Neler Yeni

5700XT'de MSI Evoke, Mech ve Gaming X'ten uzak durun!

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,164
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Türkiye ye gelmiş olsaydı bak bunu alırdım işte çok ateşli bir duruşu var 🔥
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok yahu bende var sapphire bir dünya mevzusu var
Sapphire kaynaklı olmayabilir. Kartın MHz değerini 30-40 MHz kısın düzelicektir muhtemelen.

Synaptixe

80+
Tam olarak kart nedir?
Sapphire RX 5700 XT S.E

Sapphire kaynaklı olmayabilir. Kartın MHz değerini 30-40 MHz kısın düzelicektir muhtemelen.
2070 hatta bazen 2080 mhz'leri zorlardım bununla fakat son güncellemeler mi eskidi mi artık nedir 2049 geçemiyor suan. Fakat sorunları da bir hayli can sıkıcı.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,164
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Sapphire RX 5700 XT S.E

2070 hatta bazen 2080 mhz'leri zorlardım bununla fakat son güncellemeler mi eskidi mi artık nedir 2049 geçemiyor suan. Fakat sorunları da bir hayli can sıkıcı.
Eski güncellemeye dön o zaman dönmesi çok kolay direkt eskisini indir.

Synaptixe

80+
Aynen tam adı şöyle:
Sapphire RX 5700 XT Nitro+ S.E

Hatta çok fazla ısınmasın amd'dir falan diye direkt böyle ablukaya aldım kartı.
Yalan yok ısınmıyorda.

Sadece 1-2 kapanma takılma problemi var. Bunun harici enfes.

2.png

Eski güncellemeye dön o zaman dönmesi çok kolay direkt eskisini indir.
19.9.2 sürümüüne kadar indim ancak aynı performansı malesef yakalayamadım.
Zannediyorum artık eskiyor :(

Qzer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
816
İsim
Ekrem
MSI RX 5600 XT gaming x almayı düşünüyordum. Ne yapmalıyım.

DA-MD2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
5600 XT Gaming X'in sorunlu olduğunun bir kanıtı var mı ?
Pardon 5600xt imiş. O kartta herhangi bir sorun yok. Sabah sabah 5700XT diye okudum. Lakin o kart buraz pahalı. Onun fiyatına 2060S falan alınabiliyor. Ama illa 5600xt alcaksanız gaming gecesinden pulse modelini almanızı öneririm.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
haro
5700 xt nin ısınması niye sorun olsun ki ? AMd kendisi diyor ztn 100 derece normalmiş.

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
MSI Gaming x de batırdı artık ne diyim. ejderhasıda var dedikde :D neyse

Rx 5700 Xt alıyorsanız gigabyte. asus Şaşmamak lazım.

Şimdi asıl mevzuya gelirsek, neden almamalıyız derseniz sebebi iki modelin de mevcut ilk sürümünde soğutmada fabrikasyon hatalar mevcut. Şöyle ki:

İlk olarak daha çok yaygın olan "EVOKE" modelindeki hatadan bahsedelim;

Birincil fotoğrafta görebileceğiniz üzere kartın heatsink'i eski (10xx) gaming serisinin 1080 bloğunu kullanıyor bu konuda sıkıntı yok, asıl sıkıntı kart söküldükten sonra belli oluyor. İkincil fotoğrafta gödüğünüz üzre 4. ve 5. VRAM'in üstündeki termal pad'ler heatsink'e "kısmen" temas ediyor. Ve bu hali yüzünden o 2 vram yongasında olması gerekinden yüksek sıcaklık sonuçları ile karşılaşılıyor. Bu da demek oluyor ki bu kart eskidikçe ve yıprandıkça VRAM'lere elveda diyeceksiniz. O yüzden bu tasarım hatası düzeltilene kadar EVOKE kartlardan uzak durun.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Şimdi gelelim ikinci kartımız olan MECH modeline. Yine bu kartta da EVOKE modelinin üretim hatasına benzer bir soğutma çözümü hatası görüyoruz. Bu kartta da yine 4. ve 5. vram yongasında kullanılan termal pad "yarım" bırakılmış. Bu da tekrardan anormal sıcaklıklara sebep oluyor %100 surface contact olmadığı için. Bu kartın 2. zayıf halkası da pwm bileşenlerde. VRM'lerde kullanılan heatsink o kadar cılız ve ince ki bu kartın kapasitesine uzun süre katlanabilecek düzeyde değiller. Kullanılan soğutmanın da eski armor kartlardan alındığını belirtelim.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Olay Olan Gaming x :)

Bugün MSI 3. custom kartını çıkardı malum GAMINGX modeli. Ve o da ne! Aynı sözde "üretim hatası" yarım VRam pad'i bu kartta da mevcut. Artık bunun üretim hatası ya da soğutma problemi değil bilinçli eskitme amaçlı böyle yapıldığını düşünüyorum. Tahminimce kartlar 2. senesini doldurduğunda vram yongaları cortlayacak. Malum kart SS'leri:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Kaynak. https://forum.donanimhaber.com/5700...-durun-msi-5700-xt-alacaklar-iceri--139954999
Eline sağlık güzel konu.

Top Bottom