Neler Yeni

Yardım 5600x Undervolt Değerlerim

velneox

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yunus Emre Ünsal
Arkadaşlar undervolt ve bios kullanma konusunda yeni yeni bilgi sahibi oluyorum. Şu ana kadar yaptığım değişiklikler:
CPU Core Ratio: 44.00(4400Mhz)
VDDCR CPU Voltage: Manual
VDDCR CPU Voltage Override: 1.18750
Curve Optimizer: All Cores / Negative / 25 değerlerini girdim.
Bu ayarlar ile aldığım sonuçlar bunlar. Soğutucu olarak Thermalright Peerless Assassin 120 SE Argb kullanıyorum. Ayarlarda yapmam gereken bir değişiklik ya da eksik yaptığım bir şey var mı? Cinebench skoru yeterli mi?

Ekler

• Cinebench ve HWMonitor.PNG
    Cinebench ve HWMonitor.PNG
    1.4 MB · Hit: 42

Hypc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
238
İsim
İbrâhim Halil
Ryzen master programındaki otomatik Curve ile aldığım değerleri ekliyorum.
ekran.jpg

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
Arkadaşlar undervolt ve bios kullanma konusunda yeni yeni bilgi sahibi oluyorum. Şu ana kadar yaptığım değişiklikler:
CPU Core Ratio: 44.00(4400Mhz)
VDDCR CPU Voltage: Manual
VDDCR CPU Voltage Override: 1.18750
Curve Optimizer: All Cores / Negative / 25 değerlerini girdim.
Bu ayarlar ile aldığım sonuçlar bunlar. Soğutucu olarak Thermalright Peerless Assassin 120 SE Argb kullanıyorum. Ayarlarda yapmam gereken bir değişiklik ya da eksik yaptığım bir şey var mı? Cinebench skoru yeterli mi?
:D Böyle bir soğutucun varken neden UNDERCLOCK yapıyorsun işlemcini? :D

O soğutucuyla undervolt ya da underclock yapmana gerek yok ki.

BIOS'unu sıfırla. Sadece DOCP aç. Keyfine bak. Biraz daha performansın artsın istiyorsan PBO +200 mhz yapıp curveoptimizer -30 yap(çökerse -25).

• Beğen
Reaksiyonlar: Sora

velneox

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yunus Emre Ünsal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ryzen master programındaki otomatik Curve ile aldığım değerleri ekliyorum.
Alıntıyı görüntüle
Yanlış anlamadıysam işlemcin testte 4.6Ghz ye çıkmış değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

:D Böyle bir soğutucun varken neden UNDERCLOCK yapıyorsun işlemcini? :D

O soğutucuyla undervolt ya da underclock yapmana gerek yok ki.

BIOS'unu sıfırla. Sadece DOCP aç. Keyfine bak. Biraz daha performansın artsın istiyorsan PBO +200 mhz yapıp curveoptimizer -30 yap(çökerse -25).
Burada sana sormam gereken bir şey var aslında. Ekran kartım 1060 6GB. İşlemcinin performansını ne kadar arttırırsam darboğaz oranı artar mı? Bu ihtimalden korktuğum için aslında böyle bir değer yakalamak istedim hem de işlemcimin boşta 29 derecelere düşmesi de uzun ömürlü ve sistemin biraz daha sessiz olmasını sağlamaz mı?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
Yanlış anlamadıysam işlemcin testte 4.6Ghz ye çıkmış değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Burada sana sormam gereken bir şey var aslında. Ekran kartım 1060 6GB. İşlemcinin performansını ne kadar arttırırsam darboğaz oranı artar mı? Bu ihtimalden korktuğum için aslında böyle bir değer yakalamak istedim hem de işlemcimin boşta 29 derecelere düşmesi de uzun ömürlü ve sistemin biraz daha sessiz olmasını sağlamaz mı?
Sağlamaz. İşlemcin boşta 60 derecede çalışsa da sorun değil ya da ömrü kısalmaz. Soğutucun fazlasıyla iyi.

İşlemcinin ekran kartından daha iyi olması bir sorun değil. İşlemcin ne kadar güçlü senin için o kadar iyi. Dediğim gibi bios'unu sıfırla ve yukarıda yazdığım ayarları uygula yeter. PBO +200 ve Curveoptimizer -30.

velneox

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yunus Emre Ünsal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tamamdır, yardımın için teşekkür ederim bahsettiklerini uygulayacağım.

Top Bottom