Neler Yeni

16 GB Ram 32 GB Yapılmalı mı?

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
734
İsim
okr
Kısaca konuya giriyorum yeri geliyor bazı oyunlarda 13-14 gb ram kullanımına kadar çıkıyor. 16 gb ram ne zamana kadar idare eder sizce? olmadı satıp üstüne biraz daha koyup 32 gb ram yapmayı düşünüyorum.

CptSpork

80+ Bronze
ramlar aslında ucuz da sinir bozucu olan kısmı aynı marka aynı model alma olayı. ben itopyadan hazır sistem aldım adamlar yan parçalara dandik markaları koyuyor. gskill yine dandik değil ama 3200mhz rgbsi yok bişeyi yok.

bana kalırsa fiyatlar çok artmadan bi 8x2 daha ekle sistemine. 16 artık yavaş yavaş az kalmaya başladı.

Livaković

80+ Silver
Kısaca konuya giriyorum yeri geliyor bazı oyunlarda 13-14 gb ram kullanımına kadar çıkıyor. 16 gb ram ne zamana kadar idare eder sizce? olmadı satıp üstüne biraz daha koyup 32 gb ram yapmayı düşünüyorum.
16 sınıra geldi 1 senesi kaldı makismum 32 yapılır rahat iş görmesi için ben üst segment bir sistem dizdiğim için almışken 64 aldım ömürlük olsun diye standart değer artık 32 gb ramdır

cancelenter

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
674
İsim
Cancel enter
İlgilendiği Kategoriler
Web yazılım geliştirmeleri
16gb artık çok yetersiz

SECTOSS

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,068
İsim
Halit Efe Kaplan
render yapmıyorsan 24gb a yükseltebilirsin 32 ye gerek yok ama 32 daha uzun ömürlü olabilir

godanan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Burak
Hazır gelmişken konu bende sorayım ddr4 ya da 5 sistem toplıcam ama henüz değil..ucuz buldukça parça topluyorum..

Neyse bu cl değerleri nedir ne işe yarar hangisi iyidir..sadece oyun için toplıcam önemli mi hangi cl değeri olduğu

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
734
İsim
okr
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hazır gelmişken konu bende sorayım ddr4 ya da 5 sistem toplıcam ama henüz değil..ucuz buldukça parça topluyorum..

Neyse bu cl değerleri nedir ne işe yarar hangisi iyidir..sadece oyun için toplıcam önemli mi hangi cl değeri olduğu
CL değeri ne kadar düşük ise RAM o kadar hızlı çalışıyor demektir. Bir diğer anlatımla CL, belleklere işlemciden bir iş emri gittiği anda, belleğin hedef adresin bulunduğu sütuna ulaşması için geçen tepkime süresidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

render yapmıyorsan 24gb a yükseltebilirsin 32 ye gerek yok ama 32 daha uzun ömürlü olabilir
2x12 var mı bilmyorum

Fizikl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
337
İsim
Efkan Ege Ergün
16gb ram günümüzde çoğu oyun için hala yeterli ama yavaş yavaş sınıra yaklaşmaya başladı yine de düşük ram kullanımlı oyunlar için hala fazlasıyla yeterli

SECTOSS

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,068
İsim
Halit Efe Kaplan
CL değeri ne kadar düşük ise RAM o kadar hızlı çalışıyor demektir. Bir diğer anlatımla CL, belleklere işlemciden bir iş emri gittiği anda, belleğin hedef adresin bulunduğu sütuna ulaşması için geçen tepkime süresidir.

2x12 var mı bilmyorum
4 ram slotlu anakartınız varsa artı 8 alıp 3 ramlı yapın 2 slotluysa 32 yapın

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
734
İsim
okr
ramlar aslında ucuz da sinir bozucu olan kısmı aynı marka aynı model alma olayı. ben itopyadan hazır sistem aldım adamlar yan parçalara dandik markaları koyuyor. gskill yine dandik değil ama 3200mhz rgbsi yok bişeyi yok.

bana kalırsa fiyatlar çok artmadan bi 8x2 daha ekle sistemine. 16 artık yavaş yavaş az kalmaya başladı.
şu anda 2.elde ramleri satmaya kalksam 1600 TL gibi bir fiyata satarım büyük ihtimal. gskill 2x16 3200 mhz modelini almayı düşünüyorum.

4 ram slotlu anakartınız varsa artı 8 alıp 3 ramlı yapın 2 slotluysa 32 yapın
4 slotlu fakat 3 yaptığımda düzen bozulmaz mı? çift kanal performansı kalır mı?

SECTOSS

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,068
İsim
Halit Efe Kaplan
şu anda 2.elde ramleri satmaya kalksam 1600 TL gibi bir fiyata satarım büyük ihtimal. gskill 2x16 3200 mhz modelini almayı düşünüyorum.

4 slotlu fakat 3 yaptığımda düzen bozulmaz mı? çift kanal performansı kalır mı?
kalır tabii ki neden kalmasın 3 slotlu kullananlar tanıyorum sadece ramlar aynı olsun ona dikkat edin kutusunu atmadıysanız urunun kodu yazar zaten

TahinPekmez

80+ Silver
32gb şart. oyunlar rahatladı. PUBG bile 13,5gb ram kullaniyor. oyun yuksek fps de akici gibi degildi duzeldi. drop.fslan tarih oldu. pc deki.kurulu oyunlar simdi 17gb ram kullanmaya başladı.

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
734
İsim
okr
kalır tabii ki neden kalmasın 3 slotlu kullananlar tanıyorum sadece ramlar aynı olsun ona dikkat edin kutusunu atmadıysanız urunun kodu yazar zaten
ulan teknoloji o kadar gelişiyor ki sistemi dizeli 3 yıl oldu ddr5 ler çıkmaya başladı ya.

Top Bottom