda 4.2 ghz çalışıyor 1 dk sürede.Neden skor almak için 4.9 da çalışmaya devam etmiyor.
occt de saat çarpanı 49 iken cinebench de 43 neden madem senin güce ihtiyacın var saat çarpani neden düşürüyorsun. Bunu bilimsel anlatımı olan bi linkle açıklayacak var mı
Hocam attığım ekran görüntüsünde öyle bir şey yok işlemci paşalar gibi watt ını çekmiş 5.1 GHz işlemcinin hızını belirleyen GHz ama güç işe girer ise hızda önemli ama önbellekleri anakart kalitesi vs. Çoklu olaylar işin içine giriyor.

Gerçekler bazılarınn ağırına gitmiş ki hocama ceza vermişler.

Ekler

• IMG_20240408_131644.jpg
    IMG_20240408_131644.jpg
    48.9 KB · Hit: 9

MR Glemsi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
139
İsim
Görkem Gedik
Arkdaşlar bende r23 testimi bırakayım.Laptop yeni temizlendi ve termal macun değişti.Max fan hızında(5800rpm) en fazla 78 dereceye çıktı test boyunca.

1712579415444.png

Arkdaşlar bende r23 testimi bırakayım.Laptop yeni temizlendi ve termal macun değişti.Max fan hızında(5800rpm) en fazla 78 dereceye çıktı test boyunca.

1712579415444.png
Daha önce de test yapmıştım onda daha da kötüydü şimdi yine emsallerine göre düşük puan alıyorum galiba.

vampirelf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mehmet
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Test esnasında ekran görüntüsü alamadım telefonla çektim o yüzden işlemci ve ekran kartı tüketimi bu şekilde ve fan hızları max ayarda

Ayrıca nitro 16 da 330w adaptör varAlıntıyı görüntüle
hocam bak burda watt fazla volt az ve ghz az ısı fazla

Alıntıyı görüntüle
bunda wata az volt ve ghz fazla ısı az.

yani yüksek volt ve yüksek ghz yerine yüksek watt düşük ghz nasıl daha iyi sonuç alıyor merakımdan soruyorum.
Fanboyluk yapmadan bunun bilimsel açıklaması nedir çalışma mantığı nedir sebebi nedir baktım bulamadım.

Victus occt testinde yüksek volt ve ghz ile çalışırken cinebenchde düşük ghz de çalışıyor. Acer ise occtde düşük volt ve ghz de çalışirken cinebenchde yüksek volt ve ghzde çalışabiliyor. Neden victus cinebenchde kendini 4200 ghzlere sınırlıyor oysa occt uzun sureler 4.8 ghzde çalışabiliyor. Acerin kullandığı volt ve verdiği ghzi verebiliyor zaten.
h.jpg
Adsız.png

IMG_1683.jpeg

Son düzenleme:

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
can
boşa tartışıyoruz gibi.
Alıntıyı görüntüle
geçen başka bir konuya r23 testi atmıştım cpu 82 derece nitro 16 7840hs oto fanda 17600 civarı puan aldı ekstra bir şey yapılmadan hocam

Top Bottom