Neler Yeni

Çözüldü✓ Am5 Sistem Sorunları

Kürşatg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Kürşat gereli
Merhaba arkadaşlar,
Am5 sisteme geçtim . İşlemci 7600x , Anakart B650 Tomahawk, Ram Gskills z5 neo 16x2 32 gb 6000 MHz cl30
Dün montajı tamamladım. Termal macunum az kalmış o yüzden sadece sistemi açıp bir kontrol etmek istedim . Artic freezer 34 hava soğutucu ile boşta 43-45 arası çalıştı. Bugün macunu tam sürüp bir deneyeceğim
Gelelim açılıştaki sorunlara , öncelikle ramleri 4800 MHz olarak görüyor biostan değiştirdiğimde veya Expo seçtiğimde bilgisayar açılmıyor. Normal değerlerde de açıldığında 3-4 kez mavi ekran hatası verdi . Bugün biosu güncelleyeceğim. Ayrıca Windows tekrar temiz kurulum yapacağım. Am5 çok stabil değil diyorlardı ama ilk başta bu sorunları yaşayınca şaşırdım. Yapmam gereken ya da önereceğiniz bir ayar var mı ?

Ekler

• IMG_2600.jpeg
    IMG_2600.jpeg
    867.8 KB · Hit: 17
  • IMG_2598.jpeg
    IMG_2598.jpeg
    938.9 KB · Hit: 13
Dahası  
Reaksiyon skoru
133
İsim
Melih Baygör
bios güncellemesi yapmalısın. neo serisini uyumlu biliyorum ama anakartla uyumlu mu kontrol etmelisin. büyük ihtimal bios güncellemesi sonrası sorunun kalmaz. fastboot gibi bir kaç ayar daha var bildiğim kadarıyla hızlı açılmayı sağlamak için vs. ben herhangi bir sorun yaşamadığım için bios güncellemesi yapıp yoluma devam ettim.

JuunBuun

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
807
İsim
Taksim Delisi Cenk
Geçen hafta b650 gaming plus wifi taktım sisteme. Remler 4800 başlıyordu. Xmp açıp 6000 MHz e alınca sistem kitliyordu.Biosu guncelledim sorun çözüldü .
Ayrıca sistem hızlı boot etmesi içinde rem kısmından
Memory contect mi meydi onu enable yaparsın

Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
Mehmet Hak
Am5 sistem sabır isteyen bir sistem. Buna hazırlıklı olun ve alışın. İlk 15 gün neler çektim bir bilseniz... Zamanla oturuyor ama bios güncellemesi vs vs derken oturuyor sistem. Şu an stabilligi yakaladım hiç bir güncelleme yapmıyorum :)

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,354
İsim
Yusuf
Merhaba arkadaşlar,
Am5 sisteme geçtim . İşlemci 7600x , Anakart B650 Tomahawk, Ram Gskills z5 neo 16x2 32 gb 6000 MHz cl30
Dün montajı tamamladım. Termal macunum az kalmış o yüzden sadece sistemi açıp bir kontrol etmek istedim . Artic freezer 34 hava soğutucu ile boşta 43-45 arası çalıştı. Bugün macunu tam sürüp bir deneyeceğim
Gelelim açılıştaki sorunlara , öncelikle ramleri 4800 MHz olarak görüyor biostan değiştirdiğimde veya Expo seçtiğimde bilgisayar açılmıyor. Normal değerlerde de açıldığında 3-4 kez mavi ekran hatası verdi . Bugün biosu güncelleyeceğim. Ayrıca Windows tekrar temiz kurulum yapacağım. Am5 çok stabil değil diyorlardı ama ilk başta bu sorunları yaşayınca şaşırdım. Yapmam gereken ya da önereceğiniz bir ayar var mı ?
am5 platformu tam oturana kadar mümkün olduğunca en güncel biosu sürekli takip etmelisiniz ve satın almadan önce anakart üretisicisinin websitesinde ram support kısmına bakmalısınız. ilk ddr4 zamanında da ram seçme gibi durumlar olmuştu bu zamanla oturmuştu. eskiden xmp uyumuna bakardık ama ram support bölümünden kafa gol olurduk. aynı durum yeni nesil platformlar içinde yaşanıyor. örn arkadaşım gskill flare x ram kullanıyor sıkıntı yaşıyor ben fury beast kullanıyorum sorunsuz çalışıyor. güncellemelerle yavaş yavaş oturacak.

Kürşatg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Kürşat gereli
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bios güncellemesini yaptım. Expo açtığımda yine biraz sorunlu ama frekansı 5800 yaptığımda daha hızlı açıldı bilgisayar. Ayrıca win11 temiz kurulum ve tüm güncel driverları yükledim. Aygıt yöneticisinde amd ve 4070s uyarı işareti vardı. 7600x in dahili grafik sürücüsünden sanırım. Onu da kurdum fakat iki sürücü çakışmaması için devre dışı bırakmalı mı ?

Kürşatg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Kürşat gereli
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sistem halen çok kararsız. BIOS açılışında bazen açılmıyor reset atınca açılıyor.

BIOS güncellemesi ve en güncel Windows 11 ile driverları yükledim. Windows da mavi ekrana düşüp resetleniyor. Bazen internette ya da uygulama içinde direk hata verip kapanıyor. Hatalar Memory managent, page fault in nonpaged gibi farklı kodlar verdi. BIOS da zaten EXPO'ya da RAM frekansı değiştirince direk BIOS hata LED'i yanıyor. Resetleyip normal ayarda başlatabiliyorum.

RAM de hata olasılığı olabilir mi diye Memtest86 başlattım. Sonucu bitince paylaşırım. Bir de bilgisayarı açarken ses sisteminden patırtı geliyor 6-7 kere. 5.1 ses sistemim var. Memtest sonucuna göre Windows 10 da bir geçip bir deneyeceğim. İşlemci çalışma sıcaklığı da boşta 38-44 derecede. Kısa bir CoD oyun içinde 70-76 arası çalıştı. (Arctic Freezer34) boşayan 65TDP değerine indirmiştim.

Önerebileceğiniz bir ayar ya da test var mı?
Not: 3 saatlik memtestte 2 hata çıktı. Ramlerde sorun varsa vatana değişim için götüreceğim.

Ekler

• IMG_2626.jpeg
    IMG_2626.jpeg
    2.8 MB · Hit: 4
  • IMG_2624.jpeg
    IMG_2624.jpeg
    1.7 MB · Hit: 4
  • IMG_2620.jpeg
    IMG_2620.jpeg
    1.6 MB · Hit: 4

Kürşatg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Kürşat gereli
Memtest86 sonucu bu şekilde çıktı. RAM kaynaklı sanırım . Vatandan 10 gün önce almıştım teknik servise götüreceğim artık

Ekler

• IMG_2628.jpeg
    IMG_2628.jpeg
    2.6 MB · Hit: 3
  • IMG_2629.jpeg
    IMG_2629.jpeg
    2.8 MB · Hit: 3
Top Bottom