Neler Yeni

İdeal Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı?

Crossita

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
Okay
1 - Çocuğunu okula göndermek için gönderen aileler çocuklarını almalı çünkü o çocuklar tüm gün okulda boş boş duruyorlar dersi dinlemeyen çocukların dikkatini dağıtıyorlar sonra çocuklar orada ziyan oluyor.
2 - Sınavlar olmamalı belki bana ne diyosun lan diye çıkışabilirsiniz ama çoğu tarihçi ve profesör böyle birşeye gerek olmadığını anlatıyor hatta Müfit Can Saçıntının videosunuda izleyebilirsiniz
3 - Çocuklar ilgi alanlarına göre derslere girmeli sözel derse ilgi duyan matematik çözmemeli yada sayısala ilgi duyan Türkçe çözmemeli
4 - Eğitime ayrılan ülke bütçesi arttırılmalı daha çok lise üniversite yapılmalı ve üniversitelerdede daha teknik konular anlatılmalı okullar için yol yapılmalı doğuda zor ekonomik ve iklim şartlarında yaşayan çocuklara destek olunmalı çünkü biliyorsunuz orda lojistikte yok.
çok okul iyi değil kötü bir şey. atıyorum her köşe başında anadolu lisesi olursa(ki öyle) herhangi bir seçiciliği kalmıyor.

yigitrocks

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,304
İsim
Yiğit Aralim
Sınavların nasıl olduğu hakkında fikir beyan etmedim. Konu sahibinin düşüncesine karşı çıkmadım zaten. Ancak örneğin üniversiteye girecek olan 2 kişi var. Biri matematik, edebiyat ve biyoloji görüyor, diğeri felsefe, resim ve müzik dersini görüyor. Bu öğrenciler aynı sınava girerlerse burada ki mantıklı kısım neresi? Bunu dile getirdim.
Bende ona uygun bir sınav sisteminin olduğunu belirtiyorum zaten. Böyle güzel bir sistemi oturtmuş, yıllardır uygulayan bir ülke sence onu düşünmemiş midir?

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
çok okul iyi değil kötü bir şey. atıyorum her köşe başında anadolu lisesi olursa(ki öyle) herhangi bir seçiciliği kalmıyor.
Örneğin yanlış anlamayın ama çok fazla imam hatip lisesi var o imam hatip liseleri yerine fen liseleri neden olmasın? lütfen yanlış anlamayın arkadaşlar.

Batuhan Akbaş

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,671
İsim
Scarlotte
Ben bizim sistemizdeki sıkıntının sebebinin stabil olmaması olduğunu düşünüyorum. 10 20 yıl dokunulmaması lazım eğitime o zaman ilerleme kaydedilebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Örneğin yanlış anlamayın ama çok fazla imam hatip lisesi var o imam hatip liseleri yerine fen liseleri neden olmasın? lütfen yanlış anlamayın arkadaşlar.
Fen Lisesi yapmak çözüm değil o liseler boş durduğu sürece .haklısın çok imam hatip var ama talepte çok. Neden çünkü millet olarak tembeliz bunu değiştirmeliyiz.

Lergoooon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Hüseyin Akbal
Bende ona uygun bir sınav sisteminin olduğunu belirtiyorum zaten. Böyle güzel bir sistemi oturtmuş, yıllardır uygulayan bir ülke sence onu düşünmemiş midir?
O zaman sınavlarda büyük bir yenilik olması gerekir. Bende bunu söyledim ancak karşı çıktınız.

Batuhan Akbaş

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,671
İsim
Scarlotte
1 - Çocuğunu okula göndermek için gönderen aileler çocuklarını almalı çünkü o çocuklar tüm gün okulda boş boş duruyorlar dersi dinlemeyen çocukların dikkatini dağıtıyorlar sonra çocuklar orada ziyan oluyor.
2 - Sınavlar olmamalı belki bana ne diyosun lan diye çıkışabilirsiniz ama çoğu tarihçi ve profesör böyle birşeye gerek olmadığını anlatıyor hatta Müfit Can Saçıntının videosunuda izleyebilirsiniz
3 - Çocuklar ilgi alanlarına göre derslere girmeli sözel derse ilgi duyan matematik çözmemeli yada sayısala ilgi duyan Türkçe çözmemeli
4 - Eğitime ayrılan ülke bütçesi arttırılmalı daha çok lise üniversite yapılmalı ve üniversitelerdede daha teknik konular anlatılmalı okullar için yol yapılmalı doğuda zor ekonomik ve iklim şartlarında yaşayan çocuklara destek olunmalı çünkü biliyorsunuz orda lojistikte yok.
Sınav kesinlikle olmalı bence. Çünkü şöyle düşün. Burada amaç iyi öğrencileri daha ileri kötü öğrencileri ortaya getirmektir. Ama seviyeye göre okula gidilmezse iyi öğrenciler ortaya kötü öğrenciler de ortaya çekilir.

yigitrocks

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,304
İsim
Yiğit Aralim
O zaman sınavlarda büyük bir yenilik olması gerekir. Bende bunu söyledim ancak karşı çıktınız.
Dostum zaten şuan konuşulan konu sistemin nasıl olması gerektiği. Nasıl düzeltilebileceği değil.

bodmes

80+ Gold
En İyi Cevap
5
Fen liseleri yapsalar ne olacak çocuk giriyor fen lisesine affedersiniz ama sonra bir yerleri kalkıyor kendi okulundan daha kötü olan okullarda okuyanlarla dalga geçiyor sonra zaten fen lisesindeyim diye salıyor kendini o okulların yarısı böyle çocuklarla dolu

Sınav kesinlikle olmalı bence. Çünkü şöyle düşün. Burada amaç iyi öğrencileri daha ileri kötü öğrencileri ortaya getirmektir. Ama seviyeye göre okula gidilmezse iyi öğrenciler ortaya kötü öğrenciler de ortaya çekilir.
İyi öğrenci kötü öğrenci diye sınıflandırırsan kötü öğrenci asla iyi olamaz

enesskooc

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,605
İsim
Enes Koç
Sizce nasıl olmalı? Bence herkes istediği dersleri almalı. Sayısalcı biri niye 9 ve 10'da felsefe, edebiyat vs. alıyor? Amerika'da bu sistem uzun süredir kullanılıyor ve çok başarılılar.
Gereksiz dersler olmamalı
Sanata daha çok ağırlık verilmeli
Ahlak dersleri arttırılmalı
İnsanların ders seçim hakkı olmalı ve buna göre sistem sınıf oluşturulmalı
yabancı dil öğretimi iyileştirilmeli
ders-teneffüs araları düzeltilmeli
okul zamanları kısaltılmalı
okul harici yetenekli ve aşırı zeki insanları bir araya toplayacak kurumlar oluşturulmalı
hayatı boyunca basketbol oynamayacak adama veya sevmeyen adama zorla basketbol oynatılmamalı.
meslek liselerinde eğitim kalitesi arttırılmalı
üniversite sınavı daha detaylı ve en az 4 oturum yapılmalı ayrıca sınav branşları olmalı örneğin matematik istemeyen adama matematik sorulmamalı ve matematiğin gerekli olduğu bölümler tercih etmemeli.

Türkiye’de, “Hiçbir şey olamazsa, bari öğretmen olsun,” mantığı devam ediyor ve çoğu kişi öğretmen olabiliyor buda bir hata.
Okula başlama yaşı minimum 7 yapılamalı eski sistem gibi.

Bizdeki sistem
8 Sene ilk okul 400+ LGS Puanı Sonra lise de 9-10 zor 11-12 kolay ama üniversite sınavı var onlara çalışman gerekiyor tamam onlara da çalış bu arada yaşayabilirse zenginler biraz sosyal hayat yaşar fakir ve orta gelirliler sabah okul akşam ev maratonuna devam yarım yamalak ingilizce oda sınavda işine yarar sınavda yaparsın gerçekte Hi how are you diyemezsin. Sonra kazandıysan üniversite 4+1 yıl diyelim 5 sene okursun vizesi finali zulüm gibi çalışıp geçersin mezun olursun eğer iyi bir öğrenciysen iş bulma ihtimalin var kötüysen de torpille bir yerlere girersin muhtemelen sonra 3000+sgk işe başlarsın KOSKOCA 17 YIL Okul okursun sonunda sevmediğin bir iş onca boşa geçen zaman bir dil bile öğrenemezsin ve 3000 liraya mahkum olursun burası TURKİYE.

Lergoooon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Hüseyin Akbal
Dostum zaten şuan konuşulan konu sistemin nasıl olması gerektiği. Nasıl düzeltilebileceği değil.
Sistem başlı başına değişirse bu düzeltme değil sistemin tamamıyla yenilenmesi, değişmesi olur zaten. Aynı şeyi savunuyoruz neyi tartışıyoruz? 😁

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,945
İsim
Sarp Yılmaz
Sizce nasıl olmalı? Bence herkes istediği dersleri almalı. Sayısalcı biri niye 9 ve 10'da felsefe, edebiyat vs. alıyor? Amerika'da bu sistem uzun süredir kullanılıyor ve çok başarılılar.
Öğrencilere Meslek seçimlerine göre dersler verilmesi,şuanki gibi bütün konuları ezberletmek olmamalı çünkü öğrenci Universite sınavından sonra bir daha onların bir çoğunu kullanmayacak mesleğinde işine yarayacak şeyler öğretilmeli.

Batuhan Akbaş

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,671
İsim
Scarlotte
Fen liseleri yapsalar ne olacak çocuk giriyor fen lisesine affedersiniz ama sonra bir yerleri kalkıyor kendi okulundan daha kötü olan okullarda okuyanlarla dalga geçiyor sonra zaten fen lisesindeyim diye salıyor kendini o okulların yarısı böyle çocuklarla dolu

İyi öğrenci kötü öğrenci diye sınıflandırırsan kötü öğrenci asla iyi olamaz
Farkediyorsan öğrenci kötü olmayı kendi tercih ediyor sınavda kötü yaparak.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
920,600
Üyeler
142,763
Son üye
Nabino
Top Bottom