Neler Yeni

B450M S2H ile Ryzen 5 3500x'i 4.2 GHz'ye overclock yapmak

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç
sabit bir yüksek voltaj verip birde yüksek bir dynavic vcore ile başlayıp istediginiz değerde stabil çalıştıgını gördüğünüz degere kadar düşürseniz daha iyi olur bence birde desktopda ryzen master ile uygun ayarları bulup sonra bu değerleri biosa girip bitirseniz daha pratik olur sizin için
@keremcnsz24 hocamla konuşup daha fazla yapmayı düşünüyorum zaten hocam. Yardımınız için teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sabit bir yüksek voltaj verip birde yüksek bir dynavic vcore ile başlayıp istediginiz değerde stabil çalıştıgını gördüğünüz degere kadar düşürseniz daha iyi olur bence birde desktopda ryzen master ile uygun ayarları bulup sonra bu değerleri biosa girip bitirseniz daha pratik olur sizin için

sallıyorum 4400 mhz all core için 1.3v +0,150 dynamic ile 4300 yada 4400 deneyin bakalım ne yapıyor
Deneyeceğim hocam bunu yarın sabah.

onr1818

80+ Bronze
örnek kendi değerlerimi vereyim ben 3600üm için 4250 mhz gündelik kullanıyorum b450m s2h anakart ile 1.2volt core voltaj ve +0,060 dynamic ile sorunsuz çalışıyor görebildigim tepe degerde 4500mhz all core 1.31 volt oldu fikir versin diye yazayım

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç
örnek kendi değerlerimi vereyim ben 3600üm için 4250 mhz gündelik kullanıyorum b450m s2h anakart ile 1.2volt core voltaj ve +0,060 dynamic ile sorunsuz çalışıyor görebildigim tepe degerde 4500mhz all core 1.31 volt oldu fikir versin diye yazayım
Teşekkürler hocam.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,315
İsim
Emre
b450m s2h da offset nasıl oluyor amd overclocking ten yapıyorum ben
base nasıl ayarlanıyor hangisi offset

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Offset voltaj mı verdiniz?

@keremcnsz24 Offset standart voltajını 1.1V olarak mı aldın?
Ben almıyorum, zaten standart voltaj 1.1
cpu voltaj olarak manuel bir değer girmiyormusunuz ?
Hayır, giremiyoruz.
S2H offset olarak ayarlanıyor.
AMD Overclocking yerinden yapmak da sağlıklı değil.

sallıyorum 4400 mhz all core için 1.3v +0,150 dynamic ile 4300 yada 4400 deneyin bakalım ne yapıyor
Zaten işlemcinin sabit standart voltajı 1.1.
+0.018 ile 4GHz çalıştırdık.
Yani 1,118 oluyor, bir daha all core verip dynamic artırmak gereksiz.
+0.072 ile de 4.1 GHz çalıştı, yani 1.172.
4.2 GHz için de +0.150 verdik, altı tutmadı.
Yani şuan 1.250, sıcaklık değerleri ise en fazla 75-77.

Son düzenleme:

Gazoz Reis

80+ Bronze
Beyler biri bana o.c öğretsin ya . benim pc gelince yaparım.

Arthur Morgan

80+ Gold
En İyi Cevap
5
Yaklaşık 2.5 saattir @keremcnsz24 hocam ile uğraşıyoruz. +0,018V ile 4.0 GHz'de çalıştırmayı başardık ama 2 dakikalık bir stres testinden sonra mavi ekran verdi. Daha sonra 4,1 GHz denedik ve voltajı +0,024'e yükselttik. Sistem tabii ki açılmadı. Deneye deneye en sonunda +0,072'de sistemi çalıştırmayı başardık. AIDA64 uygulamasını açtım, daha teste başlamadım mavi ekran verdi. Sinirlerim çok bozuldu. @keremcnsz24 0,040 ile 4,1 GHz çalıştırıyor. Pes etmedim, +0,078'e çektim ve sistemi açıp testi başlattım. 11 dakikalık testin sonunda stok olarak 78 derecede çalışan işlemcim AIDA64 testinde 67-68 derecelere oyun içinde 75 derecede çalışan işlemci 63 derecelere kadar düştü üstelik 3,69 GHz'den 4,1 GHz'ye çekmemize rağmen. Şuan stok hız değerlerinden daha yüksek şekilde çalıştırdığım işlemcimin sıcaklığı ciddi derecede düşerken performansı da ciddi derecede arttı ve darboğaz görülen oyunlarda gözle görülür bir fark oldu. Bu testlerin hepsi kutu içinden çıkan Wraith Stealth soğutucu ile yapılmıştır. Hedefim 4,3 veya 4,4 GHz'ye kadar çıkabilmek. Yapabiliğim kadarını yapacağım ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. @keremcnsz24 hocama tekrardan teşekkürler.

GÜNCELLEME
1,2150V ile 4,2 GHz'de çalıştırmayı başardım ve sonuç:

GTA 5 8X MSAA 1080P'de 55-60 FPS alıyordum. İşlemci kullanımı 60-70'lerdeydi. Şimdi 35-38 arası ve 80 FPS. Darboğaz göremiyorum artık. Drop veya haritanın geç yüklenmesi gibi bir sıkıntı kalmadı.
Etkisi baya olmuş.

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç

onr1818

80+ Bronze

Hayır, giremiyoruz.

4.2 GHz için de +1.150 verdik, altı tutmadı.
Yani şuan 1.2150, sıcaklık değerleri ise en fazla 75-77.
bende var b450m s2h sabit cpu voltaj girilebiliyor siz bulamamışsınız sanırım
ben arkadaşın bahsettigi 4300 4400 gibi hedefler için işlemcinin tepe noktada çıkabilecegi frekansı görebilmek için yüksek voltaj ve offset eklemesini önerdim sonrasında voltu düşürecek zaten okumamışsınız yada okudugunuzu anlamamışsınız
ryzen master üzerinden sağlıksız bir durum yok aksine sistem kitlenir mavi ekran verir yada denediginiz değerleri boot etmez sonrasında görüntü vermez bios pili sökmek yada cmos clear yapmak zorunda kalmak yerine ryzen master üzerinden detaylı her ayarı yapabilirsiniz sağlıksız olacak en ufak bir nüans yok k.g

e_mir

80+ Gold
En İyi Cevap
2

Hayır, giremiyoruz.

4.2 GHz için de +1.150 verdik, altı tutmadı.
Yani şuan 1.2150, sıcaklık değerleri ise en fazla 75-77.
Oc yi nasıl yapıyorsun ?Neye göre voltaj veriyorsun?(bence rehber hazırla bununla ilgili:))

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
bende var b450m s2h sabit cpu voltaj girilebiliyor siz bulamamışsınız sanırım
ben arkadaşın bahsettigi 4300 4400 gibi hedefler için işlemcinin tepe noktada çıkabilecegi frekansı görebilmek için yüksek voltaj ve offset eklemesini önerdim sonrasında voltu düşürecek zaten okumamışsınız yada okudugunuzu anlamamışsınız
ryzen master üzerinden sağlıksız bir durum yok aksine sistem kitlenir mavi ekran verir yada denediginiz değerleri boot etmez sonrasında görüntü vermez bios pili sökmek yada cmos clear yapmak zorunda kalmak yerine ryzen master üzerinden detaylı her ayarı yapabilirsiniz sağlıksız olacak en ufak bir nüans yok k.g
Konuşmada Ryzen Master'ın R'sini geçirmedim.
Nereden Ryzen Master'a sağlıksız dediğimi çıkardınız?
Dediğiniz yerine direkt dediğimi yapması mantıklı dedim.
Zaten yaptık ve oldu bitti, BIOS üzerinden offset veriliyor.

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç
Oc yi nasıl yapıyorsun ?Neye göre voltaj veriyorsun?(bence rehber hazırla bununla ilgili:))
Frekansa göre voltaj veriyorsun. Örneğin 4,1 GHz yapacaksın diyelim. 4,1 GHz için stabil voltaj değerini bulana kadar voltajı arttırıp test yapıyorsun. Testlerde sistem stabil çalışıyor ise işe yaramıştır.

@crazyreign ben kaptım bu işi. Bir kaç güne ram için yazarım sana. 🤣

onr1818

80+ Bronze
Konuşmada Ryzen Master'ın R'sini geçirmedim.
Nereden Ryzen Master'a sağlıksız dediğimi çıkardınız?
Dediğiniz yerine direkt dediğimi yapması mantıklı dedim.
Zaten yaptık ve oldu bitti, BIOS üzerinden offset veriliyor.
benim alıntıladıgınız mesajımda ryzen master üzerinden deneyip sonra biosa kalıcı deger olarak girersiniz metnini içeren mesaja amd overclocking yerinden yapmak sağlıksız yorumunuza ithafen söyledim , bios üzerinden sadece offset verilmiyor manuel olarak ayarladıgın sabit voltaj ile çalıştırılabiliyor işlemci ayrıca amd overclocking üzerinden yapmak saglıksız söylemini neye dayanarak söylüyorsunuz merak ettim açıklarsanız sevinirim

Frekansa göre voltaj veriyorsun. Örneğin 4,1 GHz yapacaksın diyelim. 4,1 GHz için stabil voltaj değerini bulana kadar voltajı arttırıp test yapıyorsun. Testlerde sistem stabil çalışıyor ise işe yaramıştır.

@crazyreign ben kaptım bu işi. Bir kaç güne ram için yazarım sana. 🤣
aslında sağlıklı olan yüksekden aşağıya indirmek yeterli yükseklikdeki volt u bulana kadar defalarca sistemi çökertmek yerine yüksekden aşagıya indirilmesi daha mantıklı oluyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
958,687
Üyeler
151,269
Son üye
PC adam
Top Bottom