Neler Yeni

7800x3d için Noctua kule tipi soğutma mı? Sıvı soğutma mı?

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,915
İsim
Hamza Ziya Üstün
Hocam bende bahsettiğiniz soğutucu var ve 5600 ile kullanıyorum. Cinebench testinde 55 derecede çalışıyor islemci. Anakartim MPG B550 Gaming Plus. Bu anakart ve soğutucu ile 5800X3D yi verimli bir şekilde kullanabilir miyim? Anakartın beslemeleri ya da sogutucumun yetersizliği söz konusu olur mu?
Anakart veya soğutucu ikisi de yeterli olur. Ancak ben olsam 5800x3d çok zorda kalmadıkça tercih etmezdim çünkü çok pahalı. Eldeki am4 platform satılıp am5 e geçiş yapılabilir.
Arkadaşlar anladım 360'lık soğutma her türlü kuleden daha iyi ama bunu kasadan çıkarmadan temizlemek mümkün değil mi? Yoksa riske giremem kule almam lazım. Saç kurutma makinesinin en soğuğuyla uzaktan üfletsem yeterli değil mi 360'ı temizlemek için?
Bir de sıvı kaçacağı olmaması için hangi markaları tercih etmeliyim? Sistemim atıyorum en az 7-8 sene götürmesi lazım beni bu yüzden kronik sorunu olmayan ürünler araştırıyorum.
Corsair, cooler master, deepcool, lian li, arctic vs vs pek çok marka sayılabilir ancak hepsinin de bazı modellerinde kronik problemler olabiliyor. Buraya 360mm sıvı soğutma önerisi diye konu açarsanız zaten sorunu olanlardan önerilmez. Sıvı soğutmanın bakımı vs havaya göre daha zor olur. Ayrıca 7-8 yıllık süreçte performansı düşebilir, pompa arıza vs yapabilir. Yerinizde olsam sadece oyun oynanacaksa peerless assasin alır geçerdim. Bakımı vs kolay, arıza yapacak parça yok ve performans düşüşü olmaz. Yaşanabilecek en kötü senaryo fanın bozulması ki çok zor ve sıvı soğutmada da aynı şey yaşanabilir. İlerde güçlü işlemcilere yetmez diye korkmaya gerek olmaz diye düşünüyorum çünkü neredeyse her sene daha verimli(intel hariç😀) işlemciler çıktığından ısınma problemi oyunlarda olmaz.

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
609
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
corsair h150 360 mm 2900 e aldım düşünce bende hava sogutma kullanıyordum baktım ucuz yapıştırdım hemen.
Kasa 360 desteklese bende direk 360 almayı düşündüm ama buda yetiyor baya :)

Top Bottom