Neler Yeni

7800x3d işlemciye hava sogutucu

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,449
İsim
Yusuf
Bekliyoruz ama video gelmiyor 😅
napim 3 farklı varyasyonda testler uzun sürdü edit çok uzun sürüyor. :D
20 derece ortam sıcaklığında test
30 derece ortam sıcaklığında test
çeşitli fan dizilimlerinde test

zeahus

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ahmet Zeki
hava sogutucu almayımmı yani ama bi kac video izledim adamlar 60 derece falan diyor sıvı sogutucu kıvamında falan uzun ömürlü sıvı sogutucu alırım gercekten kaliteli olsun ama parcaların hepsi pahalı adamlar diyor yok sıvısı akıyor yok paslanıyor bilmem ne bende uzaklastım iyice sıvı sogutucudan render falan yapmıcam sadece oyun pc si yayın falan acarım en fazla hava sogutucu taraftarıyım acıkcası

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
909
İsim
Baran Kut
Phantom Spirit 7800x3d ' i falan sogutmaz gecin o isi. Oyunlarda bile 80C 'e vuruyor, bi tane render almaya kalksan CPU iptal olacak direkt nereye sogutuyor? 80C 'de tutabilmek icin bile o cift fan zaten %100 RPM de calisacak bosa gurultu. Sivi sogutma alin.
Insanlarin hava sogutmayi tercih etmesinin sebebi zaten sessizliginden dolayidir. E fanlar %100 'de calistiktan sonra bir anlami kalmiyor.
360MM sivi sogutucu alip bakin keyfinize.
Kaynak isteyen olursa da videoda 7:20 'e baksin.

+Not bu adamlar testleri 23-24C sabit oda sicakliginda yapiyor. Bugun kacinizin odasinda klima var da havayi 24'e sabitleyeceksiniz? Bu adamlar bu sogutucu ile 80C aliyorsa sizin klimasiz, alev alev evinizde muhtemelen 90C'e vuracak. Fanteziye gerek yok.

Şimdi 1. si. Testte gösterdiği Last Of Us oyununun o derecelere ulaşma sebebi oyundan kaynaklı bir durumdu. İki soğutucu da var bende. Güncellemeler sonrası sıcaklıkları 5-6 derece düştü. Oyunlarda bile 80'e vuruyor diyip geçiştirmen doğru değil bence. Başka testlere de bir göz at derim hocam.

2. si CPU iptal olacak falan demişsin render workload testlerinin birçoğunda thermal throttle limitine bile ulaşmıyor kule tipinde. Bende Noctua var aynı testlerde(farklı sıcaklık ortamında olmama rağmen) 83-84'ü geçmedi. Millet sıvı soğutma ile i9 işlemcileri 90'da tutup render alıyor. Ki onu geçtim zaten işlemci oyun işlemcisi. Render da almak isteyen tabi ki sıvı soğutma alsın. Sürekli o kadar yüksek değerlerde çalışmamalı.

3. sü ses. Hava soğutmalarda da sıvı soğutmalarda da ses seviyeleri farklılık gösterebiliyor. Yüksek sıcaklıklarda sessiz kalabilen sıvı soğutma da gördüm, aynı şekilde sessiz kalabilen kule tipi soğutma da gördüm. Hepsi ortama, kasaya, hava akışına göre değişiklik gösteriyor. (Örnek Gamers Nexus testinde Arctic 360'lık 39 desibel iken Assassin 42 desibel ama başka marka sıvı soğutma da aynı testte 52 desibel)

4. sü fiyat hocam. Dediğiniz sıvı soğutmalar ile kule tipi soğutmalar arasında uçurum fiyat olabiliyor. Fiyatına değer sıvı soğutmalar önermek lazım.

Neyse sonuç olarak bütçe limiti yoksa sıvı soğutma hocam :D biraz uzun yazı olmuş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hava sogutucu almayımmı yani ama bi kac video izledim adamlar 60 derece falan diyor sıvı sogutucu kıvamında falan uzun ömürlü sıvı sogutucu alırım gercekten kaliteli olsun ama parcaların hepsi pahalı adamlar diyor yok sıvısı akıyor yok paslanıyor bilmem ne bende uzaklastım iyice sıvı sogutucudan render falan yapmıcam sadece oyun pc si yayın falan acarım en fazla hava sogutucu taraftarıyım acıkcası
Bu kafada olan biri kule tipiyle işini halleder diyorum hocam. Ne dersiniz? @spitfire

zeahus

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ahmet Zeki
dedigim gibi 2 monitörüm olacak birinde 4k oyun digerindede fps oynucam 360hz ile baska bisi yapmayı düsünmüyorum hava sogutucu istiyorum acıkcası sıvı sogutucular bana cok uzak geliyor simdi baktım 360lıklar 5 6 k benim dedigim sogutucu 2k bile degil bu islemciler icin 60 70 derece normal degilmidir 100mb ön bellek var zaten sıvı sogutuculara cok uzagım bilgim dısı o yüzden hava sogutucu varsa daha iyisi vs onlara yönelebilirm

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,449
İsim
Yusuf
Phantom Spirit 7800x3d ' i falan sogutmaz gecin o isi. Oyunlarda bile 80C 'e vuruyor, bi tane render almaya kalksan CPU iptal olacak direkt nereye sogutuyor? 80C 'de tutabilmek icin bile o cift fan zaten %100 RPM de calisacak bosa gurultu. Sivi sogutma alin.
Insanlarin hava sogutmayi tercih etmesinin sebebi zaten sessizliginden dolayidir. E fanlar %100 'de calistiktan sonra bir anlami kalmiyor.
360MM sivi sogutucu alip bakin keyfinize.
Kaynak isteyen olursa da videoda 7:20 'e baksin.

+Not bu adamlar testleri 23-24C sabit oda sicakliginda yapiyor. Bugun kacinizin odasinda klima var da havayi 24'e sabitleyeceksiniz? Bu adamlar bu sogutucu ile 80C aliyorsa sizin klimasiz, alev alev evinizde muhtemelen 90C'e vuracak. Fanteziye gerek yok.

hmmm :)

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
909
İsim
Baran Kut
dedigim gibi 2 monitörüm olacak birinde 4k oyun digerindede fps oynucam 360hz ile baska bisi yapmayı düsünmüyorum hava sogutucu istiyorum acıkcası sıvı sogutucular bana cok uzak geliyor simdi baktım 360lıklar 5 6 k benim dedigim sogutucu 2k bile degil bu islemciler icin 60 70 derece normal degilmidir 100mb ön bellek var zaten sıvı sogutuculara cok uzagım bilgim dısı o yüzden hava sogutucu varsa daha iyisi vs onlara yönelebilirm
İstiyorsan @Trifact hocamın videoyu bekle, bir şeyler pişiriyor gibi ;)

ugurkolasin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Uğur
phantom spirit yeterli olacaktır sıvı soğutma istemiyorsun

Scheibe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Burak t
napim 3 farklı varyasyonda testler uzun sürdü edit çok uzun sürüyor. :D
20 derece ortam sıcaklığında test
30 derece ortam sıcaklığında test
çeşitli fan dizilimlerinde test
Bari spoiler ver spirt oyunlar da kaç derece maks görüyor

AlevFırtınası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Alev Fırtınası
Bunu alabilirsin fiyatı daha uygun. 75,4 derecede. Thermalright da 84,7.
1721745582518.png

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
553
İsim
Arda doğan
bütçe cok önemi yok ama uzun yıllar kullanacagım sıvı sogutucların ömrü kısa dendigi icin hava sogutucu istiyorum phantomdan daha iyi hava sogutucu 5 10 derece daha fazla sogutan varsa onada yönelebilirim
Nası kısa? Artic freezer 2 360m al 6 ayda bi sistemi temizle bak nası ömürlük gidiyo hiç yoktan 6 sene garantileri var

Top Bottom