Neler Yeni

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II anakartta boot ışığı yanıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
emirhan bağcı
Merhaba Prime B450M-A II anakartımdan ASUS ROG STRIX B450F- Gaming II anakartına geniş yaptım dün gece. Sistem sorunsuz çalışıyordu. Parçaları yeni aldığım anakarta geçirdikten sonra görüntü alamadım. Sadece bir kere BIOS ekranı geldi onda da XMP ayarlarını yaptım ve bir daha boot menüsüne dahi giremedim. Sürekli alttan sırasyıla ışıklar yanıp en son boot ışığı sarı bir şekilde yanıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Not: BIOS pili ve BIOS flashback durumlarını denedim ancak fayda alamadım.
  • Sistem özellikleri:
  • AMD Ryzen 5 5600.
  • ASUS ROG STRIX B450-F Gaming II anakart.
  • RTX 3080 MSI Gaming X Trio.
  • 1TB Kingston NVMe SSD.
  • 16 GB 8X2 4133 MHZ XPG spectrix d41 rgb ram

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,914
İsim
Hamza Ziya Üstün
Normalde boot ışığının yanması sistemin görüntü vermesi demek. Parçaları eski anakarta takınca çalışıyor mu?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,334
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Normalde boot ışığının yanması sistemin görüntü vermesi demek. Parçaları eski anakarta takınca çalışıyor mu?
Hayır, debug led onlar. Sorun varsa yanıyorlar. Sorun yoksa testten sonra söner.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,101
İsim
Emre Zengin
Merhaba Prime B450M-A II anakartımdan ASUS ROG STRIX B450F- Gaming II anakartına geniş yaptım dün gece. Sistem sorunsuz çalışıyordu. Parçaları yeni aldığım anakarta geçirdikten sonra görüntü alamadım. Sadece bir kere BIOS ekranı geldi onda da XMP ayarlarını yaptım ve bir daha boot menüsüne dahi giremedim. Sürekli alttan sırasyıla ışıklar yanıp en son boot ışığı sarı bir şekilde yanıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Not: BIOS pili ve BIOS flashback durumlarını denedim ancak fayda alamadım.
  • Sistem özellikleri:
  • AMD Ryzen 5 5600.
  • ASUS ROG STRIX B450-F Gaming II anakart.
  • RTX 3080 MSI Gaming X Trio.
  • 1TB Kingston NVMe SSD.
  • 16 GB 8X2 4133 MHZ XPG spectrix d41 rgb ram
Sistemi komple güçten kes, güç kablosunu çıkar, USB girişlerinde falan hiçbir şey takılı olmasın. Sonra kasanın kapağını aç. Başta RAM'lerini çıkar. Çıkardıktan sonra eline bir tane tornavida al ve CLRTC yazan 2 pinli yere 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir ver sonra RAM'leri 2. ve 4.slota (A2 ve B2) takarak sistemi aç. Bakalım görüntü gelecek mi?
Ekran Görüntüsü (200).png

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,914
İsim
Hamza Ziya Üstün
Hayır, debug led onlar. Sorun varsa yanıyorlar. Sorun yoksa testten sonra söner.
Bende zamanında msi b550 a pro varken boot ışığı devamlı yanıyordu. İzlediğim bazı videolarda da boot ışığının sürekli açık kaldığını gördüklerim oldu doğru hatırlıyorsam

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
emirhan bağcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eski anakartta çalışıyor . Eski dediğim de sıfır aldım bir ay kadar oldu hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende zamanında msi b550 a pro varken boot ışığı devamlı yanıyordu. İzlediğim bazı videolarda da boot ışığının sürekli açık kaldığını gördüklerim oldu doğru hatırlıyorsam
Hocam sorun şurada sadece bir kere bios görüntüsü alabildim sonrasında ekran gelmedi. Ekran gelse halledeceğim sorunu

Sistemi komple güçten kes, güç kablosunu çıkar, USB girişlerinde falan hiçbir şey takılı olmasın. Sonra kasanın kapağını aç. Başta RAM'lerini çıkar. Çıkardıktan sonra eline bir tane tornavida al ve CLRTC yazan 2 pinli yere 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir ver sonra RAM'leri 2. ve 4.slota (A2 ve B2) takarak sistemi aç. Bakalım görüntü gelecek mi? Alıntıyı görüntüle
Deniyorum hocam. Diğer donanımların hepsini sökmüştüm bios pilini söktüğümde . Birde böyle deneyeyim

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,101
İsim
Emre Zengin
Eski anakartta çalışıyor . Eski dediğim de sıfır aldım bir ay kadar oldu hocam

Hocam sorun şurada sadece bir kere bios görüntüsü alabildim sonrasında ekran gelmedi. Ekran gelse halledeceğim sorunu

Deniyorum hocam. Diğer donanımların hepsini sökmüştüm bios pilini söktüğümde . Birde böyle deneyeyim
Sonuç ne oldu hocam?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
emirhan bağcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sonuç ne oldu hocam?
Dediğiniz gibi denedim gene aynı sonuç hocam. Zaten benzeri bir uygulamayı bios pilini sökerek denemiştim. Elimde olsa 3. nesil bir işlemci takıp direk bios sürümünü güncelleyeceğim fakat elimde işlemci yok. Servisi de 1 ay bekleyip bilgisayarsız kalmak istemiyorum :( İkilemde kaldım durdum

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,914
İsim
Hamza Ziya Üstün
Hocam bence eski anakartla devam edip yenisini servise gönderin. Öbür türlü bayağı baş ağrıtacak gibi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
906,739
Üyeler
140,692
Son üye
benzersizkullanıcıadı