Neler Yeni

AMD Ryzen 5 5600 4.9GHz yeni rekor. 🔥

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,920
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Olmuyor ram vasat ötesi corsair ram de overclock payı çok az.
Evet, biliyorum. 2 sene öncesinde aynı RAM'i kullanarak yazılımcı bir tanıdığıma bilgisayar toplamıştım. İşlemci 10400F, anakart B460'dı. RAM ne yaparsak yapalım 2400 MHz'yi geçmiyordu ve hata veriyordu. Onu iade edip Ballistix almıştık. 2666 MHz CL 14 değerinde kullanıma devam etti. (Anakart ve işlemci RAM frekansını sınırlıyor.) Tabi bizim aldığımız LPX hatalıymış. Normalde bu kadar da kötü değil. :D

RAM'leri satıp Ballistix veya eşdeğer bir modeli almanı öneririm. Ballistix ile 4000 MHz CL 18 değerine kadar çıkabilirsin. Hatta zorlarsan CL değerini 16'ya bile çekebilirsin.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,903
İsim
Enver Eryalçın
Evet, biliyorum. 2 sene öncesinde aynı RAM'i kullanarak yazılımcı bir tanıdığıma bilgisayar toplamıştım. İşlemci 10400F, anakart B460'dı. RAM ne yaparsak yapalım 2400 MHz'yi geçmiyordu ve hata veriyordu. Onu iade edip Ballistix almıştık. 2666 MHz CL 14 değerinde kullanıma devam etti. (Anakart ve işlemci RAM frekansını sınırlıyor.)

RAM'leri satıp Ballistix veya eşdeğer bir modeli almanı öneririm. Ballistix ile 4000 MHz CL 18 değerine kadar çıkabilirsin. Hatta zorlarsan CL değerini 16'ya bile çekebilirsin.
Boşver zaten full den satacağım pc yi hazır sistem düşünüyorum büyük ihtimalle rtx 5070+15600k alırım 2 sene geçsin bu şekilde 4k 100fps çok rahat alıyorum bununla kafi.

kaanji

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Kaan
Olmaz dedim oldu ya prime95 testin de zortluyor bir tık 96 dereceyi gördü bir anda spike attı direk stop dedim. :D VRM den 141W geçti 40 derece Ryzen 5 3600 Kömür sample ile iyi idare etmişim 😇

4.8GHz, Core 1.35V, VID 1.2V ( PBO, CPB, C-State Control: Disabled )

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle
amd 5 5500 kullanıyorum daha fazla fps için zorlamak istiyorum yardımcı olurmusun kasada sıvı soğutma yok ama 5 fan var gayet iyi soğutma performansı
Mesaj otomatik birleştirildi:

birde hocam almam gerekenden daha az fps alıyomuş gibi hissediyorum onu nasıl kontrol ederim

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,903
İsim
Enver Eryalçın
amd 5 5500 kullanıyorum daha fazla fps için zorlamak istiyorum yardımcı olurmusun kasada sıvı soğutma yok ama 5 fan var gayet iyi soğutma performansı
Sıvı soğutma şart veya çift kule tipi hava soğutma.

birde hocam almam gerekenden daha az fps alıyomuş gibi hissediyorum onu nasıl kontrol ederim
Amd ise Ctrl+Shift+O, nvidia ise Alt+R

kaanji

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Kaan
şu an amd nin kendi programındaki over clock kullanıyorum 0.2 ghz arttırıyor bi fark göremedim amd 5 5500 rx 6700 xt sistemim var ekran kartını çok iyi aldığıma pişman oldum işlemci bazlı oyunlar oynuyorum nasıl ne kadar artırabilirim stock fanla

Amd ise Ctrl+Shift+O, nvidia ise Alt+R
sağol çok küçük geld iekran nası büyütebilirim

over clock hakkında çok bilgisizim amdnin kendi programindekilerini kullanıyorum ama çok bi etkisi yok

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,903
İsim
Enver Eryalçın
şu an amd nin kendi programındaki over clock kullanıyorum 0.2 ghz arttırıyor bi fark göremedim amd 5 5500 rx 6700 xt sistemim var ekran kartını çok iyi aldığıma pişman oldum işlemci bazlı oyunlar oynuyorum nasıl ne kadar artırabilirim stock fanla
PBO 200mhz artır kendisi ayarlasın bu sayede fazla ısınmaz hemde sağlıklı olur.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Olmuyor ram vasat ötesi corsair ram de overclock payı çok az.

Maks çalışma sıcaklığı 90 derece üstü kritik seviye olduğu için restart atıyor kritik sıcaklık diye. İntel K işlemci değil bu öyle 100-110 derecelerde dayanacak.
sen öyle diyosan öyledir

kaanji

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Kaan
PBO 200mhz artır kendisi ayarlasın bu sayede fazla ısınmaz hemde sağlıklı olur.
daha mantıklı sağol şu anki hava akışım çok iyide sıvı soğutma ne önerirsin 5500 e değermi sence ? orta segment ama

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,903
İsim
Enver Eryalçın

sağol çok küçük geld iekran nası büyütebilirim

over clock hakkında çok bilgisizim amdnin kendi programindekilerini kullanıyorum ama çok bi etkisi yok
Keşke 12100 alsaydın single core da süper

sen öyle diyosan öyledir
Voltajı 5ghz de 1.20 çektim cpu-z testini başlattığım an direk kapattı ve hiç uyarı vermedi burda voltaj ile olmadığını anladım zaten sorunun en kolay anlamanın yolu buydu.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory

Voltajı 5ghz de 1.20 çektim direk kapattı ve hiç uyarı vermedi burda voltaj ile olmadığını anladım zaten sorunun en kolay anlamanın yolu bu.
1.2 de masaüstünde bile durabilecek kadar stabil değil, 1.35 de masaüstüdne duruyor ancak yük yapacak kadar stabil değil, sıcaklıkla alakası yok

kaanji

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Kaan

Voltajı 5ghz de 1.20 çektim direk kapattı ve hiç uyarı vermedi burda voltaj ile olmadığını anladım zaten sorunun en kolay anlamanın yolu bu.
amd sistem toplamak istedim hemde 5500 övülüyordu

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,903
İsim
Enver Eryalçın
1.2 de masaüstünde bile durabilecek kadar stabil değil, 1.35 de masaüstüdne duruyor ancak yük yapacak kadar stabil değil, sıcaklıkla alakası yok
Masaüstünde durdu ama stres soktuğum an gitti videosunu çekip atabilirim.

Onun için knk bir anda 96 gördü prime95 de :D işlemci stabil olmasa cinebenchr23 tamamlayamazsın çöker yurt dışında test yapanlar cinebenchr23 ile yapıyorlar prime95 ile değil gereksiz yük bindiriyor zaten kim yapmış ise alev atsın diye yapmış stock stres soksam 80 dereceyi görür kesin.

Screenshot_20221108-115501_Chrome.jpg

Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,965
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Masaüstünde durdu ama stres soktuğum an gitti videosunu çekip atabilirim.

Onun için knk bir anda 96 gördü prime95 de :D işlemci stabil olmasa cinebenchr23 tamamlayamazsın çöker yurt dışında test yapanlar cinebenchr23 ile yapıyorlar prime95 ile değil gereksiz yük bindiriyor zaten kim yapmış ise alev atsın diye yapmış stock stres soksam 80 dereceyi görür kesin.

Alıntıyı görüntüle
Tjmax da CPU kendini kapatmak zorunda değil eve gidince kendi 3100 ume 1.7v verip denerim

Top Bottom