Neler Yeni

3 Sene Mezuna Kalmak Mümkün Mü?

Rulep

80+ Gold
ben bu netleri mezun senemde yapıyor olsaydım kalmazdım direkt giderdim mezun işi akıl kar işi değil ne gelirse giderdim artık değmez bence eğer kalırsan 22 yaşında üniye başlamış olacaksın ve gideceğin ünilerde ingilizce hazırlık var diye biliyorum 5 yıl dersek 27 yaşında mezun olacaksın ve seneye çok kişi girecek bunu biliyorsun değil mi

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,167
İsim
Lokman Doğan
şu an kafan mezuna kalayım kafasıdna olmasın daha sınavı görmedin belki sana kolay gelir yaparsın

_berdan_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
557
İsim
_berdan_
Valla benim ilk mezun senemdi. Aşırı bunaldım artık 3. Kez sıkmaz mı

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,649
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
3 yıl mezuna kaldığımızda karşılaşabileceğimiz akademik sorunlar nedir? Belli bir sınırı var mı? OBP puanı ne zaman siliniyor?
Mezuna kalmakta sınır yok. Lise mezunu olan herkes YKS sınavına girip herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne yerleşebilir. Vakıf üniversitelerinin burs programlarından da yararlanabilir.
Yaşayabileceğiniz tek akademik sorun vakıf üniversitesine gittikten sonra bazı ekstra burslar için kısıtlama var, ki bu da akademik bir sorun değil. Mesela Bilkent Üniversitesi ilk 10.000 sıralamaya girenlere Kapsamlı Burs (ücretsiz yurt vb. ayrıcalıklar) veriyor fakat mezuna kalmadan yerleşmeniz gerekiyor.
Bu konuda endişelenmene gerek yok, 35 yaşındaki tanıdığım geçen yıl sınava girdi, şu an özel eğitim okuyor.

OBP puanı silinmiyor, yalnızca geçen yıl tercih yaptıysan bu yıl puanının yarısı siliniyor. Diyelim ki geçen yıl tercih yaptın, bu yıl puanın yarıya düşüyor. Bu yıl tercih yapmadın, seneye yine tam obp alıyorsun. (Puanın kırılması için önceki yıl tercih yapman gerekiyor.)

Edit: Tercih yapmak değil, yerleşmek.

OBP puanının sana katkısı şu an 47,4 puan. (79x0,6)

Son düzenleme:

freygasm

80+ Gold
Evet, yoklama gelmişti ama ertelemiştim. 13.08.2023 tarihinde 21. yaşıma basacağım. Yani 20 yaşında olacağım. Askerlik mevzusu bana sorun çıkarır mı sizce? Tam olarak bilgim yok bunun hakkında.
Sanırım sınava girebiliyorsunuz ama okul başlarsa devamsızlıktan kalırsınız. Kaçak durumda olursanız sınava da alınmıyorsunuz.

Sdza

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
262
İsim
Ahmet Yasin
İlgilendiği Kategoriler
ASUS DUAL RX 6600 8GB - İNTEL CORE İ5 11400F - H510M-EPCle 4.0 - CORSAİR 8+8(3200Mhz) Cl16 - Corsair CV650 650W 80+ Bronze
askerliğini ne zamana kadar erteledin ? benimki 2025 e kadar ertelendi
Nasıl uzattın o kadar başkan ben bu sene üniversiteye girmezsem 6 ay 25 günüm var yoklamayi tamamlamama

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,582
İsim
Oğuzhan Şahin
Benim üni bitti şu an 2024 Haziran tecil ona göre dikkat et

mandog

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,263
İsim
Mertol
Üniversite için sorun yokta hayata geç başlıyacaksın. 21de gitsen minimum 25dw mezun olacaksın. Askerlikte var daha

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,167
İsim
Lokman Doğan
  • Beğen
Reaksiyonlar: Sdza

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,381
İsim
Fatih
OBP nasıl düşüyor? Hiç tercih bile yapmadım ki. Bildiğim kadarıyla belli bir süresi var ama dediğim gibi emin değilim.
Ben karistirmisim o konuyu ozur dilerim. Sureye tam hakim degilim ama dusmuyordur bence var cunku 3.mezununda olan biri gordugum.

lOxOl

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
314
İsim
Sefa
Kaçak durumda sınava alınmıyorsunuz diyen arkadaş nereden biliyor acaba? Yoklama kaçağıyken üstelik tutanak da yemişken sınava girmiştim. Üstelik 2 sene tecil ettirme hakkın da var kullanmadıysan. Ben senin ilk mesajda yazdığın netlerle diş hekimliği kazanmıştım, benzer netleri yakalarsan ilk 20k olabilir gibi, tabii ben 2019da girdim durum şimdi nasıldır bilmem. O obp de seni o sıralamaları 2 3 k geriye atacaktır benim de benzerdi ve 17 den 21e atmıştı. Bir sene daha kalırsan da zannımca akademik olarak yaşın sorun olmaz bizim sınıfta 40 yaşlarında insanlar dahi var. Ama tüm bu düşüncelerden kurtulup bu sene gidecek kafasıyla sınava girmeni tavsiye ederim

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,582
İsim
Oğuzhan Şahin
Top Bottom