Neler Yeni

RYZEN 5 3600 GİGABYTE B450N S2H ANİ SICAKLIK VE VOLTAJ ARTIŞI

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eyyub Altuğ Özyıldızcı
Öncelikle herkese merhaba
Yukarıda belirtmiş olduğum gibi ryzen 5 3600 işlemci ve gigabyte b450m s2h ürünlerini kullanıyorum (işlemciyi alalı 3 gün oldu).
Bundan öncesinde anakartımı ryzen 5 1600 af ile kullanıyordum ve herhangi bir sorunum yoktu sorunum şu şekilde:
anakartımda stok halde olan cpu boost seçeneği aktifken işlemci boştayken bile 20-30 saniyede bir ani bir frekans voltaj ve ısı artışı oluyor buna bağlı olarak işlemci soğutucum rahatsız edecek derecede yüksek ses çıkarmaya başlıyor 3-5 saniye içerisinde fan hızı normale dönüyor ve bu olay belirttiğim süre zarfında tekrar ediyor sürekli sistem boşta olsa bile işlemci soğutucum (AMD Wraith Prism).
Şu şekilde azda olsa geçici çözümler buldum;
1.) biostan cpu boost seçeneğini disable yapınca bu sorunum ortadan kalkıyor fakat işlemcim doğal olarak 3600 ghz üstü hızlara çıkmıyor (şu anda mecbur olarak böyle kullanıyorum)
2.)Cpu boost seçeneği enable iken denetim masası güç yönetiminden güç tasarrufu moduna alınca ghz sabit 2200e düşüyor ve bu ses ısı problemleri olmuyor fakat performans yarı yarıya düşüyor.
3.)Biostan işlemci hızımı 4 ghz ve voltajı 1280 olarak düzenliyorum bu şekildede boştayken bir sıkıntı olmuyor fakat herhangi bir şey açınca örn. google chromeda yeni bir sekme veya en basit bilgisayarım penceresi anlık olarak tekrar işlemcide ısı ve ses olayı oluyor.
sorunum bu şekilde bahsettiğim konular hariç internetteki tavsiyeler üzerine anakartıma bios olarak f41 den f424f ye yükselttim sonrasında f50e yükselttim f50e yükselttiğimde windwos yükleme ekranında yaklaşık 45 dk bekledim ve açılmadı hiçbir şekilde tekrar f424f e düşürdüm bios sürümümü bu sefer yine windows yükleme ekranında takıldı ve f41 sürümüne geri düşürmek zorunda kaldım
fabrikasyon olarak cpu boost özelliği açıkken anlık olarak ghz 4.2 e voltaj ise 1.400 e çıkıyor şu anda cpu boost özelliğim devre dışı olarak kullanıyorum ghz im 3.6da sabit voltaj maksimum 1.050de
yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler iyi forumlar..

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,602
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Sıcaklık ve voltaj yükselmesi sizin de dediğiniz gibi işlemci kendini boostladığından oluyor. Fan hızı artışına yapacak çok bir şey yok çünkü otomatik olarak sıcaklık yükseldiğinde RPM de yükseliyor. BIOS'tan CPU_FAN hızını elle ayarlayabilirsiniz. Ayrıca 4 GHz yapmak yerine 3.7-3.8 deneyebilirsiniz. Bir de Güç tasarrufu moduna alınca işlemcinizin 2.2 GHz'e düştüğünü ve bunun performansa yarı yarıya bir etkisi olduğunu söylemişsiniz. Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü her şey frekans değil, yarı yarıya performans asla düşmez.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eyyub Altuğ Özyıldızcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
yarı yarıya biraz lafın gelişi bir söylem olmuş olabilir ama witcher 3 te net fps rakamlarım şu şekilde düşüyor 65-75 arası fps alıyorum (güç tasarrufu modunda iken ve gpu boost açıkken) yüksek performans yada dengeli modda açınca 90-120 arasında seyir ediyor fps im ekran kartım gtx 1070 ti league of legends oyunundada güç tasarrufu modunda fps imde yaklaşık 50 fps lik bir düşüklük oluyor ve fan sesini kulağımda kulaklık olmasına rağmen duyabiliyorum oyunlarda beni asıl rahatsız eden bu aslında ve tabi boşta iken mouse a bile tıklamazken kendi kendine 4.2 ghz e çıkması ve tekrar 3.6 3.7 seviyelerine düşmesi. Anakartım gigabyte b450m s2h biosta fan ayarı tarzında bişey araştırmama rağmen bulamadım belki benim gözümden kaçmış olabilir bilginiz var ise yardımlarınızı rica ederim ve tavsiye ettiğiniz bir hız var mı rpm olarak teşekkürler bu arada cevabınız için :)

Top Bottom