Neler Yeni

Çözüldü✓ 7600X-7900 Oyun Performans

ECakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Emre Çakar
Ryzen 5 7600X ve Rtx 4070 ekran kartı kullandığım sistemimde işlemcimi 7900 ile değiştirdim, fakat valoda fps drop ve daha düşük fps almaya başladım acaba ayar falan mı değiştirmem gerekiyor? Yoksa oyun kısmında 7600x daha iyi bir işlemci mi? (Evet Valorant biraz garip bir kıyas yöntemi, biliyorum.)

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
549
İsim
Toprak
Ryzen 5 7600X ve Rtx 4070 ekran kartı kullandığım sistemimde işlemcimi 7900 ile değiştirdim, fakat valoda fps drop ve daha düşük fps almaya başladım acaba ayar falan mı değiştirmem gerekiyor? Yoksa oyun kısmında 7600x daha iyi bir işlemci mi? (Evet Valorant biraz garip bir kıyas yöntemi, biliyorum.)
Sıcaklıklara bakar mısınız?

ECakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Emre Çakar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıcaklıklara bakar mısınız?
Sıcaklıklar inanılmaz iyi durumda 7600x'e göre daha düşük watt olduğundan sıvı soğutma ile maksimum 65 gördüm şimdiye kadar

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Hangi çözünürlükte oynuyorsun?

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
2k oynuyorum ama 1080p ile arada pek fark olmuyor
Şöyle bir video var.Bende izlediğimde şaşırmıştım ama stok hali ile 7600x'ten kötü perf.(oyunda)gösteriyor. Ama bu droplar için geçerli değil sen fps'de düştü dediğin için attım.
Droplar oyun kaynaklı olabilir. Pbo+core undervolt deneyebilirsin.

ECakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Emre Çakar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle bir video var.Bende izlediğimde şaşırmıştım ama stok hali ile 7600x'ten kötü perf.(oyunda)gösteriyor. Ama bu droplar için geçerli değil sen fps'de düştü dediğin için attım.
Droplar oyun kaynaklı olabilir. Pbo+core undervolt deneyebilirsin.
Ryzen master ile pbo+curve optimizer ayarladım, işlemcinin hızı 5450 leri gördü fakat cinebench r23 te multi core testte sorun çıkmamasına rağmen (+5k skor verdi) single core testte dram ışığı sarı yandı ve pc kapandı ve pc açılıp hesabıma giriş yapmaya çalıştığım an dram ışığı yanıp kapanmaya başladı. Biostan pbo kapadığımda sorunsuz açılıyor ama haliyle bütün ayarlarda kapanıyor bunu halletmenin bir yolu var mıdır? Yani curve optimizer ve pbo kapamadan daha stabil hale getirmenin bir yolu var mıdır?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son olarak multi core testinde de çökmeye başladı sıcaklıklar 92 dereceyi buluyor ve kasanın içinden küçük çatırdama sesleri geliyor. Acaba yüksek sıcaklıkla bir bağlantısı olabilir mi?

Son düzenleme:

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Ryzen master ile pbo+curve optimizer ayarladım, işlemcinin hızı 5450 leri gördü fakat cinebench r23 te multi core testte sorun çıkmamasına rağmen (+5k skor verdi) single core testte dram ışığı sarı yandı ve pc kapandı ve pc açılıp hesabıma giriş yapmaya çalıştığım an dram ışığı yanıp kapanmaya başladı. Biostan pbo kapadığımda sorunsuz açılıyor ama haliyle bütün ayarlarda kapanıyor bunu halletmenin bir yolu var mıdır? Yani curve optimizer ve pbo kapamadan daha stabil hale getirmenin bir yolu var mıdır?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son olarak multi core testinde de çökmeye başladı sıcaklıklar 92 dereceyi buluyor ve kasanın içinden küçük çatırdama sesleri geliyor. Acaba yüksek sıcaklıkla bir bağlantısı olabilir mi?
95°c ryzen için fabrika çıkışlı güvenli sıcaklıktır ama 92°'ye varmasına lüzum yok.All core undervolt yaptıysan çökmeye bu sebep oluyordur. Çekirdekleri tek tek denemelisin. Ryzen master'da start optimizing kısmından +200pbo ile ortalama 1 saatlik testi çalıştır ve test sonu tavsiye edilen değerleri bir yere not al ama direkt değerleri uygulama.Zira uygulama bol keseden -uv belirliyor.
Önerilen değerlerin 10'ar üstünü(artıya doğru) girerek pc stabil olmayana kadar her core'a uv yap. Mantığı budur.Eğer çok düşük değerlerde uv stabilse(-5 gibi), silikon kaliten düşüktür.
Ayrıca 5450mhz zaten stok freqler 7900 için.
+200 boost eklemelisin.
Bu arada anakart modeli neydi?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
R9 serileri çift CCX olduğu için oyun konusunda iletişimi kötü biraz. R5/R7 serileri oyun için en iyisidir. Ama ciddi bir fark olmaması lazım 7600X ile aşağı yukarı aynı performansı alman gerek.

ECakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Emre Çakar
95°c ryzen için fabrika çıkışlı güvenli sıcaklıktır ama 92°'ye varmasına lüzum yok.All core undervolt yaptıysan çökmeye bu sebep oluyordur. Çekirdekleri tek tek denemelisin. Ryzen master'da start optimizing kısmından +200pbo ile ortalama 1 saatlik testi çalıştır ve test sonu tavsiye edilen değerleri bir yere not al ama direkt değerleri uygulama.Zira uygulama bol keseden -uv belirliyor.
Önerilen değerlerin 10'ar üstünü(artıya doğru) girerek pc stabil olmayana kadar uv yap.Mantığı budur.Eğer çok düşük değerlerde uv stabilse(-5 gibi), silikon kaliten düşüktür.
+200 boost eklemelisin.
Herhangi bir işlem yapmadan 4400mhz ile çalışıyordu yani baya arttırdı sayılır performansı analart msi b650 tomahawk

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Herhangi bir işlem yapmadan 4400mhz ile çalışıyordu yani baya arttırdı sayılır performansı analart msi b650 tomahawk
O zaten artması gereken single stok değer. 4750mhz civarı ise multi core stok değer ama bunu 5 lere çıkaranlar var. Dediğim gibi silikon kalitene göre.
Anakart o işlemciyi besler orada sorun yok ama uv'li halde 92° ise biraz fazla. x olmayan versiyonlar çok daha serin çalışmasıyla bilinir.
Soğutucunu kontrol etmen gerekebilir.

ECakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Emre Çakar
O zaten artması gereken single stok değer. 4750mhz civarı ise multi core stok değer ama bunu 5 lere çıkaranlar var. Dediğim gibi silikon kalitene göre.
Anakart o işlemciyi besler orada sorun yok ama uv'li halde 92° ise biraz fazla. x olmayan versiyonlar çok daha serin çalışmasıyla bilinir.
Soğutucunu kontrol etmen gerekebilir.
Soğutucum 360mm lian li galahad onda sorun olduğunu sanmıyorum muhtemelen sıcaklığın asıl sebebi normalde thermal grizzly kyronout extreme kullanıyordum fakat onu bulamadım ve bilgisayar parçalarından gelen markasız bir termal macun sıktım yakın zamanda satın alıp değiştireceğim zaten

ECakar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Emre Çakar
Önerilen değerlerin 10'ar üstünü(artıya doğru) girerek pc stabil olmayana kadar her core'a uv yap. Mantığı budur.Eğer çok düşük değerlerde uv stabilse(-5 gibi), silikon kaliten düşüktür.
+200 boost eklemelisin.
Çok teşekkür ederim otomatik ayarladığı -46 değerinden -40 a çekince stabil çalışmaya başladı. Ama ilk başta all cores optimizer açtığım için onu ayarladım. Per core ayarlayıp core başı ayar yapmam performansı ne kadar arttırır?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
922,603
Üyeler
143,194
Son üye
ecem44