Neler Yeni

AMD Ryzen 3 3300X, Ryzen 5 3500X, 3600, 3600X, 3600XT işlemciler hakkında !

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Merhaba dostlar, Konu yanlış yerdeyse kusura bakmayın.

Daha önce teknoloji haberini yaptığım 1usmus un ClockTuner programı hakkında biraz daha basit şekilde, ve de 3300X, 3500X, 3600, 3600X, 3600XT gibi stock soğutucu ile cayır cayır yanan işlemcilere bir umut ışığının doğuşuna bakacağız.

Yaptığım Teknoloji Haberi:

Biliyorsunuz ki bu beşli stock soğutucu ile pek soğuyamıyor, kolayca 90 derecelere çıkmakta, ve bu durum işlemcinin frekans kısıp performans düşürmesine, aynı zamanda uzun vadede sıcak çalışmasından dolayı serin çalışmasına göre biraz daha kolay yıpranmasına neden oluyor.

1usmus ClockTuner programı ile otomatik olarak Zen 2 Ryzen işlemcilere (7nm olan Ryzen işlemciler) UV (UnderVolt) ve OC (OverClock) yapabilmeyi sunduğunu söylüyor, bir kaç test yapıldı ve videosu vs. çekildi ve Beta sürümü diyebiliceğimiz şekilde belli işlemcilere testi yapıldı, yaptığım haberde detayları mevcut.

Fakat testte hep Ryzen 9 gibi üst seviye işlemciler vardı, bende benim gibi daha alt seviye Ryzen 5 veya Ryzen 3 kullanan kişiler için test araştırması yaptım, ve Yuri Bubliy in twitter hesabında R5 3600 ün test değerlerini gördüm, değerler şöyle:

R5 3600.png

Değerlere bir göz atalım, bende R5 3600 kullanıcısı olduğumdan bazı değerleri biliyorum ondan dolayı stock halinin 88W tükettiğini biliyorum, değerlerde de belirtilmiş.

Ardından Tunned edilmiş değerler ile default değerleri karşılaştıralım, ve oda ne !? İşlemci otomatik UV ve OC ile hem 88W dan 79W tüketime düşmüş (9W lık bu düşüş sıcaklıkta ciddi etki edebilir), hem de voltaj değeri 1.322V dan 1.225V a düşmüş, değerler çok güzel, tabii voltaj düşürdük şimdi performans düştümü ?

Hayır tam tersine !

System Default olarak 3662 puan almış (Altındaki 3605 puanlık R5 3600 ü anlamadım her halde hazır değer), Tunned edilmiş hali ise 3931 puan almış, bu puan artışı mükemmel ! Otomatik olarak yapılan UV ve OC ile R5 3600 işlemci stock olan 3600X ve 3600XT den daha iyi performans vermiş, Ve bu program ücretsiz olucak !

Bu şekilde R5 3600 e %10 daha az güç tüketimi sağlanıp %7 bir performans artışı sağlanmış, tabii bu performans artışı durumu 3600X ve 3600XT içinde geçerli.

Kısacası cayır cayır yanan bu işlemcilerimiz artık rahatlayabilir hatta soğutucu masrafından kurtulabilir, hemde ücretsiz bir yazılım ile otomatik olarak !

Gerçekten çok umut vaad eden bir program, bu eylül ayında çıkması bekleniyor, bu ay güzel geçicek gibi :)

Merak ettikleriniz konu altına yazabilirsiniz.

Son düzenleme:

crazyboy40

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,555
İsim
Samet Kaya
Merhaba dostlar, Konu yanlış yerdeyse kusura bakmayın.

Daha önce teknoloji haberini yaptığım 1usmus un ClockTuner programı hakkında biraz daha basit şekilde, ve de 3300X, 3600, 3600X, 3600XT gibi stock soğutucu ile cayır cayır yanan işlemcilere bir umut ışığının doğuşuna bakacağız.

Yaptığım Teknoloji Haberi:

Biliyorsunuz ki bu dörtlü stock soğutucu ile pek soğuyamıyor, kolayca 90 derecelere çıkmakta, ve bu durum işlemcinin frekans kısıp performans düşürmesine, aynı zamanda uzun vadede sıcak çalışmasından dolayı serin çalışmasına göre biraz daha kolay yıpranmasına neden oluyor.

1usmus ClockTuner programı ile otomatik olarak Zen 2 Ryzen işlemcilere (7nm olan Ryzen işlemciler) UV (UnderVolt) ve OC (OverClock) yapabilmeyi sunduğunu söylüyor, bir kaç test yapıldı ve videosu vs. çekildi ve Beta sürümü diyebiliceğimiz şekilde belli işlemcilere testi yapıldı, yaptığım haberde detayları mevcut.

Fakat testte hep Ryzen 9 gibi üst seviye işlemciler vardı, bende benim gibi daha alt seviye Ryzen 5 veya Ryzen 3 kullanan kişiler için test araştırması yaptım, ve Yuri Bubliy in twitter hesabında R5 3600 ün test değerlerini gördüm, değerler şöyle:

Alıntıyı görüntüle

Değerlere bir göz atalım, bende R5 3600 kullanıcısı olduğumdan bazı değerleri biliyorum ondan dolayı stock halinin 88W tükettiğini biliyorum, değerlerde de belirtilmiş.

Ardından Tunned edilmiş değerler ile default değerleri karşılaştıralım, ve oda ne !? İşlemci otomatik UV ve OC ile hem 88W dan 79W tüketime düşmüş (9W lık bu düşüş sıcaklıkta ciddi etki edebilir), hem de voltaj değeri 1.322V dan 1.225V a düşmüş, değerler çok güzel, tabii voltaj düşürdük şimdi performans düştümü ?

Hayır tam tersine !

System Default olarak 3662 puan almış (Altındaki 3605 puanlık R5 3600 ü anlamadım her halde hazır değer), Tunned edilmiş hali ise 3931 puan almış, bu puan artışı mükemmel ! Otomatik olarak yapılan UV ve OC ile R5 3600 işlemci stock olan 3600X ve 3600XT den daha iyi performans vermiş, Ve bu program ücretsiz olucak !

Bu şekilde R5 3600 e %10 daha az güç tüketimi sağlanıp %7 bir performans artışı sağlanmış, tabii bu performans artışı durumu 3600X ve 3600XT içinde geçerli.

Kısacası cayır cayır yanan bu işlemcilerimiz artık rahatlayabilir hatta soğutucu masrafından kurtulabilir, hemde ücretsiz bir yazılım ile otomatik olarak !

Gerçekten çok umut vaad eden bir program, bu eylül ayında çıkması bekleniyor, bu ay güzel geçicek gibi :)

Merak ettikleriniz konu altına yazabilirsiniz.
umalım da diğer işlemcilere gelsin

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok güzel konu olmuş. Eline sağlık.

Teşekkürler :).
Mesaj otomatik birleştirildi:

umalım da diğer işlemcilere gelsin

Şuanlık Zen 2 için gözüküyor, fakat Zen 2 lerin voltaj dengesizliği ve bundan ötürü fazla ısınma durumu vardı, 1. veya 2. nesil Ryzenlarda bu durum yok, o yüzden Zen2 altına geliceğine sanmam.

Çünkü 1. ve 2. nesil zaten bu konularda daha iyi.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
"Biliyorsunuz ki bu dörtlü stock soğutucu ile pek soğuyamıyor, kolayca 90 derecelere çıkmakta, ve bu durum işlemcinin frekans kısıp performans düşürmesine, aynı zamanda uzun vadede sıcak çalışmasından dolayı serin çalışmasına göre biraz daha kolay yıpranmasına neden oluyor."
Böyle yazmışsın, ben ve 3500x buna çok güldük.
15 dakika AIDA64 4.1 GHz en fazla 75 derece gördüm, stok fan Wraith Steath. :cool:

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
"Biliyorsunuz ki bu dörtlü stock soğutucu ile pek soğuyamıyor, kolayca 90 derecelere çıkmakta, ve bu durum işlemcinin frekans kısıp performans düşürmesine, aynı zamanda uzun vadede sıcak çalışmasından dolayı serin çalışmasına göre biraz daha kolay yıpranmasına neden oluyor."
15 dakika AIDA64 4.1 GHz en fazla 75 derece gördüm, stok fan Wraith Steath. :cool:

Sen voltaj ayarını yapabilmişşin, bazılarımız (Bende dahil) kütük gibi slikonu olan R5 3600 e sahip ve bunlar bizim yaptığımız UV lere iyi cevap vermiyor :D.

ne zaman yayımlanacagı hakkında bır bılgı yok dımı

Bu ay çıkması bekleniyor yazdım konuya.

3500X ide ekleyeyim, burda stock değerlerle konuşuyoruz, ve 3500X de stockda alev alıyor :D.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Sen voltaj ayarını yapabilmişşin, bazılarımız (Bende dahil) kütük gibi slikonu olan R5 3600 e sahip ve bunlar bizim yaptığımız UV lere iyi cevap vermiyor :D.

Bu ay çıkması bekleniyor yazdım konuya.

3500X ide ekleyeyim, burda stock değerlerle konuşuyoruz, ve 3500X de stockda alev alıyor :D.
3500x stock değerde alev almıyor ki, anakartın voltajı fazla veriyor.
Stok ayarlarda doğru voltajla testte en fazla 65 civarı gördük. :D

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
3500x stock değerde alev almıyor ki, anakartın voltajı fazla veriyor.
Stok ayarlarda doğru voltajla testte en fazla 65 civarı gördük. :D

Genel olarak 3600 ile pek farkı yok voltaj değerinin, B450 anakartı göz önüne alarak. Ben çok gördüm 3500X i stock kullanıp sıcaklık ile cebelleşen.

Stock halde yanıyor bunlar işte yetmiyor soğutuclar :D.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,315
İsim
Emre
Benim 3100 45w çekiyor stok olarak
Amd çok düşük tutmuş frekansları 1.1v ile 4.25 alabilen işlemci stok olarak aynı voltajda 3.7 de kalıyor

DA-MD2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Bu konu fazla iyi like atmayan yada muhteşem reaksiyonu atmayan ayıp eder.

Top Bottom