Neler Yeni

AMD Ryzen 7 2700x İşlemci Isınma Drop ve Frekans Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Furkan Köprülü
Eklemiş olduğum ekran görüntüsünde "Yüksek" grafik ayarında 30 dakika League Of Legends oynadım ve ekran kartı maksimum 43 derece oldu işlemci de 66 dereceyi gördü 1-2 kere anlık droplar yedim.
( 1 yıldır Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun Sürülü ve de Amd Wraith Prism RGB takılı )

Windows 11 kullanıyorum ve bios vb. her şeyim sonuna kadar güncel.
Fakat bu işlemci boşta olsa bile 4.0ghz olarak çalışıyor ve aldığım günden beri fazlasıyla ısınıyor, şu an mesela hava 8 derece ve oda sıcaklığı 17 derecelerde ona rağmen bu sıcaklık bu kadar yüksek.

Bu işlemciyle ilgili ne yapabilirim? İntel gibi boştayken hız düşürmesini falan nasıl sağlayabilirim? Daha stabil daha dropsuz bir işlemci haline nasıl getirebilirim?

Genel olarak öneri ve yardımlarınızı bekliyorum şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Sistem
AMD Ryzen 7 2700x
Asus Rog Strix 1660ti O.C

Asus Rog Strix B450-F
Gskill Trident Z RGB CL18 3600mhz 8x2
Toshiba 480GB SSD
Xigmatek Venom X 650W 80 Plus
Windows 11 Orjinal Lisanslı
Bios 5302

işlemci.png

Ekler

• işlemci.png
    işlemci.png
    61.1 KB · Hit: 19

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,915
İsim
Hamza Ziya Üstün
5600 de bu veya benzeri sorunların hiçbiri yok değil mi?
Daha önce bir arkadaş için topladığım bilgisayarda kısa bir süre kullandım ve bir sorun yaşamadım. Kendisi de benden sonra sorun yaşamadı. Söylediğim CPB yi kapattın mı? Tavsiyem win10 a geçip cpb yi kapatmak olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Furkan Köprülü
Daha önce bir arkadaş için topladığım bilgisayarda kısa bir süre kullandım ve bir sorun yaşamadım. Kendisi de benden sonra sorun yaşamadı. Söylediğim CPB yi kapattın mı? Tavsiyem win10 a geçip cpb yi kapatmak olur.
Cpb amd tarafında pbo diye geçiyor diye hatırlıyorum
Şu an bu ayarlara alıp test ettim success dedi ve drop yemedim
Voltajı 0,00625 düşüre düşüre test etmeye devam etsem bir zararı olur mu? Çekirdek hızını ellemeden direkt 1.10 volt denesem çok mu riskli mesela? Voltaj düştükçe zarar vermez gibime geliyor mantıken ama tecrübem olmadığı için soruyorum
Çoğu oyun 4 çekirdek kullandığı için diğer çekirdekler ve simultaneous multithreading i kapatsam nasıl olur acaba sıcaklık açısından?
Adsız.png

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,093
Üyeler
140,767
Son üye
estqxopXl
Top Bottom