Neler Yeni

Çözüldü✓ 2K Monitör 1080p de Bulanıklaşıyor

Nyks91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Görkem Cebe
Normalde AOC'un 1080p monitörünü kullanıyordum fakat arızalanması sebebiyle garanti ürün değişimi sağladı ve yeni verdikleri ürün ise AOC'un QHD 2K bir monitörü.

Ekran kartım RTX 4060 olduğu için ve rekabetçi oyunlarda FPS kaybı istemediğim için 1080p olarak kullanmak istiyorum fakat windowstan 1080p olarak ayarlayınca görüntü bulanıklaşıyor. Monitörü 2K olarak bırakıp oyunların ayarlarında 1080p çözünürlük seçtiğim zaman ise bir çoğu oyunda Tam Ekran (Pencereli) seçeneği ortadan kalkıyor ve beni zorunlu olarak Tam Ekran veya Pencereli kullanmaya itiyor. Tam Ekran modunda bir çoğu oyunun Alt-Tab süresi rahatsız edici (ki 1 saniye olsa bile anlık bir durumda ekranın siyah olması vs uzun kullanımda çok rahatsız ediyor.) Hali hazırda windowsun grafik ayarlarında Pencereli Tam Ekran oyunlar için optimize ayarıda bulunduğundan dolayı oyunları Tam Ekran kullanmak istemiyorum.

Monitörüm NATIVE olarak 2560 × 1440p çözünürlüğünde olduğu için bulanık olma sorunu yaşıyorum, lütfen bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Monitör: AOC 23.8" Q24G2A/BK 165Hz 1ms QHD IPS
Ekran Kartı: ASUS GeForce RTX 4060 DUAL OC 8GB GDDR6 DLSS 3 128 Bit

AnhurChivas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
368
İsim
Anhur Chivas
Yani, normal değil mi zaten?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
Yaşadığın her şey normal yapabileceğin bir şey yok. Oyunları tam ekranda oyna ve alt tab süresini kafaya takma.

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,752
İsim
Eren Güven
Normal, ideal çözünürlüğün altında görüntü çamurlaşır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rekabetçi oyunlarda 1440p çözünürlükte 165 FPS in altına düşüyo mu ki kare hızı. Bence CS 2 valo LoL r6 da falan 165 FPS alırsın

Nyks91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Görkem Cebe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani, normal değil mi zaten?
Evet doğal olarak normal ama belki bir teknolojik çözümü vardır ve bilen birisi yardım edebilir düşüncesiyle konuyu açtım ama maalesef yok gibi.
Yaşadığın her şey normal yapabileceğin bir şey yok. Oyunları tam ekranda oyna ve alt tab süresini kafaya takma.
Anlıyorum ve sanırsam bulanık şekilde gözlerim acıdığı için monitörü 2K da oyunları ise 1080p de ve tam ekran olarak kullanmaya devam edeceğim, yorum için teşekkürler.

Rekabetçi oyunlarda 1440p çözünürlükte 165 FPS in altına düşüyo mu ki kare hızı. Bence CS 2 valo LoL r6 da falan 165 FPS alırsın
İşlemciden kaynaklı hayır düştüğüne tanıklık etmedim ama olay hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığım için bunun bir çözümü vardır diye düşünüyordum ki bundan dolayı bu konuyu açtım ama herkes bu durumun gayet normal olduğunu söylüyor.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,154
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Normal, olması gereken bu.

AnhurChivas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
368
İsim
Anhur Chivas
2K'da bence FPS kaybı yaşamazsın zaten Rainbow, CS gibi oyunlarda. 2K çözünürlükte neden oynamıyorsun ki oyunları? Zaten 165Hz monitörün, 200 alsan ne olacak 300 alsan ne olacak.

Nyks91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Görkem Cebe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Normal, olması gereken bu.
Cevap için çok teşekkür ederim.
2K'da bence FPS kaybı yaşamazsın zaten Rainbow, CS gibi oyunlarda. 2K çözünürlükte neden oynamıyorsun ki oyunları? Zaten 165Hz monitörün, 200 alsan ne olacak 300 alsan ne olacak.
Dedikleriniz çok mantıklı ve yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

2K monitörlerle alakalı bilgi sahibi olmadığım için bu durumun farklı bir olayı vardır sanarak bu konuyu açtım ama sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum, fakat bununla alakalı farklı bir detay veya bilgisi olan olursa ve bu konuya rastlarsa bana mesaj olarak geri dönüş yapabilirse çok sevinirim.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,154
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Cevap için çok teşekkür ederim.

Dedikleriniz çok mantıklı ve yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

2K monitörlerle alakalı bilgi sahibi olmadığım için bu durumun farklı bir olayı vardır sanarak bu konuyu açtım ama sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum, fakat bununla alakalı farklı bir detay veya bilgisi olan olursa ve bu konuya rastlarsa bana mesaj olarak geri dönüş yapabilirse çok sevinirim.
Daha düşük kalite gelen bir görüntüyü büyüterek sana veriyor ondan kötü görünüyor :)

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
Anlıyorum ve sanırsam bulanık şekilde gözlerim acıdığı için monitörü 2K da oyunları ise 1080p de ve tam ekran olarak kullanmaya devam edeceğim, yorum için teşekkürler.
2k'da oyna oyunlarını, bir kaç ayar düşürerek hikayeli oyunların çoğunu +60 fps oynarsın zaten.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
950,826
Üyeler
149,785
Son üye
Mustafapasa
Top Bottom