Neler Yeni

5700XT'de MSI Evoke, Mech ve Gaming X'ten uzak durun!

OğuzKağan08

80+ Gold
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
1
MSI Gaming x de batırdı artık ne diyim. ejderhasıda var dedikde :D neyse

Rx 5700 Xt alıyorsanız gigabyte. asus Şaşmamak lazım.

Şimdi asıl mevzuya gelirsek, neden almamalıyız derseniz sebebi iki modelin de mevcut ilk sürümünde soğutmada fabrikasyon hatalar mevcut. Şöyle ki:

İlk olarak daha çok yaygın olan "EVOKE" modelindeki hatadan bahsedelim;

Birincil fotoğrafta görebileceğiniz üzere kartın heatsink'i eski (10xx) gaming serisinin 1080 bloğunu kullanıyor bu konuda sıkıntı yok, asıl sıkıntı kart söküldükten sonra belli oluyor. İkincil fotoğrafta gödüğünüz üzre 4. ve 5. VRAM'in üstündeki termal pad'ler heatsink'e "kısmen" temas ediyor. Ve bu hali yüzünden o 2 vram yongasında olması gerekinden yüksek sıcaklık sonuçları ile karşılaşılıyor. Bu da demek oluyor ki bu kart eskidikçe ve yıprandıkça VRAM'lere elveda diyeceksiniz. O yüzden bu tasarım hatası düzeltilene kadar EVOKE kartlardan uzak durun.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Şimdi gelelim ikinci kartımız olan MECH modeline. Yine bu kartta da EVOKE modelinin üretim hatasına benzer bir soğutma çözümü hatası görüyoruz. Bu kartta da yine 4. ve 5. vram yongasında kullanılan termal pad "yarım" bırakılmış. Bu da tekrardan anormal sıcaklıklara sebep oluyor %100 surface contact olmadığı için. Bu kartın 2. zayıf halkası da pwm bileşenlerde. VRM'lerde kullanılan heatsink o kadar cılız ve ince ki bu kartın kapasitesine uzun süre katlanabilecek düzeyde değiller. Kullanılan soğutmanın da eski armor kartlardan alındığını belirtelim.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Olay Olan Gaming x :)

Bugün MSI 3. custom kartını çıkardı malum GAMINGX modeli. Ve o da ne! Aynı sözde "üretim hatası" yarım VRam pad'i bu kartta da mevcut. Artık bunun üretim hatası ya da soğutma problemi değil bilinçli eskitme amaçlı böyle yapıldığını düşünüyorum. Tahminimce kartlar 2. senesini doldurduğunda vram yongaları cortlayacak. Malum kart SS'leri:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Kaynak. https://forum.donanimhaber.com/5700...-durun-msi-5700-xt-alacaklar-iceri--139954999
msi kendini batırıyor resmen. Böyle giderse eşek james gibi olucak (doğru mu bilmiyorum ama şu anda dandik marka dediğimiz James Donkey eskiden çok kaliteliymiş) Asus ve gigabyte kraldır zaten giriş seviyesinde en iyi b450 anakart s2h ondan sonra b450m-k diye biliyorum. B450m-a pro max ise en kötü b450. MSI kendine gel.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asus, MSI gibi markalardan uzak durulmalı. AMD alınacaksa Sapphire, PowerColor (1-2 modeli), XFX (1-2 modeli)
Asus, MSI gibi markalardan uzak durulmalı. AMD alınacaksa Sapphire, PowerColor (1-2 modeli), XFX (1-2 modeli)
neden asus ve msi kötü ki?

Blue

80+ Silver
En İyi Cevap
8
ASUS ROG vida problemi ve TUF modellerde VRAM soğutması olmaması yeterli sebeperler.

Top Bottom