Neler Yeni

Asus X570-E mi Asus B550-XE mi? Alınmalı

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,923
İsim
Enver Eryalçın
Agab. Onun Vram'leride iyi sıkıntı çıkmaz.
Aynen zaten ona güvenerek aldım ama USB 2.0 fazlalığı ve 1 tane fazladan USB slotu olmaması gözüme çarpmıyor değil :(

• Beğen
Reaksiyonlar: PROZ

ultrAslan

80+ Bronze
b55e-xe daha 5. nesil işlemciler için daha da güçlendirilmiş bir model. x570 fücünde b550 düşünebilirsin ama önerim x570 alman olur ve x570-e oldukça güçlü bir model

Beter Ali

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,424
İsim
Mert Can Kopal

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
Arkadaşlar avantajlar dezavantajlar olarak değelendirebilir misiniz? Çünkü İkisini de bütçe olarak alabilirim. İstiyorum ki uzun vadede beni götürsün. Sorun çıkmasın ve herşeyiyle iyi olsun..? Lütfen yardımcı olun. Yarın sipariş edeceğim.
Sizce ?
X570-e mi bb50-xe mi?

PROZ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
847
İsim
Hazer Enes Bozkurt
Aynen zaten ona güvenerek aldım ama USB 2.0 fazlalığı ve 1 tane fazladan USB slotu olmaması gözüme çarpmıyor değil :(

Al lan nazar deydirdin. Artık bende 98 görüyorum. Mutlumusun? Dssgsgahdhshahs

Bu arada gerçekten sıkıntı yaşamaya başladım. Meg aceye geçecem.

Wisse

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Burak
o paraya msi b550 unify x alırsın, amd için alınabilecek en mantıklı kart şuan için

Son düzenleme:

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
o paraya msi b550 unify x alırsın, amd için alınabilecek en mantıklı kart şuan için

Fiyat olarak aralarında 100 tl gibi bi rakam var. Sizce daha mı iyi? Ben eksi yan olarak RGB aydınlatmasının bulunmaması ve 2 ram slotunun olması olarak gördüm. MSİ anakart plakasının arkasına özel bir fan sistemi yapması güzel olmuş. Asus anakartta da m2 ler için özel kart bloğu veriyor yanında. Çok kararsız kaldım.
Şimdi 16x2 3600 mhz ram kullanacağım, MSI ı alırsam bir sonraki yükseltmem için ramların ikisinide sistemden çıkartıp 32x32 almam gerekecek ancak asus tarafında öyle olmayacak, aynı ramlardan 2 adet alsam hem sistemi 2 kat daha fazla yükseltmiş olacağım hem de yükseltme yapacağım zamana kadar 3600 mhz ramların fiyatları da düşmüş olacak.
Asus mantıklı gibi geliyor ama kararsızım.

PROZ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
847
İsim
Hazer Enes Bozkurt
b55e-xe daha 5. nesil işlemciler için daha da güçlendirilmiş bir model. x570 fücünde b550 düşünebilirsin ama önerim x570 alman olur ve x570-e oldukça güçlü bir model

Almasın sıkıntı benimde başıma patladı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

80 gördüm çipseti.

Wisse

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Burak
Fiyat olarak aralarında 100 TL gibi bi rakam var. Sizce daha mı iyi? Ben eksi yan olarak RGB aydınlatmasının bulunmaması ve 2 ram slotunun olması olarak gördüm. MSİ anakart plakasının arkasına özel bir fan sistemi yapması güzel olmuş. Asus anakartta da m2 ler için özel kart bloğu veriyor yanında. Çok kararsız kaldım.
Şimdi 16x2 3600 mhz ram kullanacağım, MSI ı alırsam bir sonraki yükseltmem için ramların ikisinide sistemden çıkartıp 32x32 almam gerekecek ancak asus tarafında öyle olmayacak, aynı ramlardan 2 adet alsam hem sistemi 2 kat daha fazla yükseltmiş olacağım hem de yükseltme yapacağım zamana kadar 3600 mhz ramların fiyatları da düşmüş olacak.
Asus mantıklı gibi geliyor ama kararsızım.
Bu kart yeni çıktı amd için en güncel kart şuan. X570-E ve x570 Ace kullandım bir süre, şuan Dark Hero kullanıyorum. Öncelikle hangi chipseti almaya karar vermeniz gerekiyor aslında. 2 adet m2 gen4 ssd takmayacaksınız x570 almaya gerek yok. Sli desteği de yok artık çoğu kartta. O yüzden x570 yerine b550 almak paranızın karşılığını almak için daha mantıklı olur. Hangi b550 peki? asus b550 lerde hatta X570-E dahil vrm sıcaklıklarını izleyebileceğiniz sensörleri yok. Vrm kalitesi olarak b550 unify x çok daha üstün. 2 ram slotu ile ram oc performansı daha iyidir. Render almıyorsanız 16x2 ram size çok uzun bir süre yeter, yetmediği zaman geldiğinde zaten ddr5 ram çıkar merak etme. Birde şöyle düşün 5 sene önce 16gb ddr3 ram almıştım şimdi yükseltmek istiyorsun yanına bir 16 daha ddr3 mü alırsın yoksa ddr4e mi geçersin. Artık bilgisayar teknolojileri çok hızlı ilerliyor 5 sene sonrası için şimdi plan yapmak mantıklı değil. Söylemeyi unuttum bu arada vrm kalitesi chipsetten bağımsızdır. X570 daha kaliteli vrm olacak diye bir şey yok. Anakartın kalitesini vrm performansı belirler. Yoksa artık çoğu kart non-oc konusunda çok iyi ama oc potansiyelini vrm performansı belirliyor.

Son düzenleme:

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
Bu kart yeni çıktı amd için en güncel kart şuan. X570-E ve x570 Ace kullandım bir süre, şuan Dark Hero kullanıyorum. Öncelikle hangi chipseti almaya karar vermeniz gerekiyor aslında. 2 adet m2 gen4 ssd takmayacaksınız x570 almaya gerek yok. Sli desteği de yok artık çoğu kartta. O yüzden x570 yerine b550 almak paranızın karşılığını almak için daha mantıklı olur. Hangi b550 peki? asus b550 lerde hatta X570-E dahil vrm sıcaklıklarını izleyebileceğiniz sensörleri yok. Vrm kalitesi olarak b550 unify x çok daha üstün. 2 ram slotu ile ram oc performansı daha iyidir. Render almıyorsanız 16x2 ram size çok uzun bir süre yeter, yetmediği zaman geldiğinde zaten ddr5 ram çıkar merak etme. Birde şöyle düşün 5 sene önce 16gb ddr3 ram almıştım şimdi yükseltmek istiyorsun yanına bir 16 daha ddr3 mü alırsın yoksa ddr4e mi geçersin. Artık bilgisayar teknolojileri çok hızlı ilerliyor 5 sene sonrası için şimdi plan yapmak mantıklı değil. Söylemeyi unuttum bu arada vrm kalitesi chipsetten bağımsızdır. X570 daha kaliteli vrm olacak diye bir şey yok. Anakartın kalitesini vrm performansı belirler. Yoksa artık çoğu kart non-oc konusunda çok iyi ama oc potansiyelini vrm performansı belirliyor.
Detaylı bilgi için teşekkür ederim. UNITY alacağım.

Top Bottom