Neler Yeni

Osmanlı'nın Karanlık Yüzü..

Yusuf Yıldırım

80+ Silver
Ayrıca yıkılması bile 223 sene sürmüş, tam 400 sene süper güç kalmış bir devlete abartılıyor demek, küfür etmekten daha ağırdır. 1500'lerde tüm Avrupa Osmanlıya kaçıyordu, huzurla yaşayalım diye, tüm bilim adamları o zamanlar Osmanlıya geliyordu, neden ? Çünkü Avrupa da bilim yasaktı. Osmanlı Halkı o kadar narif, merhametli, iyi bir halk ki, sokakta kimse asla bağırmaz, sessiz konuşurlardı, çünkü hasta veya uyuyan biri vardır ayıp olmasın diye. Bir çok Avrupalı gezgin Osmanlıyı gezmiştir, bununla ilgili de yorumlar yazmıştır. Açık okuyabilirsiniz, neredeyse hepsi Türklerle alışveriş yapın (güven duygusundan dolayı), aç kaldığınız zaman sizi asla aç bırakmazlar gibi yorumlar yapıyordu. Şimdi ise Avrupa Eski Osmanlı halkı, biz ise eski Avrupa halkıyız. Osmanlı Arap yarımadalardan ayrıldıktan sonra, her gün kıyamet kopmuştur, Suriye en büyük örneği değil mi ?
Evet.Haklısın Osmanlı'nın medeniyet kavramı o kadar iyi degil bence sadece Balkanlarda bir medeniyeti var.İki tarafı Osmanlının olan Yükseliş döneminde Kızıl Deniz'i daha kontrol edemiyorlar Kanuni döneminde Portekizler Sudan'ı Yemen'i yagmalıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Celal Şengör ne kadar zeki de olsa, her zeki doğru söyleyecek değil. Osmanlı konusundan hiç bir yorumuna katılmıyorum. Osmanlı Cihan İmparatorluğu değil ha ? 192 tane savaş yapmış, 26sını kaybetmiş, 11'inde netice yok. 623 yıl nefes almış devlet, Cihan İmparatorluğu değil ha ? Çok ilginç.
Evet her dedigi laf dogru olucak diye bir kaide yok halkımız bilim adamlarını,yada din adamlarını eleştirmeyi günah sandıkları için ..

Muhallebi çocukları saçmalığı zannettim , değilmiş :)
Onu da yazarız =)

rapstarjustercik

80+ Bronze
Evet.Haklısın Osmanlı'nın medeniyet kavramı o kadar iyi degil bence sadece Balkanlarda bir medeniyeti var.İki tarafı Osmanlının olan Yükseliş döneminde Kızıl Deniz'i daha kontrol edemiyorlar Kanuni döneminde Portekizler Sudan'ı Yemen'i yagmalıyorlar.
Biz sömürgecilik yapsaydık tarih boyunca, şu an dünya dili İngilizce değil, Türkçe olurdu. Dediğini tam anlamadım, daha açık bir dille yazar ve kaynak atar mısın ?

HüseyinG

80+ Bronze
Merhaba bügün muhtelif yerlerden "Osmanlı Cellatları" hakkında kısa bir makale yazdım.Sıkıcı olmaması için tasvirler koydum.Osmanlı'yı hoşgörüsü ile tanırız bunlar karanlık yüzleri..(Eger begenirseniz Cinsel organları alınmış olan Hadım agaları ile ilgili bir şey yazabilirim)

Bostancı Ocağı'na bağlı bir ocaktan türeyen cellatlar, genellikle o dönem Hırvat ve Çingeneler arasından seçilirdi. Cellatların en önemli ortak noktası ise hem sağır hem de dilsiz olmalarıydı. cellat olacak kişilerin işe başlamadan önce dilleri kesiliyordu.
Alıntıyı görüntüle

İnfazı gerçekleştirilen vatan hainlerinin kelleleri halkın ibret alması amacıyla, Cellat Çeşmesi’nin karşısında bulunan Seng-i İbret (İbret Taşı) ile Bâb-ı Hümâyun’un nişlerine asılır ve üç gün süreyle burada teşhir edilirdi. (Fotoğraf Edirne’de bulunan ibret taşına aittir.)(Foto Ektedir)

-Hanedan Mensupların Kanı akıtılmazdı çünkü eski bir gelenek olan kut anlayışı Göktürklerden beri süregelmektedir.Yeniçeriler Padişahları kılıçla öldürmezdi kutsal bir simge olan ok ve yay ile bogarlardı.(Genç Osman Örnegi..)

-Bir Gecede 19 Kardeşini öldüren Üçüncü Mehmed..

Alıntıyı görüntüle
Üçüncü Mehmedin padişah oldugu gün sarayda cellatlara 19 kardeşinin canını almıştır.

-İşkence idamları..

Alıntıyı görüntüle

Pâyitaht dışında idam edilen isyancıların kesik başlarının İstanbul’a getirilip saray kapısı önünde yere atılması, ibret taşlarına dizilmesi, mızraklara geçirilmesi, yakalanan eşkıya reislerinin çengele vurulması veya kazığa geçirilmesi, çarmıha gerilip at sırtında gezdirilerek teşhir edilmesi Sultan Abdülmecid’e kadar sürüp giden diğer ceza yöntemleriydi.
En medeni ülke olarak gördüğünüz abd de halen idam var. Buna rağmen osmanlının idamlarına karanlık yüz demek, boş laftan başka bir şey değildir.

Yusuf Yıldırım

80+ Silver
Biz sömürgecilik yapsaydık tarih boyunca, şu an dünya dili İngilizce değil, Türkçe olurdu. Dediğini tam anlamadım, daha açık bir dille yazar ve kaynak atar mısın ?
Yavuz döneminde alınan kızıl deniz'in etrafı İspanyolların ve Portekizlerin başlattıgı cografi keşiflerde Kanuni döneminde portekizliler her tarafı osmanlının olan kızıl deniz'i yagmalıyorlar..Belkide gücü oraya kadar gidememiştir..

En medeni ülke olarak gördüğünüz abd de halen idam var. Buna rağmen osmanlının idamlarına karanlık yüz demek, boş laftan başka bir şey değildir.
Konu yanlış anlaşıldı.Osmanlıda idam,kölelik felan yok diyen bir kesim var onlar için yazdım.

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
Hayır onun için yazmadım bu konuyu halkımız Osmanlıda cellat mı olur felan diye konuşurken duydum o yüzden yazdım aynı şekilde köle olayları felan filan işte
(y)

Köle olayları vb o işleri geçin. Muhteşem gördüğünüz Avrupa'nın 1960'lar da bile nasıl işkence ettiğinden haberiniz yoktur.
Mesela Cengiz Topel'in nasıl öldürüldüğünü araştırın

Sosyal medya da Türkiye de yaşanmaz , bilet alıp gidelim diyenlerin acaba bunlardan haberi var mı ?
Var ama bu şeyler kasıtlı olarak yapılıyor , neyse orası ayrı mesele.

Yurtdışında yaşayan halamlar var. Eşi Mercedes' üretim bayisinde çalışıyordu , 2 senedir işsiz.
Mercedes ve Passat dahi fabrika kapatıyor. Bunları bilmelerine rağmen ergenleri gaza getirmek için yok Türkiye de yaşanmaz diye paylaşım yapıp duruyorlar.

Bizim milletimiz de çok zeki zaten , her gördüğü doğru bilgi olduğu için 1 şey duysa bile 3 sene aynı şeyi söylerler

HüseyinG

80+ Bronze
Ne kadar her devlet gibi karanlık yüzü olsa da, diğerleri kadar karanlık değildir, Ama diğer tüm devletlerden daha parlak ve güzel bir İmpatorluk. İstersen buraya Romalıların Ermenilere yaptığı katliamı, Avusturalyadaki tüm insanları nasıl öldüklerini, Hristiyanların 1900'e kadar duş almasını haram kıldığını, İngilizler ve Fransızların katliamını, Rusyanın yaptığı işkenceleri ? Daha yazayım mı ? Yazsam sanırım 100-200 satır metin yazabilirim. Osmanlı bunların yanında sütten çıkmış ak kaşık kalır.
Ortaçağdan bugüne hâla g*tünü silmeyen avrupaya medeniyet diyen adamlar osmanlıya sallayıp tutuyor.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,831
İsim
Mert Can Ergün
muhteşem yüzyıl daki mustafa İbrahim Paşa geldi aklıma Süleyman haksızlık yere öldürdü mustafayi

• Hahaha
Reaksiyonlar: RefX

Yusuf Yıldırım

80+ Silver
(y)

Köle olayları vb o işleri geçin. Muhteşem gördüğünüz Avrupa'nın 1960'lar da bile nasıl işkence ettiğinden haberiniz yoktur.
Mesela Cengiz Topel'in nasıl öldürüldüğünü araştırın

Sosyal medya da Türkiye de yaşanmaz , bilet alıp gidelim diyenlerin acaba bunlardan haberi var mı ?
Var ama bu şeyler kasıtlı olarak yapılıyor , neyse orası ayrı mesele.

Yurtdışında yaşayan halamlar var. Eşi Mercedes' üretim bayisinde çalışıyor , 2 senedir işsiz.
Mercedes ve Passat dahi fabrika kapatıyor. Bunları bilmelerine rağmen ergenleri gaza getirmek için yok Türkiye de yaşanmaz diye paylaşım yapıp duruyorlar.

Bizim milletimiz de çok zeki zaten , her gördüğü doğru bilgi olduğu için 1 şey duysa bile 3 sene aynı şeyi söylerler
Medeniyet dedigin tek dişi kalmış canavar...İkinci cennet vatanda neden yaşanmıyor ??

HüseyinG

80+ Bronze
Yavuz döneminde alınan kızıl deniz'in etrafı İspanyolların ve Portekizlerin başlattıgı cografi keşiflerde Kanuni döneminde portekizliler her tarafı osmanlının olan kızıl deniz'i yagmalıyorlar..Belkide gücü oraya kadar gidememiştir..

Konu yanlış anlaşıldı.Osmanlıda idam,kölelik felan yok diyen bir kesim var onlar için yazdım.
Osmanlıda kölelik yok hocam

• Muhteşem
Reaksiyonlar: RefX

Yusuf Yıldırım

80+ Silver
Ortaçağdan bugüne hâla g*tünü silmeyen avrupaya medeniyet diyen adamlar osmanlıya sallayıp tutuyor.
G*tünü silmiyor dedigin adam ekonomik,bilimsel, açıdan her türlü senin önünde iki kelime laf kurup avrupayı öyle atamazsın

Ricciardo

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,846
İsim
Mehmet
Celal Şengör ne kadar zeki de olsa, her zeki doğru söyleyecek değil. Osmanlı konusundan hiç bir yorumuna katılmıyorum. Osmanlı Cihan İmparatorluğu değil ha ? 192 tane savaş yapmış, 26sını kaybetmiş, 11'inde netice yok. 623 yıl nefes almış devlet, Cihan İmparatorluğu değil ha ? Çok ilginç.
Orası ayrı bir mesele ancak genel olarak Osmanlıya dair görüşlerinizin uyuşmadığından bahsediyorsan anlıyorum.

Top Bottom