Neler Yeni

Acer Aspire 7 harici grafik kart kullanmıyor

MrTuran

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beyazıd Yıldırım
Başlıktata belirtiğim gibi arkadaşlar. Donanım: RTX3050, Ryzen 5 5625U işlemci, 8 GB RAM.
Valorant oynarken grafik ayarı istediğim kadar fulleyeyim çıkmıyor hatta hala işlemci grafiğine yükleniyor.
80-140FPS arası oynuyor 1080p orta ve düşük ayarlar, yüksek ayarlarda 70-130FPS.
Valorant oynuyorum sadece oyun oynayarak, her defasında oyun oynama isteğim kaçıyor 30-40FPS'lere bile düşüyor savaş içindeyken.
Harici monitör ile kullanıyorum fakat harici monitör Windows ayarlarına AMD grafik kartına bağlı olduğunu gösteriyor bir türlü değiştiremedim.
yaptıklarım;
BIOS güncel.
Yüksek performans pil modunda kullanıyorum.
Grafik ayarlarından da yüksek performans yaptım.
NVIDIA masasından genel ayar kısmını yüksek perfomanslı NVIDIA kartı yaptım.
Bunlarda olmayınca format attım Windows 11'den Windows 10 Pro'ya geçtim aynı ayarları gene yaptım hala sorun devam etmekte (biraz FPS attı biraz daha harici GPU kullanmaya başladı)
%30 işlemci kartı - % 30 grafik kartı böyle takılıyorlar.
Not: Laptop ekranını kullanmıyor 2.monitörü kullanıyorum, ekran ayarlarından laptop ekranını devre dışı bırakıyorum 2'si açık olunca 60FPS üstüne bile çıkmıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim, herhangi bir tavsiyeniz veya fikriniz varsa belirtebilirsiniz.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,595
İsim
Orkun
Başlıktata belirtiğim gibi arkadaşlar. Donanım: RTX3050, Ryzen 5 5625U işlemci, 8 GB RAM.
Valorant oynarken grafik ayarı istediğim kadar fulleyeyim çıkmıyor hatta hala işlemci grafiğine yükleniyor.
80-140FPS arası oynuyor 1080p orta ve düşük ayarlar, yüksek ayarlarda 70-130FPS.
Valorant oynuyorum sadece oyun oynayarak, her defasında oyun oynama isteğim kaçıyor 30-40FPS'lere bile düşüyor savaş içindeyken.
Harici monitör ile kullanıyorum fakat harici monitör Windows ayarlarına AMD grafik kartına bağlı olduğunu gösteriyor bir türlü değiştiremedim.
yaptıklarım;
BIOS güncel.
Bunlarda olmayınca format attım Windows 11'den Windows 10 Pro'ya geçtim aynı ayarları gene yaptım hala sorun devam etmekte (biraz FPS attı biraz daha harici GPU kullanmaya başladı)
Not: Laptop ekranını kullanmıyor 2.monitörü kullanıyorum, ekran ayarlarından laptop ekranını devre dışı bırakıyorum 2'si açık olunca 100FPS üstüne bile çıkmıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim, herhangi bir tavsiyeniz veya fikriniz varsa belirtebilirsiniz.
İşlemci grafik biriminin kullanımının yüksek olması gayet normal. Ekranına görüntüyü getiren o çünkü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayarlara gir, Sistem > Ekran > Grafikler'e gir.
Buradan masaüstü uygulamasını seçip göz at'a tıkla. Oradan Valorant.exe yi bulup ekle.
Sonra aşağıya geldiğinde tıkla ve yüksek performans seç.
1713219601939.png

Ardından ayarlardan sistem bilgisine gir.
Gelişmiş sistem ayarlarına gir.
Performans kısmında Ayarlar butonuna tıkla.
Açılan pencere de üstten gelişmiş sekmesine gir.
1713219716744.png

Programlar seçili olup olmadığını kontrol et.

GeForce Experience kullanıyorsan aç, sağ üstten ayarlara gir.
Orada Battery Boost 2.0 olması gerek. O açıksa kapat.

MrTuran

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beyazıd Yıldırım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemci grafik biriminin kullanımının yüksek olması gayet normal. Ekranına görüntüyü getiren o çünkü.

Ayarlara gir, Sistem > Ekran > Grafikler'e gir.
Buradan masaüstü uygulamasını seçip göz at'a tıkla. Oradan Valorant.exe yi bulup ekle.
Sonra aşağıya geldiğinde tıkla ve yüksek performans seç.
Alıntıyı görüntüle

Ardından ayarlardan sistem bilgisine gir.
Gelişmiş sistem ayarlarına gir.
Performans kısmında Ayarlar butonuna tıkla.
Açılan pencere de üstten gelişmiş sekmesine gir.
Alıntıyı görüntüle
Programlar seçili olup olmadığını kontrol et.

GeForce Experience kullanıyorsan aç, sağ üstten ayarlara gir.
Orada Battery Boost 2.0 olması gerek. O açıksa kapat.
Teşekkürler cevabınız için ama hepsi belirtiğiniz gibiydi. Herhangi bir şey değişmedi %30 civarlarında kullanmaya devam ediyor ara sıra hâlâ fps 30 altına düşüyor.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,595
İsim
Orkun
Teşekkürler cevabınız için ama hepsi belirtiğiniz gibiydi. Herhangi bir şey değişmedi %30 civarlarında kullanmaya devam ediyor ara sıra hâlâ fps 30 altına düşüyor.
8 GB ramden kaynaklı büyük ihtimalle senin FPS inin düşük olması ve ara ara drop yemen.
+8 GB daha tak düzelir. Bilgisayarında takılı ramin aynı özellikli olanından mümkünse aynı marka değilse farklı marka da olur alman lazım.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,128
İsim
Emre Zengin
yaptıklarım;
BIOS güncel.
Not: Laptop ekranını kullanmıyor 2.monitörü kullanıyorum, ekran ayarlarından laptop ekranını devre dışı bırakıyorum 2'si açık olunca 60FPS üstüne bile çıkmıyor.
Senin laptobun iki tane görüntü çıkışı vardır. NVIDIA denetim masasına girip PhysX kısmının ekran görüntüsü atar mısın?

MrTuran

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beyazıd Yıldırım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
8 GB ramden kaynaklı büyük ihtimalle senin FPS inin düşük olması ve ara ara drop yemen.
+8 GB daha tak düzelir. Bilgisayarında takılı ramin aynı özellikli olanından mümkünse aynı marka değilse farklı marka da olur alman lazım.
evet onu sorucaktım sizlere, +8gb daha taktığım zaman harici grafik kartı daha da çalışmaya başlar mı?

Senin laptobun iki tane çıkışı vardır. NVIDIA denetim masasına girip PhysX kısmının ekran görüntüsü atar mısın?

Ekler

• physx.PNG
    physx.PNG
    40.2 KB · Hit: 5

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,595
İsim
Orkun
evet onu sorucaktım sizlere, +8gb daha taktığım zaman harici grafik kartı daha da çalışmaya başlar mı?
Bu direkt olarak ekran kartıyla ilgili bir durum değil. Tek kanal belleğin olduğunda diyelim ki 80 FPS alıyorsun çünkü tek slot ram üzerinden çalışıyor oyun. Çift kanal ram taktığında iki ram birlikte daha performanslı çalışıyor. FPS'ini arttıryor.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,128
İsim
Emre Zengin
Sadece dahili ekran kartın için çıkış bulunuyor. PhysX işlemcisini NVIDIA olarak ayarlayabilir misin bir de?

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,595
İsim
Orkun
Senin laptobun iki tane görüntü çıkışı vardır. NVIDIA denetim masasına girip PhysX kısmının ekran görüntüsü atar mısın?
Bu segment laptoplarda Optimus zor, Mux imkansız gibi bir şey. O yüzden direkt eledim, işlemci grafik biriminden veriyor görüntüyü.

MrTuran

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beyazıd Yıldırım
Bu segment laptoplarda Optimus zor, Mux imkansız gibi bir şey. O yüzden direkt eledim, işlemci grafik biriminden veriyor görüntüyü.
böyle ürün çıkartmaları da gerçekten şaka gibi, sırf iş için alsam zaten rtx3050 yerine daha yüksek işlemciye sahip laptop alırdım :mad:

Sadece dahili ekran kartın için çıkış bulunuyor. PhysX işlemcisini NVIDIA olarak ayarlayabilir misin bir de?
Şimdi öyle denedim fark etmedi.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,595
İsim
Orkun
böyle ürün çıkartmaları da gerçekten şaka gibi, sırf iş için alsam zaten rtx3050 yerine daha yüksek işlemciye sahip laptop alırdım :mad:
Dostum sıkma canını, 8GB ramler ucuz, tak bir tane daha aynısından dertlerinden arın.

Top Bottom