Neler Yeni

Yardım Araba zor kendine geliyor

foxirte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
can yildiz
Benim araç lpg regülatörü değişmeden önce tek marşta çalışıyordu şimdi çalışmamaya başladı 3 ya da 4. marşta çalışıyor ve çalıştırdıktan sonra 5 dakika falan bekliyorum araba hala kendini toparlamamış oluyor devir 500-600 devirler de geziyor her an motor duracakmış gibi tekliyor ben de ayağımı gazda tutuyorum 1500 devirde iyice kendine gelene kadar. Ama 200-300 metre kadar ilerledikten sonra düzeliyor yavaş yavaş devir yükseliyor 1000'e sabitleniyor. Havaların da soğumasıyla birlikte arabanın zor çalışması normal gibime geliyor ama ben lpg regülatörünü değiştiğim de havalar sıcaktı daha 30 derecelerde falan geziyordu ama yine tek marşta çalışmıyordu 2. marşta tık diye alıyordu. Ekstra olarak araba hep 70-75 derecelerde takılı kalıyor 90 derecede sabit kalması lazım ama zor ulaşıyor bu soğuk havalarda. Galiba onun için de kışlık termostat varmış onu taktırmam lazımmış öyle duymuştum. Hem de araba daha hızlı kendine gelir dimi kışlık termostat taktırırsam? Araç Uno 70S Karbüratörlü Dedemiz. :)

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
O arabanın yüksek ihtimalle termostatı boş hocam. Termostatı boş olduğu için geç ısınıyor ve lpg beynine sıcak su gitmediğinden gaz ilk çalışmada buz kesiyor ve çalışmıyor. Tahminim bu yönde. Acaba fan takılı mı kalıyor bir bak bakalım. Fan açıp kapaması lazım. 70 75 derece ne kadar sıcak olsa da gaz beynine o sıcaklık yetmiyor olabilir.
Kışlık termostatın olayı daha geç açması farklı bir olay yok. Önce çalıştırıp fana bakar mısın fan sürekli mi çalışıyor yoksa ısınınca kendisi mi açıyor?

foxirte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
can yildiz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O arabanın yüksek ihtimalle termostatı boş hocam. Termostatı boş olduğu için geç ısınıyor ve lpg beynine sıcak su gitmediğinden gaz ilk çalışmada buz kesiyor ve çalışmıyor. Tahminim bu yönde. Acaba fan takılı mı kalıyor bir bak bakalım. Fan açıp kapaması lazım. 70 75 derece ne kadar sıcak olsa da gaz beynine o sıcaklık yetmiyor olabilir.
Kışlık termostatın olayı daha geç açması farklı bir olay yok. Önce çalıştırıp fana bakar mısın fan sürekli mi çalışıyor yoksa ısınınca kendisi mi açıyor?
Fanı 90 derecede açıyor hocam. Onun haricinde fanda hiç bir olay yok. Kışlık termostatı şu şekilde olduğunu duymuştum ben, devir daim yapmıyormuş belli bir sıcaklığa kadar onun da ayarlıları varmış 77 derecede ya da 88 derece gibi gibi öyle gördüm araştırdığımda. Fanı ısınınca kendisi açıyor hocam dediğim gibi 90 olduğu gibi devreye giriyor zaten 85 falan oluyor geri ve çok sabit durmadığım sürece araba hep 70-75 lerde buz gibi çalışıyor ve devirde 1000'in altında oluyor 800-900 gibi falan böyle. Normalde 900 devir olması lazım fabrika verisi öyle ama araba o zaman titreşimli çalışıyor ben 1100 devire ayarlattım daha sessiz oluyor. Acaba devir 200 fazla diye falan mı zor toparlıyor artık öyle düşünmeye başladım :D

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
70S çok sıkıntılı bir araba. Motor sürekli sıkıntı verirdi. Muhtemelen LPG beyninde sorun var.
Kısa bir yolculuktan sonra hiç kontrol ettiniz mi, LPG beyninde terleme var mıydı?

foxirte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
can yildiz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
70S çok sıkıntılı bir araba. Motor sürekli sıkıntı verirdi. Muhtemelen LPG beyninde sorun var.
Kısa bir yolculuktan sonra hiç kontrol ettiniz mi, LPG beyninde terleme var mıydı?
Hocam daha yeni sıfır atiker beyin aldım nasıl sorun olsun

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Terleme veya buz gibi olur. Bazen tıkalı oluyor gene de su geçiyor ama beyin ısınmıyor

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Hocam daha yeni sıfır atiker beyin aldım nasıl sorun olsun

Beyinde sorun olduğunda soğuk olur. Soğuk yüzeye hava çarptıkça da terleme oluşur. Sıfır ürünlerde fabrikasyonel sorun olması da muhtemel.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Fanı 90 derecede açıyor hocam. Onun haricinde fanda hiç bir olay yok. Kışlık termostatı şu şekilde olduğunu duymuştum ben, devir daim yapmıyormuş belli bir sıcaklığa kadar onun da ayarlıları varmış 77 derecede ya da 88 derece gibi gibi öyle gördüm araştırdığımda. Fanı ısınınca kendisi açıyor hocam dediğim gibi 90 olduğu gibi devreye giriyor zaten 85 falan oluyor geri ve çok sabit durmadığım sürece araba hep 70-75 lerde buz gibi çalışıyor ve devirde 1000'in altında oluyor 800-900 gibi falan böyle. Normalde 900 devir olması lazım fabrika verisi öyle ama araba o zaman titreşimli çalışıyor ben 1100 devire ayarlattım daha sessiz oluyor. Acaba devir 200 fazla diye falan mı zor toparlıyor artık öyle düşünmeye başladım :D
Rölantiyi kendin bile ayarlayabilirsin o basit iş. Şimdi anladığım kadarıyla fanda sorun yok. Direkt fan açmıyor. Ama su soğuk kalıyor. Bu hiç mi 90a gelmiyor hep mi 70 75 oluyor ?
Suyun geç ısınmasının sebebi termostatın boş olmasıdır başka bir şey gelmiyor aklıma.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Rölantiyi kendin bile ayarlayabilirsin o basit iş. Şimdi anladığım kadarıyla fanda sorun yok. Direkt fan açmıyor. Ama su soğuk kalıyor. Bu hiç mi 90a gelmiyor hep mi 70 75 oluyor ?
Suyun geç ısınmasının sebebi termostatın boş olmasıdır başka bir şey gelmiyor aklıma.

70S tasarımından ötürü hemen ısınan bir motor sistemine sahip zaten. 90'a gelmemesi direkt sorun sebebi.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Bir gün akşam bir abiyle gaz beyni değiştirdik. Üstteki rekorlu borudan kaçırıyordu. Gaz havayla birleştiği anda buz kesiyor çünkü beyin ısınmıyor . Beyin ısınsa gaz sıvı misali akardı. @Furkan Karagülle nin anlatmak istediği şey bu. Yani ısınana kadar toparlamaması olayı bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

70S tasarımından ötürü hemen ısınan bir motor sistemine sahip zaten. 90'a gelmemesi direkt sorun sebebi.
90da fan açıyorsa hem fan müşürü hem de hararet müşürü çalışıyordur. Zaten çalışmasa her türlü hararet yapar. O zamanda anlar zaten illaki. Ama suyun 90a gelmemesi fan müşüründen olabilir

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,892
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit

foxirte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
can yildiz
90'a anca trafik ışıklarında beklersem geliyor hatta 90'a geliyor hareket edince tabi rüzgar yediği için hemen düşüşe geçiyor tekrar 70 lere falan düşüyor. Hatta bugün kısa bir mesafede kullandım arabayı bir yere kadar gittim geldim, yağmur olduğu için yürümek istemedim. Tahminen 2 km falan yaptım 2 defa falan durdum ama arabayı stop etmedim 3 dakika kadar çalıştı tekrar baktığım da derece yükselmemişti. Bu arada o sırada araba düzeldi yani devir de ya da gidişatın da hiç bir problem yoktu daha motor ısınmamıştı bile ben işimi halletim eve geldim araba hala 75 derecedeydi.
O sorun muhtemelen termostattan hocam. Çünkü araba çalıştığı anda devir daim yapmaya başlıyor e bu soğuk havalarda biraz sıkıntı o. Zaten motor zor toparlıyor bir de soğuk su geçince hiç ısınmıyor sorun muhtemelen o ama ondan daha önemli bir konu var arabanın tek marşta çalışmayıp hadi çalıştı diyelim, çalıştırdıktan sonra zor kendine gelmesi hareket etmediğim sürece araba rölantide tekliyor gibi kalıyor her an stop edecekmiş gibi ama 200 metre ileri gideyim devir düşük olsa bile stop zor eder.

Top Bottom