Neler Yeni

Çözüldü✓ AMD İşlemcide Kullanılabilir Eksik Ram Çözümü

Jacoben

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
73
İsim
Ömer Kaan Önümlü
32 GB ram takılı laptopta 27.8 gb kullanılabilir alan gösteriyordu. Kafaya çok taktım akşam akşam çözümü bulmak için baya bir araştırma yaptım. Sunulan çözümlerin bazıları pc'yi bozacak kadar beceriksizceydi. Bir örnek olarak sistem yapılandırmasından maksimum bellek. Eğer öyle bir şeye girişirseniz ram oranı 256mb indirip bilgisayarı açtırmıyor. Biostan çözümü var. Ben bu sistem yapılandırması çözümünü denemedim çünkü riske almak istemedim. Bir diğer çözümde kolonya mendiliyle ram slotunu temizlemekti. Çok saçma buldum. Silgi ile temizleyin diyen de var. Ne yapacağım diye kara kara düşünürken bir yerde bu kullanılabilir dışındaki ayrılan alanın dahili (işlemcinin ekran kartı) ekran kartına gittiğini öğrendim. AMD'nin Radeon Software uygulamasını kurcalarken orada Performans sekmesinin Ayarlanıyor bölümündeki bellek optimize edici kullanım amacı modu vardı. Bellek yazısını görünce aklıma direk RAM geldi. Onu oyundan verimliliğe aldım. Zaten bilgisayarı Mux Switch'de kullanıyorum. Dahili ekran kartının performansta çalışması benim bir işime yaramazdı. Her neyse bunu yapınca anında 27.8 gb kullanılabilir alandan 32GB'a çıktı. Yani CPU'nun APU'sundan kaynaklanıyor Windows'tan değil. AMD işlemciniz varsa çözümü bu şekildedir. Eğer İntel kullanıyorsanız onu bilmiyorum. Birçok yerde bu sorundan dert yanıldığını gördüğüm için siteye paylaşayım dedim. Sorununuzu çözerse ne mutlu...

Ekler

• 1.png
    1.png
    158.7 KB · Hit: 9
Top Bottom