Neler Yeni

RTX 3090 vs RTX 4070S

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Attila Alpaslan
Selam, yakın zamanda yeni bir ekran kartı alacağım. RTX 4070 Super düşünüyordum, ancak 2K'da kullanacağım ve 12 GB VRAM'i korkutmadı değil. O yüzden aklıma 2.el 3090 + 850 W falan bir PSU almak geldi, hemen hemen aynı fiyata geliyorlar. İncelemelere baktım, kafa kafaya gidiyorlar, tabii RTX 4070 Super DLSS3 ve FG gibi şeyler sayesinde bazen geçiyor 3090'ı, tabii 3090'dada DLSS 2 var. Şimdi düşündüm şuanda DLSS3 kurtarabiliyor 12 GB VRAM'i, ancak bundan 3 yıl sonra kurtarabilecek mi? Ben uzun süre boyunca herhangi bir güncelleme yapmayacağım, böyle bundan atıyorum 2 sene sonra, 4 sene sonra başımı ağrıtmasını istemiyorum. Napmalıyım sizce? 3090 alıp 24 GB VRAM'in keyfini mi süreyim yoksa 4070 Super alıp teknolojisine mi bağlı kalayım?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Selam, yakın zamanda yeni bir ekran kartı alacağım. RTX 4070 Super düşünüyordum, ancak 2K'da kullanacağım ve 12 GB VRAM'i korkutmadı değil. O yüzden aklıma 2.el 3090 + 850 W falan bir PSU almak geldi, hemen hemen aynı fiyata geliyorlar. İncelemelere baktım, kafa kafaya gidiyorlar, tabii RTX 4070 Super DLSS3 ve FG gibi şeyler sayesinde bazen geçiyor 3090'ı, tabii 3090'dada DLSS 2 var. Şimdi düşündüm şuanda DLSS3 kurtarabiliyor 12 GB VRAM'i, ancak bundan 3 yıl sonra kurtarabilecek mi? Ben uzun süre boyunca herhangi bir güncelleme yapmayacağım, böyle bundan atıyorum 2 sene sonra, 4 sene sonra başımı ağrıtmasını istemiyorum. Napmalıyım sizce? 3090 alıp 24 GB VRAM'in keyfini mi süreyim yoksa 4070 Super alıp teknolojisine mi bağlı kalayım?
2K da 12GB nin uzun süreler sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Şuan 8GB bile çoğu oyunda sorun çıkarmıyor. Soruyu 8GB 2K için sorsan ömrü bitmeye yakın derdim ama 12GB nin ömrü baya var daha.

ege001

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,758
İsim
ege erdem demirelli
4070s al.

bozkan

80+ Bronze
4070S alın

Bugün alacağınız hiçbir kart bundan sonraki 3 yılı kurtarmayacak, 4090 dahil.

Çünkü Nvidia çıkıp yeni bir şey uydurduk, sadece 5 serisinde çalışıyor diyecek. Sonraki 3-5 yılı kurtaracak teknolojiler artık pek mümkün görünmüyor, sonuçta kart satmak istiyorlar

stiga05fx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
859
İsim
Draq123
4070s 12g yeter ileridede sorun çıkarcağnı düşünmüyorum abartılan bi konu

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Attila Alpaslan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler, zaten öyle her oyunu ultrada oynayayım kasmasın gibi bir derdim yok, optimize ayarlarda oynayacağım, ileride kurtarmazsa yüksek ayarlara çekeceğim mesela, dert etmem öyle. O zaman 4070 Super alacağım yoluma bakacağım.

Saturn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
623
İsim
Ramazan
4070S alın

Çünkü Nvidia çıkıp yeni bir şey uydurduk, sadece 5 serisinde çalışıyor diyecek. Sonraki 3-5 yılı kurtaracak teknolojiler artık pek mümkün görünmüyor, sonuçta kart satmak istiyorlar
o kadar da değil ya :D

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
4070S alın

Şuan 7 senelik 1080Ti bile canavar gibi her oyunu oynatırken bu düşünce çok mantıklı gelmiyor. Aynı serinin orta segmenti 1070 bile iyi iş yapıyor hala.

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Attila Alpaslan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
4070S alın

1050 Ti kullanıyorum bu arada, hala canavar gibi (tek dişi kalmış olandan)

bozkan

80+ Bronze
Şuan 7 senelik 1080Ti bile canavar gibi her oyunu oynatırken bu düşünce çok mantıklı gelmiyor.
Evet oynatıyor hocam ama dlss açamıyorsunuz, frame generation açamıyorsunuz, yapay zeka ile uğraşıyorsanız yine yolda kalıyorsunuz, falan filan liste uzar

Belki kalkıp 5000 serisi kartlar ile yeni Elder Scrolls oyununu entegre ettik, içindeki yapay zeka birimiyle şu ayarı aktif ederseniz oyundaki karakterlerle istediğiniz gibi diyalog kurabileceksiniz, ama bu özellik sadece 5 serisinde aktif diyecekler?

Hiç belli olmaz.

Marianoly

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Şuan 7 senelik 1080Ti bile canavar gibi her oyunu oynatırken bu düşünce çok mantıklı gelmiyor. Aynı serinin orta segmenti 1070 bile iyi iş yapıyor hala.
Aslında bir yandan mantıklı, oyun firmaları artık oyunları düzgün biçimde optimize edip çıkarmak yerine kolay yoldan dlss, fsr gibi teknolojileri baz alarak oyunu çıkarıyor. Mesela Alan wake 2 yeni bir dönemi açtı, adamlar oyunda rtx açmayı zorunlu kılıyor, 1080 ti kağıt üzerinde oynatması gerekse bile 20 fps üstünü göremiyor.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Aslında bir yandan mantıklı, oyun firmaları artık oyunları düzgün biçimde optimize edip çıkarmak yerine kolay yoldan dlss, fsr gibi teknolojileri baz alarak oyunu çıkarıyor. Mesela Alan wake 2 yeni bir dönemi açtı, adamlar oyunda rtx açmayı zorunlu kılıyor, 1080 ti kağıt üzerinde oynatması gerekse bile 20 fps üstünü göremiyor.
DLSS yi baz alamazlar çünkü konsol diye bir gerçek var ve AMD teknolojileri kullanıyor kendiler. FSR yi baz alabilirler ama onu da her ekran kartı kullanabiliyor 😀

Alan Wake gibi birkaç istisna oyun var evet. Normalde o istisnalar da çıkmaz ama Nvidia fonluyor büyük ihtimalle. DLSS3 olmadan RTX 4000 serisinde bile rezil performans veriyor o oyun, normal bir yapımcı böyle oyun yapmaz 😂

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Attila Alpaslan
Bence oyunlar ileride daha da optimize olacak, hem Nvidia çok cimri VRAM konusunda, AMD kartlar var onlarında tamam kas gücü iyi ama biraz da yazılımı geliştirin be kardeşim, bu sebepten Nvidia kartlar oldukça çok tercih ediliyor, VRAM'in içinden geçen oyunlar olmaması için bence Nvidia arkadan dürtükler yeni oyun yapımcılarını, ne bileyim bir şeyler yapar işte, nvidia değil mi bu.

Top Bottom