Neler Yeni

Rehber Ayakkabılardaki 1. Kalite, 2. Kalite Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,023
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Samba vs de düşünüyorsanız uzak durun şu sıralar çok kalitesizler. Niteball modeline şahsen kefilim, çok güzel ama tuzlu
Under Armour giyiyorum şu sıralar, marka yapmaya çalıştıkları için ürünleri ile reklam havasındalar , xiaomi de yapmıştı. Daha ne kadar gider bilmiyorum ama şuan Charged kullanıyorum bi sıkıntı yaşamadım 8 aydır.

bir de işin güzel yanı https://www.amazon.com.tr/Under-Arm...efinements=p_4:Under+Armour&s=apparel&sr=1-20
Bazen şunun gibi sipariş üzerine geldiği anları yakalayınca çooook ucuza güzel bir şey alabiliyorsunuz iyi oluyor.

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,820
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Under Armour giyiyorum şu sıralar, marka yapmaya çalıştıkları için ürünleri ile reklam havasındalar , xiaomi de yapmıştı. Daha ne kadar gider bilmiyorum ama şuan Charged kullanıyorum bi sıkıntı yaşamadım 8 aydır.

bir de işin güzel yanı https://www.amazon.com.tr/Under-Armour-3024131-UA-Mojo/dp/B095KSC794/ref=sr_1_20?qid=1707524566&refinements=p_4:Under+Armour&s=apparel&sr=1-20
Bazen şunun gibi sipariş üzerine geldiği anları yakalayınca çooook ucuza güzel bir şey alabiliyorsunuz iyi oluyor.
Under Armour da çok güzel ancak hiç almadım, kalıpları bana olmuyor. Belki bi ara tekrar denerim olursa kalıp alırım
Hummel 18209257 modeline benzettim (deichmann kodu ezberledim hüüğ mesleki deformasyon) genellikle fiyatları çok güzel oluyor ki rahatlar da. Yürüyüş ayakkabısı için çok ideal

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,023
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
kalıpları bana olmuyor.
benim ayak taraklı olduğu için istesem de olmuyor ayakkabılar. Underarmourda 1,5 numara büyük aldım anca oldu. Rahatlık ve malzeme olarak tavsiye ederim ama uzun ömürlü olur mu bilmiyorum.

Ama malzeme kalitesine şöyle örnek verebilirim komik de olur.
camide yere basmamak için bir çok kişi üstüne basarak ezdi ayakkabıyı defalarca en az 20-30 defa ezilmiştir. ayakkabının malzemesinde en ufak deformasyon yok. Kablo firmasında staj yaparken üstüne kaç kere kablo sürtünde 20-30 kiloluk kablolar hepsi. tık yok :D
ama eksi olarak şuan beyaz tabanında yer yer hafif sararmalar var.

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,608
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
Under Armour da çok güzel ancak hiç almadım, kalıpları bana olmuyor. Belki bi ara tekrar denerim olursa kalıp alırım
Hummel 18209257 modeline benzettim (deichmann kodu ezberledim hüüğ mesleki deformasyon) genellikle fiyatları çok güzel oluyor ki rahatlar da. Yürüyüş ayakkabısı için çok ideal
ayak numaran kac canim

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,023
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Hummel 18209257 modeline benzettim
1707525602572.png

adam harbiden kod vermiş sdlşkghalşjsekwegşklaweiga yarıldım.

xTURANN

80+ Bronze
Nike Court Vision giyiyorum şuan. 45 Numara xD
Ayakkabıya 1 kere bakım yapmadım, deriyi falan kırdım. Yani arka, topuk kısmında ki deri çok sert, içeriye göçmüyor. Ben göçürttüm .d

Nike Dunk RTFKT Bekliyorum. Yeni Model, TR'ye gelirse ve fiyatı ortalama olursa kredi ile alırım gibi.. Yoksa Mid - High Air Force alıcam.

Bu arada, Nike gerçekten çok kaliteli. İlk sneaker modelim, bundan sonra spor ya da başka marka giymeyi düşünmüyorum. Adidas OWN THE GAME Hariç. O Da çok iyi değil ama bi tık daha güzel..

rtfkt-nike-dunk-genesis-void-2.jpg

Ritim Ustası

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,032
İsim
Mehmet Yılmaz
Merhabalar, son zamanlarda ayakkabılardaki kalite ve garanti konusunda bazı konulara etiketlendiğim ve toplu bir cevap verme isteği duyduğumdan ötürü bu konuyu açma gereği hissettim.
Öncelikle bu bilgileri anlatmadan evvel kendimden bahsedeyim, Ziylan Holding ve Deichmann Ayakkabıcılık da dahil bu sektörde 3 yıllık bir geçmişim ve eğitim olarak da 2 yıllık bir geçmişim var.
Deri mühendisliği ve ayakkabı tasarımı konusunda 2 yıl eğitim aldım, halen de almaktayım. Şimdi bu konudaki az çok otoritemi(!) belirtmiş olayım ki sonradan bana sallama ziya demeyin :D

1. Kalite Ayakkabı Nedir?
1. Kalite ayakkabı; malzeme, işçilik, üretim yeri ve tasarım konusunda en üst standartlara sahip ayakkabılardır. 2 kategoriye ayrılır, 7A ve 6A. 7A ülkemizde çok çok zor bulunsa bile 6A oldukça yaygındır. Nike, Adidas, Puma, Vans, Champion, Converse, New Balance, Under Armour, Skechers, Greyder, Asics vb. üst segment markalar ülkemizde en çok 6A satışı yapan markalardır. Aralarında en kaliteli olanı ise Nike'dır. Nike'ın kalite standartları çok çok yukarıda olmakla kalmayıp 3 ayrı kalite kontrol testlerinden geçmektedir (bu demek değil ki daha düşük kaliteli ayakkabıları yok, elbette var). Burada saymadığım markalar da var örn. Kemal Tanca, sebebi ise forum kitlesinden Kemal Tanca giyecek kişi bulma olasılığımızın @kanon un iq testinden 70 üstü alma ihtimali ile aynı olması. (Seviyom seni şapşik şaka yapıyorum :peepokalp:)
Kalite kategorilerini şu şekilde de düşünebilirsiniz, işlemci silikon kalitesi de aynı işlemci olsa bile değişkenlik gösterebiliyor. Aynı marka aynı model olsa bile kalite değişkenliği olabiliyor. Bu yüzden aynı ayakkabı Floda 1500 lira iken SuperStepte 2500 lira olabiliyor. 7A ve 6A ayakkabılar üretim sayısı olarak daha az, malzeme kalitesi olarak daha iyi ve işçilik olarak en iyi ayakkabılardır. Genellikle mass production yerine el işçiliği ile yapılır ve dikilirler.

2. Kalite Ayakkabı Nedir?
2. kalite ayakkabı 6B, HSV 6.2, QC Pass 2 olarak isimlendirilir. Markaların kendi kalite standartları farklı olduğu gibi isimlendirmeleri de farklı oluyor. 2. Kalitenin 1. Kaliteden en büyük farkı işçiliğin daha önemsiz yapılması ve üretimin otomasyon olmasıdır. Çok fark olmasa bile malzemeler genellikle daha kalitesiz veya geri dönüştürülmüş malzemelerle karıştırılarak kullanılan malzemeler oluyor. Buna dış taban ve üst tavan dahil oluyor genellikle. Para farkı olarak 1. kalite ile %25-30 arası fark edebiliyor.

3. Kalite Ayakkabı Nedir?
3. kalite ayakkabının Allah belasını vermiştir arkadaşlar, ne işçilik vardır ne malzeme önemi. 100-600 lira bandında bulabileceğiniz bu ayakkabılar genellikle şirketlerin MESEM dediğimiz kalfalık ve ustalık sertifikası alınan merkeze bağlı yürütülen projeye dahil olmak üzere FLO, GEZER VB. Türkiye'de ayakkabı üreten markaların öğrencilerine yaptırdığı ayakkabılardır. Marka vermeme taraftarı, şirket adı vermeme taraftarı olsam da bunu dile getirmem lazım çünkü bunu tüketiciye söylemiyorlar. Kalite kontrol deseniz yok, üretilen ayakkabılarda satış sonrası destek deseniz minimum yani ne diyeyim. Bu ayakkabılar genellikle desenleri varsa orantısız olur, yapışkan kısmı iğrençtir (dikişli çok çok nadir olur tabanı), çok çabuk deforme olur, iç tabanı kartondur (ayağınızın temas ettiği keçenin altındaki ana taban) vb. gibi olumsuzluklara sahip olurlar. Elbette marka karalama olarak algılamayın, yukarıda bahsettiğim firmaların elbette çok kaliteli ürünleri de var, örneğin Twigy markasının tabanlarını Gezer üretmekte biliyor muydunuz? Lumberjack de aynı şekilde Flo bünyesine aittir. Verdiğiniz paraya aldığınız mal orantılı olur onda sorun yok ama tavsiyem almamanız.

Ayakkabıların Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
Gelelim fasulyenin faydalarına, bunca konuştuk ettik geldik işin aslına; nasıl anlayacağuk be gardaş? Öncelikle şunu belirteyim, gerçekten anlaması çooook basit. Global marka bir ürün alıyorsanız eğer yurt dışında üretildikleri ve kendi ana ülkelerindeki kanunlar bu konuda çok sıkı olduğu için yukarıda bahsettiğim kodlara sahip sticker ibarelerini içermek zorundalar. Kutuların genellikle içinde bir yerlerde bulunurlar. Bulunmuyorsa 2. kalitedir, bu markalar 3. kalite ürün satmazlar.
Stickerlar da bu şekilde (mağazadan çaldım çok riskli oldu)
Alıntıyı görüntüle
E gardaş ürün global değil ne yapacak? O da basit aslında, öncelikle beğendiğiniz ayakkabının kutusunu bir açıp içindeki kokuyu bi içinize çekin. Çin sanayisi gibi buram buram plastik kokuyorsa ohh bal gibi de 3. kalite. Taban kısmına bakın, yapıştırıcı boşluğu da çok önemli. Elbette mass production ürünlerde biraz kusur olur ancak kenarından köşesinden siz çekince oranın daha da açılmaması gerek. E gardaş ben ayakkabı aldım bu kokmuyodu da, tabanı da güzeldi ama bu yırtıldı ne yapacaz? Şimdi şöyle bir durum da var, ürünün yapıştırıcı kalitesi kötü ise veya kullanılan tekstili, kumaşı, derisi, boyası kalitesiz ise ürünü aldıktan kısa bir süre sonra ürün çöp oluyor maalesef. Satış sonrası garanti konusunda her firma farklı yol izler, bu durumda çok bir yorum yapamam.

Son Sözüm: Param çöpe gitmesin, verdiğim paranın hakkını istiyorum diyorsanız sizden 3 ricam olacak:
1. Ürününüzü ne amaçla kullanacağınızı belirleyin, outdoor ayakkabıyla spor salonuna gidilmeyeceği gibi spor ayakkabıyla da trekking yapamazsınız değil mi, DEĞİL Mİ?
2. Ürününüze gerekli bakımları yapın, sonuçta bu ürünlerin de bir temizliğe ve hakiki deri ise ayrı özel bir bakıma ihtiyacı var sonuçta.
3. Bilindik markaları tercih edin, hem ayak anatomisi sağlığınız açısından hem de verdiğiniz paranın hakkını alabilmek için kendini bu sektörde kanıtlamış tescilli markaları tercih edin. Gerekirse almayı düşündüğünüz modelle ilgili internette bilgi edinin şikayet var vb. gibi sitelere bakabilirsiniz.

@sahabeLYKIA

Zaman ayırdığınız için teşekkürler, esenlikle kalın. Başka sorularınız olursa yanıtlamaya çalışacağım :)

Belirtmeyi unutmuşum, 7A kendi uydurduğum bir terim. Ülkemizde çok üst düzey kalite ayakkabı az olduğu ve bunlara bir isim verme gereği hissettiğim için öyle dedim. Yukarıdaki stickerlardaki 7 numarası Air Monarch IV modelinden çıktığı ve ayakkabıda hiç kusur olmadığı için bu ismi verdim. Yurt dışı kaynaklarında 7A üst düzey replika (çakma) ayakkabıları anlatmak için kullanılan bir terim, ikileme düşülmemesi adına dipnot olarak ekleyeyim. 6AA ve 10A gibi global terimler de mevcut ama ülkemizde yeri olmadığı için belirtme gereği hissetmedim.
Ya kardeş iyi güzel yazmışsında kimse keyfinden ucuz ayakkabı olmuyor herkes ister daha pahalıya daha kaliteli ayakkabı almayı hadi bi çılgınlık yapıp gidip aldın bi yere vursan ayakkabı çöp olacak zengine koymaz ama zar zor alan birine koyar bu yüzden çok boş bir konu olmuş ayrıca Nike alıp kusurlu çıkan ve arkasında durmayan mağazalarda var arkadaşım bizzat yaşadı ve THH ye başvurdu anladığın markada hikaye.

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,820
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Ya kardeş iyi güzel yazmışsında kimse keyfinden ucuz ayakkabı olmuyor herkes ister daha pahalıya daha kaliteli ayakkabı almayı hadi bi çılgınlık yapıp gidip aldın bi yere vursan ayakkabı çöp olacak zengine koymaz ama zar zor alan birine koyar bu yüzden çok boş bir konu olmuş ayrıca Nike alıp kusurlu çıkan ve arkasında durmayan mağazalarda var arkadaşım bizzat yaşadı ve THH ye başvurdu anladığın markada hikaye.
Tamam dostum

Kangalll

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
252
İsim
Kangal Kangaoğlu
Benim hep merak ettiğim flo'daki nike marka ayakkabılar orijinal mi? Aynı ayakkabıyı boyner'de veya nike mağazasında görsem kaliteli görünüyor ama flo'da ayakkabılarda hep yapıştırıcı izleri var. Çakma mal mı satıyorlar yoksa defolu mu, yoksa bana mı hep öyle denk geliyor?

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,023
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Benim hep merak ettiğim flo'daki nike marka ayakkabılar orijinal mi? Aynı ayakkabıyı boyner'de veya nike mağazasında görsem kaliteli görünüyor ama flo'da ayakkabılarda hep yapıştırıcı izleri var. Çakma mal mı satıyorlar yoksa defolu mu, yoksa bana mı hep öyle denk geliyor?
Konuyu okumadın mı?

Kangalll

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
252
İsim
Kangal Kangaoğlu
ben eskiden hep kinetix, jump gibi markalar giyerdim. Son aldığım jump'ı 1 ay, son aldığım kinetix'i de 1 hafta giydikten sonra ayakkabılar yırtıldı. Tabiri caizse ben bir ayakkabı canavarıyım. Ondan sora aldığım nike ayakkabıyı 4 yıl giydim, adidas aldım 4 yıl oldu halen sapasağlam, harley aldım 6 yıl oldu onlar da sapasağlam. Yani farketmiyoruz ama ucuz ayakkabılar daha pahalıya geliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konuyu okumadın mı?
Ben okudum, farklı modellerle ilgili soru sormadım, aynı markanın aynı modeliyle ilgili farklı mağazalarda farklı olmasıyla ilgili soru sordum. Acaba sen okudun mu?

Top Bottom