Neler Yeni

aRGB Fan ve Sıvı Soğutucu Kabloları Hakkında Yardım

Şurda sarı ile işaretlediğim konektörü takıyorsun değil mi
Evet tabi ki hocam,

Ancak o konnektörün 4 deliğinin sadece 2 tanesi dolu, yani 2 kablo giriyor içine. Diğer 2 li kablo 12v ve ground sata bağlantısına gidiyor. Bu konnektöre gelen kablolarda pwm ve sp yazıyor.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,592
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Evet tabi ki hocam,

Ancak o konnektörün 4 deliğinin sadece 2 tanesi dolu, yani 2 kablo giriyor içine. Diğer 2 li kablo 12v ve ground sata bağlantısına gidiyor. Bu konnektöre gelen kablolarda pwm ve sp yazıyor.
o kabloyu takınca normalde olması lazım olmadıysa bilmiyorum sende ST120’nin kullanım kılavuzuna bi bak belki benim anladığımdan daha farklı bir şey anlar halledersin

o kabloyu takınca normalde olması lazım olmadıysa bilmiyorum sende ST120’nin kullanım kılavuzuna bi bak belki benim anladığımdan daha farklı bir şey anlar halledersin
Hocam en başta ona göre topladım zaten ama durum aynı olunca tek tek farklı sys_fan girişlerine takmıştım kabloları. Şimdi birleştirip takınca yine aynı durum oldu. Bilemiyorum, msi center dan performans moduna alınca bütün fanlar hızlanıyor, sessize alınca yavaşlıyor, hızları kontrol edilebiliyor yani. Ama o hızı göremiyorum nedense. Tabi tek bir sys_fan değerinden 4 fanın hızı nasıl görünür normalde onu da bilmiyorum, hepsi aynı hızda oluyordur herhalde. Neyse, biraz yabancı forumlarda araştırayım bu konuyu.

Hocam bios hız ayarları için bir öneriniz var mı yoksa her şeyi standart ayarlarda bırakayım mı? Biostan anladığım kadarıyla kasa fanlarının hızlarıda cpu sıcaklığına göre değişiyor. Bu doğru mu, yoksa değiştirmem gerekir mi?

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,592
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Tabi tek bir sys_fan değerinden 4 fanın hızı nasıl görünür normalde onu da bilmiyorum, hepsi aynı hızda oluyordur herhalde
Evet hepsi aynı hızda görünüyor göründüğü zaman
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bios hız ayarları için bir öneriniz var mı yoksa her şeyi standart ayarlarda bırakayım mı? Biostan anladığım kadarıyla kasa fanlarının hızlarıda cpu sıcaklığına göre değişiyor. Bu doğru mu, yoksa değiştirmem gerekir mi?
Bios’da her SYS FAN girişi için DC modda mı yoksa PWM modda mı çalışsın diye bi ayar var. O fanları kaçıncı sys fan girişine taktıysan o sys fan girişini PWM moduna almayı dene

Bios’da her SYS FAN girişi için DC modda mı yoksa PWM modda mı çalışsın diye bi ayar var. O fanları kaçıncı sys fan girişine taktıysan o sys fan girişini PWM moduna almayı dene
Hocam zaten yaptım, böyle yapmadan önce hepsi full speed çalışıyordu. Pwm seçip smart mode açınca hızı normalleşiyor, oradaki eğriye göre çalışıyor. Yani fan hızı sıcaklığa göre kontrol ediliyor, bunda sıkıntı yok. Tek sıkıntı bu değişen rpm değerini ben göremiyorum. Pwm çoklayıcı ile alakalı bir sıkıntı var.

Mesela sıvı soğutucunun fanlarında fanlardan gelen kabloyu tek kablo yapan kabloyu taktım ve diğer ucunu anakarta bağladım, başka bir güç bağlantısı vs. tok. Bu şekilde biosta cpu fan hızının bu şekilde görebiliyorum.

Ama diğer kasa fanları için kabloları pwm çoklayıcıya bağlayıp, onun çıkışını da sata ve sys_fana takılan kablo olarak 2ye ayırınca düzgün çalışmıyor.

Aynı konuda sorun yaşayan bir ton insan olmuş, redditte çok konu var. Bana anladığım kadarıyla pwm fan çoklayıcı kablosu lazım. Kasa fanlarının 4 ünü de birleştirip tek kablo yapıp, diğer ucu sys fan girişine takarsam herhalde anakarttın tek portundan hem 12v gücü, hem hız bilgisini alır, hemde anakarta fan rpmlerini iletir bu tek kablo ile 4 fan.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
894,525
Üyeler
138,375
Son üye
Taret_Gaming