Neler Yeni

beynimiz daha iyi bir tanrı yaratabilir

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
Furkan Aslan
Instagram
furkhan.rebel
Steam
she4nn
İnsanlık, varolan tüm ilahi dinlerin Tanrısından, Yaratıcısından çok daha mantıklı ve onlardan çok daha iyi bir Tanrı yaratabilir.
Bir soru ile başlayacağım.
İnsanları giyimiyle, kuşamıyla, zevkleriyle, yediği/içtiğiyle, düşüncesi ve diğer tüm bizi insan yapan özelliklerimiz ile yargılayıp bunlara göre bize Cenneti ve Cehennemi vaadeden bir Tanrı mı dilerdiniz ?
Yoksa çok basit bir mantık ile ''Bu iyi bir insan insanlığa canlılara yararı oldu, cennetime girebilir. Bu kötü bir insan insanlığa ve canlılara zarar verdi, cehennemime girecek.'' Kısacası çok basit bir tanım ile Sadece iyiyi ve kötüyü ayıran bir Tanrı mı dilerdiniz ?
Bunu herkes özünde mantıklı görecektir. Ancak siyasal politik eğitim ailesel ve büyüme çağınızda bile gördüğünüz yaşadığınız her dakika size dayatılan DİN KORKUSU buna düşmanlıkla bakmanıza neden olacak. Neden çünkü şu an dininize eleştirel bir yazı yazıyorum.
Gerçekten 12 yaşındaki bir kız çocuğuna kadın gözüyle bakıp onun evlendirilebilir yaşta olduğunu, 12 yaşında kapanması gerektiği vb. vb. Bu tip dayatmalar iyi bir tanrıya mı ait ?
İnsanlığa bir müslümandan hristiyandan vb, inancı olan kişiden çok daha yararı olmuş bir Ateist sırf tanrıyı reddetti Tanrı varlığına inanmadı dinleri yalanladı diye İbadet etmek hariç insanlığa yararı olmayan bir inançlı cennete uygun görülürken o ateist Tanrıyı reddetti diye cehenneme mi uygun görülecek ?
8 yıldır ilahi dinleri araştırır dururum. Buraya upuzun ilahi dinlerin yalanları her uçtan uca kadar da anlatır kaynak belgesel ne isterseniz de gönderirim.
Amacım çok basit bir soruyla bile inandığınız yaratıcıyı bir yerden sorgulamaya başlamanız. Madem bize bizden daha yakın ve madem bu denli inançlısınız sorgulamaktan korkmayın. Sonuç itibariyle size göre ne kadar sorgularsanız sorgulayın inandığınız dinin yaratıcısı doğru çıkmalı öyle değil mi ? Yaklaşık 8 sene öncesine kadar ben de buna güvenerek araştırmaya başladım.
Sizleri de inançsızlara saldırmak yerine objektif olup araştırmanız gerektiğine inanıyorum.

Ve en baştaki soruya gelirsek, evet iyi ve kötüyü ayıran insanları kalıplara göre yargılamayan bir tanrıyı tercih ederdik hepimiz. Her ne kadar çoğunuz inkar edecek olsada.
agi ne diyon allahin askina

Lubbock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Efe
bana bunu bi ayetle gosterir misin kardesim? yok oyle kafadan atmak
sirf tanriniza inanmadigi icin bilhassa hayatini gayet düzgün insanlara yardim ederek geciren kimseye kötülügü dokunmayan insanların da yanacagı yazmıyor mu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben burda sayfalarca İslamla alakalı konu açabilirmiyim açabilirim ama neden açmıyorum şüphem yok yada eminim sizin bu konuları açma amacınız nedir herhalde tam emin değilsiniz
arkadaş ülkemizde dominant din olan islam dininde tuhaf buldugu şeyleri eleştirmek amacıyla yazmış ki bence aklından kurguladıgı din bile islamdan mantıklı ve akıl çerçevesine uygun belki de 21. yüzyılda kurgulanmasından kaynaklıdır

Gerisini okumadım. Bana bir tane evren yaratabilir misin?

Saçmalıyorsun dostum. İnsan beyninden on bin tanesi bir araya gelse bile bir ekosistem yaratamaz. Sen tanrı diyorsun bir de.
evrenin yaratılması insanların dini inançları üzerine kurdugu spesifik bir algidir evren neden illa bir tanri üzerinden yaratılmıs olsun ? evrenle tanri baglantisi nedir tam olarak adsfaspğf atiyorum jouley adli bir tanri yarattim ve bunun kutsal kitabini çıkarttım sonrasında insanlara evreni jouley adli tanri yaratti diyerekten empoze ediyorum e bunu benim kurguladıgım dine inanan insanlar da senin gibi çıkıp diyebilir ''bana bir evren yaratabilir misin'' diyerekten ben az önce yarattim zaten onların jouleyin evreni yarattığına inanmasini ve söylemesini sağlayarak? kimsenin ilahi bir gücle yarattigi evren yok kafadaki algi ve inançta bitiyor olay

Son düzenleme:

Sagittarius

80+ Silver
Ne alaka ? Senin dediğin şey insanlığa zarar verenler için geçerli hırsızlık falan diyosun ama ne yani tıpta çok büyük buluş yapan bir bilim adamı cehenneme mi gidicek? Adam demez mi ben insanlığa katkı sundum ama neden katillerle tecavuzculerle aynı yerdeyim diye? Sana mantıklı mı geliyo bu?
Okadar şeyi bulabilecek kapasitesi varda Allah ıda bulabilecek kadar zekidir yani işine gelmemiş demektir dinlerin varlığını biliyor ama inanmak istemiyor bazı şeyleri anlamıyorsunuz adam kendi Tanrı sini yaratmak falan diyor hadi yarat ozaman tobe ben laf anlatamicam boş dilde dökümüyecem anlayaniniz anladi nedemek istediğimi

The Batman

80+ Silver
sirf tanriniza inanmadigi icin bilhassa hayatini gayet düzgün insanlara yardim ederek geciren kimseye kötülügü dokunmayan insanların da yanacagı yazmıyor mu ?

arkadaş ülkemizde dominant din olan islam dininde tuhaf buldugu şeyleri eleştirmek amacıyla yazmış ki bence aklından kurguladıgı din bile islamdan mantıklı ve akıl çerçevesine uygun belki de 21. yüzyılda kurgulanmasından kaynaklıdır

evrenin yaratılması insanların dini inançları üzerine kurdugu spesifik bir algidir evren neden illa bir tanri üzerinden yaratılmıs olsun ? evrenle tanri baglantisi nedir tam olarak adsfaspğf atiyorum jouley adli bir tanri yarattim ve bunun kutsal kitabini çıkarttım sonrasında insanlara evreni jouley adli tanri yaratti diyerekten empoze ediyorum e bunu benim kurguladıgım dine inanan insanlar da senin gibi çıkıp diyebilir ''bana bir evren yaratabilir misin'' diyerekten ben az önce yarattim zaten onların jouleyin evreni yarattığına inanmasini ve söylemesini sağlayarak? kimsenin ilahi bir gücle yarattigi bir durum yok kafadaki algi ve inançta bitiyor olay
Peki niye bunu söyleme ihtiyacı duyuyorsunuz burada? Ben mesela İslam budizmden iyidir demiyorum ihtiyaç duymuyorum

Sagittarius

80+ Silver
onu ciddiye alma sabahtandir yaziyor okumuyorum bile

dhaa komigi 12 yasindaki kizin kapanmasi kadin olrak gorulmesi evlendirilebilir yasta olmasi :D o kadar sey var ki komik olan bir musluman hirsizlik yapsin tovbe etsin sonra cehennemde az bi yansin cennete girsin ateist ama
iyi insan da yillarca sonsuza dek yansin
Kendinde nekadar ciddiye alınmadığını insanların dalga geçip eğlendiğinden anlayabilirsin

cevikyusuf

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
425
İsim
Çevik
Okadar şeyi bulabilecek kapasitesi varda Allah ıda bulabilecek kadar zekidir yani işine gelmemiş demektir dinlerin varlığını biliyor ama inanmak istemiyor bazı şeyleri anlamıyorsunuz adam kendi Tanrı sini yaratmak falan diyor hadi yarat ozaman tobe ben laf anlatamicam boş dilde dökümüyecem anlayaniniz anladi nedemek istediğimi
Kanka peki ya tanrı yoksa ve dinler insan uydurması ise bu olasılığı düşündün mü hiç?

Sagittarius

80+ Silver
Kanka peki ya tanrı yoksa ve dinler insan uydurması ise bu olasılığı düşündün mü hiç?
Evet düşündüm eğer Tanrı yoksa zaten nerden geldiysem o boşluğa tekilliğe artık her neyse geri gidecem vasıfsız bir şekilde yaşamış ve ölmüş olacam ama İslam in gerçek din olduğu görüşündeyim ve bundan sapmama imkanın olmadığını düşünüyorum.

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
İnsanlık, varolan tüm ilahi dinlerin Tanrısından, Yaratıcısından çok daha mantıklı ve onlardan çok daha iyi bir Tanrı yaratabilir.
forum yavaş yavaş shiftdeleteye dönüyor sanki ben ateistim bir tanrıya ihtiyacımız yok diye düşünüyorum ne diye tanrı yaratalım,
zaten tüm dinler çağ dışı şeylerde dolu o zamanda birinin kafasından uydurup millete yaydığı belli, bunu geçtim. ne burada insanlar birbirinin dinine karışıyor neye inanırsanız inanın

Peki Allah zaman ve Mekânda değildir onu göremez veya algilayamam onu yalnız manevi olarak algilaya bilirim siz inançsız insanlarda olmayan o özellik yalnız gördüğüne inanmak istemeniz Allah insanı yaratmış ve en son kıyamet günü bu gördüğün her şey tekrar var olduğu tekilliğe iade edilecektir
tahminimce kuranı okumamış birisin millete laf atıyorsun.

Madem öyle, beyninle bir kalem yarat bakalım, bi tane kalem.
elimi ve beynimi kullanıp bi kalem yaratabilirim? bunlar çok eskidi ayrıca

YaXbtw

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Yusuf
onu ciddiye alma sabahtandir yaziyor okumuyorum bile

dhaa komigi 12 yasindaki kizin kapanmasi kadin olrak gorulmesi evlendirilebilir yasta olmasi :D o kadar sey var ki komik olan bir musluman hirsizlik yapsin tovbe etsin sonra cehennemde az bi yansin cennete girsin ateist ama
iyi insan da yillarca sonsuza dek yansin

woody

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
woody
''sirf tanriniza inanmadigi icin'' mi .d sence gostermeye calistigin gibi kucuk bisey mi inanc ? yazdigin mesaja bi daha bak istersen. sonsuza dek demissin, yok oyle bisey. gunahlarinin bedelini odeyen herkes sonunda cennetle mujdelenecektir.

Sagittarius

80+ Silver
forum yavaş yavaş shiftdeleteye dönüyor sanki ben ateistim bir tanrıya ihtiyacımız yok diye düşünüyorum ne diye tanrı yaratalım,
zaten tüm dinler çağ dışı şeylerde dolu o zamanda birinin kafasından uydurup millete yaydığı belli, bunu geçtim. ne burada insanlar birbirinin dinine karışıyor neye inanırsanız inanın

tahminimce kuranı okumamış birisin millete laf atıyorsun.

elimi ve beynimi kullanıp bi kalem yaratabilirim? bunlar çok eskidi ayrıca
:D güldürüyorsun o laf senin için geçerli Allah Zamanda ve Mekanda değildir zamandan etkilenemez ve ya mekandan muaftır buna inanmıyorsan araştır herkese bişey kanıtlayacak değilim

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom