Neler Yeni

5700XT'de MSI Evoke, Mech ve Gaming X'ten uzak durun!

AimShoowS

80+ Bronze
MSI Gaming x de batırdı artık ne diyim. ejderhasıda var dedikde :D neyse

Rx 5700 Xt alıyorsanız gigabyte. asus Şaşmamak lazım.

Şimdi asıl mevzuya gelirsek, neden almamalıyız derseniz sebebi iki modelin de mevcut ilk sürümünde soğutmada fabrikasyon hatalar mevcut. Şöyle ki:

İlk olarak daha çok yaygın olan "EVOKE" modelindeki hatadan bahsedelim;

Birincil fotoğrafta görebileceğiniz üzere kartın heatsink'i eski (10xx) gaming serisinin 1080 bloğunu kullanıyor bu konuda sıkıntı yok, asıl sıkıntı kart söküldükten sonra belli oluyor. İkincil fotoğrafta gödüğünüz üzre 4. ve 5. VRAM'in üstündeki termal pad'ler heatsink'e "kısmen" temas ediyor. Ve bu hali yüzünden o 2 vram yongasında olması gerekinden yüksek sıcaklık sonuçları ile karşılaşılıyor. Bu da demek oluyor ki bu kart eskidikçe ve yıprandıkça VRAM'lere elveda diyeceksiniz. O yüzden bu tasarım hatası düzeltilene kadar EVOKE kartlardan uzak durun.
evoke 1.jpg

evoke 2.jpg

Şimdi gelelim ikinci kartımız olan MECH modeline. Yine bu kartta da EVOKE modelinin üretim hatasına benzer bir soğutma çözümü hatası görüyoruz. Bu kartta da yine 4. ve 5. vram yongasında kullanılan termal pad "yarım" bırakılmış. Bu da tekrardan anormal sıcaklıklara sebep oluyor %100 surface contact olmadığı için. Bu kartın 2. zayıf halkası da pwm bileşenlerde. VRM'lerde kullanılan heatsink o kadar cılız ve ince ki bu kartın kapasitesine uzun süre katlanabilecek düzeyde değiller. Kullanılan soğutmanın da eski armor kartlardan alındığını belirtelim.
mech 1.jpg

mech 2.jpg

Olay Olan Gaming x :)

Bugün MSI 3. custom kartını çıkardı malum GAMINGX modeli. Ve o da ne! Aynı sözde "üretim hatası" yarım VRam pad'i bu kartta da mevcut. Artık bunun üretim hatası ya da soğutma problemi değil bilinçli eskitme amaçlı böyle yapıldığını düşünüyorum. Tahminimce kartlar 2. senesini doldurduğunda vram yongaları cortlayacak. Malum kart SS'leri:
gaming x 1.jpg

gaming x 2.jpg

Kaynak. https://forum.donanimhaber.com/5700...-durun-msi-5700-xt-alacaklar-iceri--139954999

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Okumadım ama nice eline sağlık.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Aynısını kaç ay önce açtın...

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,762
İsim
Toxpox
MSI yapmış yapacağını
Mükemmel kart olmuş

Toxpox

80+ Gold
En İyi Cevap
32
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,762
İsim
Toxpox
aynende. ama baya alev alıyor. mech ve evoke
Pardon hocam "(!)" bunu koymayı unutmuşum.

MSI'a nedense hiç ısınamadım her zaman uzak durdum :D
Açık konuşmak gerekirse rakip markanın fanboyu olduğum için biraz da mutlu oldum 🤣

Blue

80+ Silver
En İyi Cevap
8
ASUS ROG vida hatası ve TUF'un direkt VRAM soğutması olmaması daha kötü :)
Ama bunlar kabul edilemeyecek hatalar.

DA-MD2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Bu DH forumda var. Ki ben bunu zamanında kanıt olarak az kullanmadım.

AimShoowS

80+ Bronze
Yurtdışında servis kullanıcılara vida gönderiyordu yapılması için. TUF düzeldi ama eskileri de kaldı piyadada.
evet. rogda vida sorunu vardı 80 90 fırlıyordu. dereceler rogda. vidayı düzeltikden sonra 65 70 derece düşüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu DH forumda var. Ki ben bunu zamanında kanıt olarak az kullanmadım.
ejderha var dedik moruq msı den beklemezdim 😂

Top Bottom