Neler Yeni

Yardım AMD Ryzen 5 3600 Voltaj ve diğer bilgiler hakkında.

DA Sistem-2 yi sipariş ettim henüz kargolanmadı yani elime ulaşmadı ama sipariş ettiğim günden beri işlemcide sıcaklık sorunlarını okumaktan heves falan kalmadı. Bilgisayarım gelmeden en azından bir bilgilendirici rehber çekilse şu konu hakkında acayip güzel olacak çünkü herkes farklı bir şeyler söylüyor :( Stok fan ile yüksek sıcaklıklar normal biliyorum ama performanstan kaybetmeden yani CPB yi kapatmadan ve CPU Ratiodan kısmadan sadece voltajla bu sıcaklığı en aza indirgemek mümkündür diye tahmin ediyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyoruz. Sisteme 7.7k verip de sistem gelince CPU ratiodan kısıp veya cpb kapatıp performans kaybı yaşamak istemiyorum. Yeni bir Biosu ilk defa kullanacağım. Bilgisayarım gelmeden çoğu şey hakkında bilgi sahibi oldum fakat kesinlikle bu konu hakkında bilgilendirici uzman bir rehber lazım. İnternette biosu
tanıtan (review) yabancı videolar var ancak hiç biri CPB (Core Power Boost) ayarının nereden açılıp kapatılacağına değinmemiş. Ayrıca voltaj konusunda bir arkadaşım da sistem-2 de sıkıntı çekiyor. Voltajı değiştirmeye çalıştığında Offset ve Auto seçeneği çıkıyor. Override yani manuel seçeneği yok ancak izlediğim videolarda manuel seçeneğini gördüm. Acaba CPB açık olduğundan mı voltajı manuel yapamıyoruz. Override voltaj değeri atayamıyorsak çok saçma olur şuan kullandığım 5 senelik bilgisayarda bile override ayarı var :D Şu asus anakartlarda CPB ayarı nereden kapanıyor onuda bilen yazabilir mi? Lütfen ileri derece bilgisi olanlar cevap verirse iyi olur çoğu kişinin kafası karışmış durumda şuan teşekkür ederim. Not: PC henüz gelmedi ön hazırlık yapıyorum kafamda soru işareti kalmasın ve diğer forum üyeleride yararlansın.

Anakart: ASUS B450M K

Smith & Wesson

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
926
İsim
Burak küçüksubaşı
@Abdullah Hacıgül senin testlerinde ısı gayet iyiydi ben şimdi voltaj ayarını düşürüyorum ama sıcaklık aynı kalıyor eğer biosu tam bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi çünkü diğer türlü sıcaklık testte 95 dereceleri gördü Hani suanda stok fan kullanmak zorundayım ama voltaj ayarını bilen birisi yardımcı olursa cok sevinirim msi anakartı degil benimki onun rehber videoları var ama bizimki yok bendeki asus tuf modeli bir video var sadece oda işlemciyi 3.8 ghz ye alıp ısıyı düşürüyor buda performans kısmak demek yardımcı olabilecek varsa cok mutlu olurum :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Asus anakartlar acaba CPB kapatma on off şeklinde değilde cpu ratiodan mı yapılıyor?

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
@Abdullah Hacıgül senin testlerinde ısı gayet iyiydi ben şimdi voltaj ayarını düşürüyorum ama sıcaklık aynı kalıyor eğer biosu tam bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi çünkü diğer türlü sıcaklık testte 95 dereceleri gördü Hani suanda stok fan kullanmak zorundayım ama voltaj ayarını bilen birisi yardımcı olursa cok sevinirim MSI anakartı degil benimki onun rehber videoları var ama bizimki yok bendeki Asus tuf modeli bir video var sadece oda işlemciyi 3.8 ghz ye alıp ısıyı düşürüyor buda performans kısmak demek yardımcı olabilecek varsa cok mutlu olurum :)
@RevDeisDou

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,167
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,167
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Ryzen masterdan yapın.

Bida yaparsın.
Dostum o kadar para verip her pc açtığımda tekrar bunu yapmakla uğraşmak istemiyorum. 2 tane sorum var sadece dünden bu güne kadar o kadar kişiyle konuştum bir tanesini düzgün cevaplayamadı. 1- CPB ayarı biotsa tam nerede yani nereden açıp kapatıyoruz. 2- Voltaj ayarlaması yaparken offset ve auto modu var override modu yok bunun sebebi CPB'nin açık olması mı?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,167
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Dostum o kadar para verip her PC açtığımda tekrar bunu yapmakla uğraşmak istemiyorum. 2 tane sorum var sadece dünden bu güne kadar o kadar kişiyle konuştum bir tanesini düzgün cevaplayamadı. 1- CPB ayarı biotsa tam nerede yani nereden açıp kapatıyoruz. 2- Voltaj ayarlaması yaparken offset ve auto modu var override modu yok bunun sebebi CPB'nin açık olması mı?
Anakarta bağlı.

mltoprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Melih
Valorant oynarken 96 dereceyi gördü. İnanılmaz gerçekten.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,110
Üyeler
152,615
Son üye
kagan1940
Top Bottom