Neler Yeni

16 GB RAM 8 GB kullanılabilir sorunu

cnut

80+ Bronze
Dostum ramler çift kanaldır 1. Ve 3.slota takıp çalıştırman gerekir.
Orada yazmış zaten taktığım zaman 8GB olarak çalışıyor diye yani adam çift kanal yapamıyor.

ReisiCabo

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
alibakici
Donanımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum windowsun hangi sürümünü kullanıyorsun tavsiyem format atman

ReisiCabo

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
alibakici
win 10pro kullanıyorum format da attım düzelmedi yine
Sorununuzu söyliyeyim sorununuz sisteminizin ayarlarında maximum 8gb diye ayarlı bunun için format atın dedim ama geçici çözümlerde var bir dene istersen

Aşağıdaki adımları izleyin,
  • Arama kısmına msconfig yazın.
  • "System Configuration" sağ tıklayıp "Yönetici Olarak Çalıştır" diyin.
  • Önyükleme kısmında işletim sisteminizi seçin.
  • "Gelişmiş Seçenekler" tıklayın.
  • "Bellek Üst Sınırı" yanında tik var ise kaldırın.
  • "Uygula" ve "Tamam" diyip çıkın.
  • Sistemi yeniden başlatın.

cnut

80+ Bronze
Donanımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum windowsun hangi sürümünü kullanıyorsun tavsiyem format atman
BIOS kısmında ram miktarı o kadar gözüküyorsa format atması bir çözüm değil bundan ötürü sorunun kaynağı donanımsaldır.

cnut

80+ Bronze
Sorununuzu söyliyeyim sorununuz sisteminizin ayarlarında maximum 8gb diye ayarlı bunun için format atın dedim ama geçici çözümlerde var bir dene istersen

Aşağıdaki adımları izleyin,
  • Arama kısmına msconfig yazın.
  • "System Configuration" sağ tıklayıp "Yönetici Olarak Çalıştır" diyin.
  • Önyükleme kısmında işletim sisteminizi seçin.
  • "Gelişmiş Seçenekler" tıklayın.
  • "Bellek Üst Sınırı" yanında tik var ise kaldırın.
  • "Uygula" ve "Tamam" diyip çıkın.
  • Sistemi yeniden başlatın.
Sisteminde şuan RAM miktarının sınırı gibi bir şey yok dostum sorun donanımsal yazılımsal değil arkadaş şuan 16GB olarak kullanıyor sistemi. Şuanki sıkıntı slotların RAM'leri okuyup RAM miktarını sisteme eklemesi.

Salwador

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mert
Merhabalar işlemci fanı değiştirdim PC'yi açtım baktım 16 GB RAM 8 GB kullanılabilir yazıyor. Sistem 16 GB RAM takılı olduğunu görüyor fakat 8 GB kullanılabilir olarak gözüküyor arkadaşlar. İşlemciyi çıkarıp baktıgımda pinlere birazcık termal macun bulaştığını gördüm. İşlemci ile RAM'ler arasındaki iletişimi kopartıyor olabilirler mi? Zira bu sorun yüzünden anakartımı değiştirdim fakat sorun hala devam ediyor. Eğer sorun işlemcidense işlemciyi bir şekilde temizlemeye çalışacağım olmazsa yeni işlemci alacağım. Sistemim şu şekilde.
ASRock B450M PRO4.
Zotac Gaming GTX1660SUPER.
Ryzen 5 2600X.
Apacher panther 16 GB 3000MHz (2x8)

RAM'lerin yerini ve slotları değiştirmeyi denedim. RAM'leri silmeyi denedim. 1-3'den 2-4 takmayı denedim. RAM'leri ayrı ayrı takmayı denedim ikisi de tek başına sistemi çalıştırdı. RAM'leri silmeyi de denedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Ayriyetten RAM'lerim 2133MHz'de çalışıyorlar. XMP açmaya çalıştığım taktirde PC 3 kere reboot atıp eski haline dönüyor.
Hocam bunu nasıl çözdünüz ya da çözebildiniz mi?

Salwador

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mert
Hocam selam ben de sizin gibi tekrar tüm parçaları çıkarıp takmayı düşünüyorum. Çünkü mikroskop ile bir bilgisayarcı yamuk pinleri düzeltip tekrar işlemciyi düzgün bir şekilde yerine oturttu. Bios sıfırladık bios güncelledik. Ramler 1-2 de çalışıp tek tek 3-4 takınca çalışmıyor. Bir de şöyle bir durum var Anakartımın altında bir sünger var o arka plaka için soğutucu takarken bazen soğutucu takma da zorluk çıkarıyor. Acaba buna süngerin de etkisi olabilir mi?

Ek000

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Emir Kuzkaya
Merhabalar işlemci fanı değiştirdim PC'yi açtım baktım 16 GB RAM 8 GB kullanılabilir yazıyor. Sistem 16 GB RAM takılı olduğunu görüyor fakat 8 GB kullanılabilir olarak gözüküyor arkadaşlar. İşlemciyi çıkarıp baktıgımda pinlere birazcık termal macun bulaştığını gördüm. İşlemci ile RAM'ler arasındaki iletişimi kopartıyor olabilirler mi? Zira bu sorun yüzünden anakartımı değiştirdim fakat sorun hala devam ediyor. Eğer sorun işlemcidense işlemciyi bir şekilde temizlemeye çalışacağım olmazsa yeni işlemci alacağım. Sistemim şu şekilde.
ASRock B450M PRO4.
Zotac Gaming GTX1660SUPER.
Ryzen 5 2600X.
Apacher panther 16 GB 3000MHz (2x8)

RAM'lerin yerini ve slotları değiştirmeyi denedim. RAM'leri silmeyi denedim. 1-3'den 2-4 takmayı denedim. RAM'leri ayrı ayrı takmayı denedim ikisi de tek başına sistemi çalıştırdı. RAM'leri silmeyi de denedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Ayriyetten RAM'lerim 2133MHz'de çalışıyorlar. XMP açmaya çalıştığım taktirde PC 3 kere reboot atıp eski haline dönüyor.
Bios sıfırlamayı yada upgrade etmeyi deneyin. Anakartta sorun olabilir. Ram, işlemcidede bir problem olabilir. parçaları denemedinizi öneririm.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
992,902
Üyeler
156,992
Son üye
HOSTLAR
Top Bottom