Neler Yeni

[Alexa ve Psikoloji] Antidepresanlar Nasıl Çalışır? Basit Anlatım

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hızlıca giriş yapalım. Önce serotonin döngüsünden bahsedelim. Bundan da önce sinirsel postaya (mesaj, ileti) dair kısa bir bilgi öğrenelim.
1648649022417.png

Sinir sistemindeki sinir hücreleri sinirsel iletileri elektrik sinyalleri ile götürür. İki sinir sistemi mesaj alışverişi yapacağı zaman sinir hücrelerinin arasındaki boşluktan karşıya mesaj iletirler ama burası boşluk olduğu için elektrik sinyali zayıf kalır. Bu zayıflıktan ötürü mesaj sinaps adındaki bu boşluklardan nörotransmitter adı verilen kimyasallarla iletilir. Bu kimyasallara örnek olarak nöroadrenalin ve mutluluk hormonları olarak da bilinen dopamin ve serotonin örnek olarak verilebilir. Mesajı gönderen sinire presinaptik mesajı alan sinire postsinaptik sinir denir.

Örnek işleyiş:
XaZb İletisi>presinaptik sinir>XaZb iletisi ile ilgili görev yapan nörotransmitterin (ABC) sinapsa salınması>ABC maddesi ABC reseptörlerine bağlanması>Postsinaptik sinir>(...)
Reseptörler kilitler gibidir. Sadece o kilidin anahtarı o kilidi açabilir. Yani sadece ilgili nörotransmitter kendi reseptörü dışında başka bir reseptöre bağlanamaz.

1648649628073.png

Bu kısa bilgiyi öğrendikten sonra serotonin döngüsüne bakalım.
1648649740638.png

Yukarıda anlattığım döngünün aynısı aslında. ABC yerine serotonin yazılması doğrudur. Ek olarak şöyle bir döngü vardır.
Serotonin görevini yaptığında presinaptik sinire geri alım pompası ile geri girer. MAO yani mono-amin-oksidaz enzimi serotonini parçalar. Bu işlemden sonra serotonin 5-hidroksi-indol-asetik asit kısaca 5--HIAA adındaki başka bir kimyasala dönüştürür. Bu kimyasal da dolaşım sistemi ile beyninizden böbreklere oradan da dışarı idrar ile çıkar. Böylece serotonin döngüsü tamamlanmış olur.

Antidepresan Çalışma Şekilleri​

MAO İnhibitörü (MAOi)​

İnhibitör kelime anlamı: Engelleyici

1648650061678.png

Yukarıda görüldüğü gibi MAOi kategorisindeki antidepresanlar serotonini parçalayan MAO enzimini inhibe ediyor yani engelliyor. Bundan dolayı serotonin parçalanmıyor ve tekrar sinapsa salınıyor. Haliyle sinapslarda daha çok serotonin oluyor. Bu da reseptöre bağlanacak olan madde sayısını arttırıp iletiyi daha yüksek bir güçte iletiyor.

Trisiklik (Üç halkalı) Antidepresanlar​

Tri kelime anlamı: 3, üçlü
Siklik kelime anlamı: halka

1648650726186.png

Bu antidepresan türü geri alım pompasını tıkar. Ama bu aynı zamanda presinaptik hücre serotonin salınımına devam eder. Bu sayede sinapsta daha çok serotonin birikir ve postsinaptik hücre daha güçlü şekilde uyarılır.
Trisiklik antidepresanlar nöroadrenalin ve serotoninin geri alınmasını engeller.

Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörü​

Trisiklikler ile aynı mantıkta çalışırlar. Fakat sadece serotoninin içeri girmesini engeller. Bu şekilde seçicilik yapar.

Antogonistler​

Antogonist kelime anlamı: Kilitleyici, engelleyici

1648651332368.png

Bu tür antidepresanlar nörotransmitter maddeyi taklit ederek reseptörlere bağlanırlar ama uyarmak yerine sessizce kalırlar. Böylece sinirsel uyarı olmaz. Reseptörler tıkalı olduğu için de orjinal nörotransmitter madde de bağlanamaz ve sinirsel uyarı etkin olmaz.
Teorik olarak depresyonu daha da kötüleştirmesi lazım. Ama işler öyle değil. Bu tür antidepresanlar da var.
Nasıl çalıştığını ben de bilmiyorum kafam karıştı. Beyin işte...

Kaynak için tıkla!

Microsoft

80+ Bronze
Okudum hepsini

Shooter_U

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,125
İsim
Uğur
Keşke şebeke suyuna katsalar ...

Shooter_U

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,125
İsim
Uğur
Ülkece diyorum zor zamanlardayız sakinleşmek lazım :geek:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@Hudzell sen niye bir şey yazmadın

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,455
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
Sınavdan pek foruma giremedim ondan.
Şimdi biyolojim ortalama seviyede olsa da kafam biraz sulanmadı da değil. :D
Bu antidepresan türü geri alım pompasını tıkar. Ama bu aynı zamanda presinaptik hücre serotonin salınımına devam eder. Bu sayede sinapsta daha çok serotonin birikir ve postsinaptik hücre daha güçlü şekilde uyarılır.
Trisiklik antidepresanlar nöroadrenalin ve serotoninin geri alınmasını engeller.
Yani bu trisiklik olarak adlandırılan anti depresanlar mutluluk hormonunu daha yoğun yaşatmayı mı hedefliyor yanlış mı anladım ?
Mantığı gereği insanı mutsuzluk, depresiflik halinden kurtaracağından olduğundan daha fazla seratonin gönderme adına geri alım pompasını tıkıyor yani ?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Sınavdan pek foruma giremedim ondan.
Şimdi biyolojim ortalama seviyede olsa da kafam biraz sulanmadı da değil. :D

Yani bu trisiklik olarak adlandırılan anti depresanlar mutluluk hormonunu daha yoğun yaşatmayı mı hedefliyor yanlış mı anladım ?
Mantığı gereği insanı mutsuzluk, depresiflik halinden kurtaracağından olduğundan daha fazla seratonin gönderme adına geri alım pompasını tıkıyor yani ?
Evet. Senin kullandığın misol bir seçici serotonin geri alım inhibitörü. Risperidon ise dopamin ve serotonin antogonisti.

MagicPump

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
ömür ertürk
İleride polislik askerlik düşünen gençler kullanmayın genel sağlıkta elenirsiniz geçmişte antidepresan kullandığınız için.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,455
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
İleride polislik askerlik düşünen gençler kullanmayın genel sağlıkta elenirsiniz geçmişte antidepresan kullandığınız için.
Yanlışım yoksa 4 yıl ve daha uzun süreli tedavilerde bu durum söz konusu.

MagicPump

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
ömür ertürk
Yanlışım yoksa 4 yıl ve daha uzun süreli tedavilerde bu durum söz konusu.
Askeri alımlarda tam sağlam olma şartı var yani bir kere bile ilaç yazıldıysa tanı koyulduysa sıkıntı , polislikte son reçetenin üstünden 2 yıl geçince sıkıntı olmuyor.

Top Bottom