Neler Yeni

B450M S2H ile Ryzen 5 3500x'i 4.2 GHz'ye overclock yapmak

Yumuklu Sucurta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
798
İsim
Alper
4.1 GHz için bayağı fazla bir voltaj diyebilirim, altı stabil değil sanırım.
Silikonunuz kötü gelmiş, AIDA64'te test sırasında Voltages kısmında gözükür.
O zaman Gelişmiş de-DE ilim Ayarlarından Dinamik Vcore(DVİD)'dan Voltajı biraz düşürüyorum hocam doğru muyum ? Başka yapacacağım bir işlem var mı bunun dışında?Her şeyi doğru yapmış mıyım ?
Birde bu slikon mevzusu ne ?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
O zaman Gelişmiş de-DE ilim Ayarlarından Dinamik Vcore(DVİD)'dan Voltajı biraz düşürüyorum hocam doğru muyum ? Başka yapacacağım bir işlem var mı bunun dışında?Her şeyi doğru yapmış mıyım ?
Birde bu slikon mevzusu ne ?
Denemeden bilemezsiniz, ben 4.1 GHz için +0.042 gibi bir şey veriyordum.
4.3 GHz için +0.1 yetiyordu, siz 4.1 GHz için neredeyse +0.2 vermişsiniz.
Aşırı fazla, en düşük ve stabil değeri bulana kadar deneme yanılma yapmalısınız.

Yumuklu Sucurta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
798
İsim
Alper
Aşırı fazla, en düşük ve stabil değeri bulana kadar deneme yanılma yapmalısınız.
Ha anladım +0,1 , +0,100 e değer..Doğru olan en düşük voltajı vermek sanırım..Peki diğer işlemlerin hepsini doğru yapmış mıyım ? Manuel OC'den yapmadım yoksa oradan mı yapmak gerekiyordu ?

simorr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
samet kocadallı
Yaklaşık 2.5 saattir @keremcnsz24 hocam ile uğraşıyoruz. +0,018V ile 4.0 GHz'de çalıştırmayı başardık ama 2 dakikalık bir stres testinden sonra mavi ekran verdi. Daha sonra 4,1 GHz denedik ve voltajı +0,024'e yükselttik. Sistem tabii ki açılmadı. Deneye deneye en sonunda +0,072'de sistemi çalıştırmayı başardık. AIDA64 uygulamasını açtım, daha teste başlamadım mavi ekran verdi. Sinirlerim çok bozuldu. @keremcnsz24 0,040 ile 4,1 GHz çalıştırıyor. Pes etmedim, +0,078'e çektim ve sistemi açıp testi başlattım. 11 dakikalık testin sonunda stok olarak 78 derecede çalışan işlemcim AIDA64 testinde 67-68 derecelere oyun içinde 75 derecede çalışan işlemci 63 derecelere kadar düştü üstelik 3,69 GHz'den 4,1 GHz'ye çekmemize rağmen. Şuan stok hız değerlerinden daha yüksek şekilde çalıştırdığım işlemcimin sıcaklığı ciddi derecede düşerken performansı da ciddi derecede arttı ve darboğaz görülen oyunlarda gözle görülür bir fark oldu. Bu testlerin hepsi kutu içinden çıkan Wraith Stealth soğutucu ile yapılmıştır. Hedefim 4,3 veya 4,4 GHz'ye kadar çıkabilmek. Yapabiliğim kadarını yapacağım ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. @keremcnsz24 hocama tekrardan teşekkürler.

GÜNCELLEME
1,250V ile 4,2 GHz'de çalıştırmayı başardım ve sonuç:

GTA 5 8X MSAA 1080P'de 55-60 FPS alıyordum. İşlemci kullanımı 60-70'lerdeydi. Şimdi 35-38 arası ve 80 FPS. Darboğaz göremiyorum artık. Drop veya haritanın geç yüklenmesi gibi bir sıkıntı kalmadı.
overclock yapılabilir faklat tavsiye etmem bilgisayarına yazık

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç
overclock yapılabilir faklat tavsiye etmem bilgisayarına yazık
?
Neden yazıkmış. OC'nin sisteme bir zararı yok. İşlemcim de VRM'lerim de gayet serin çalışıyor. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
OC sisteme zarar vermez. Yapmayı bilmiyorsan, kendin zarar verirsin.

Yumuklu Sucurta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
798
İsim
Alper
?
Neden yazıkmış. OC'nin sisteme bir zararı yok. İşlemcim de VRM'lerim de gayet serin çalışıyor. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
OC sisteme zarar vermez. Yapmayı bilmiyorsan, kendin zarar verirsin.
Hocam 4,10 Ghz de 1,236 V sanırım bana az geldi Aida64 de kapandı ve stress testinde yük altında 73 dereceyi görmüştü.Sanırım voltajımı arttırmam gerekiyor doğru muyum ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam son yazdığıma bakabilir misiniz.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Hocam 4,10 Ghz de 1,236 V sanırım bana az geldi Aida64 de kapandı ve stress testinde yük altında 73 dereceyi görmüştü.Sanırım voltajımı arttırmam gerekiyor doğru muyum ?
Kötü bir silikon denk gelmiş, evet artırmalısınız.

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç

hocam son yazdığıma bakabilir misiniz.
4.1 GHz için 73 derece çok olmuş. Voltajı arttırırsan daha da ısınacak. Bir iki tık daha arttır, olmazsa daha fazla uğraşma.

Yumuklu Sucurta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
798
İsim
Alper
Kötü bir silikon denk gelmiş, evet artırmalısınız.
Slikon mevzusu tam olarak ne ? Hangisi denk gelirse şans eseri bir şey mi ? Birde 3500X için 4.10 Ghz üstüne çıkarsam ömrünü kısaltır mıyım ? çünkü 4.10Ghz biliyorsunuz max.Boost hızı.

4.1 GHz için 73 derece çok olmuş. Voltajı arttırırsan daha da ısınacak. Bir iki tık daha arttır, olmazsa daha fazla uğraşma.
%100 yük altında 73 derece çok mu oluyor? benim bildiğim 85 dereceye kadar normal ama,yanlış biliyorsam lütfen düzeltin hocam.

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,258
İsim
Eren Karakılıç
Slikon mevzusu tam olarak ne ? Hangisi denk gelirse şans eseri bir şey mi ? Birde 3500X için 4.10 Ghz üstüne çıkarsam ömrünü kısaltır mıyım ? çünkü 4.10Ghz biliyorsunuz max.Boost hızı.

%100 yük altında 73 derece çok mu oluyor? benim bildiğim 85 dereceye kadar normal ama,yanlış biliyorsam lütfen düzeltin hocam.
73 derece çok değil ama verdiğiniz frekans ve voltaj çok orantısız olmuş. Silikon kötü, yapacak bir şey yok.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Evet, şans işi. Silikon iyiyse düşük voltajda kolayca yiyor. Sizinki gibi kötüyse yüksek voltajda bile kapanıyor, yetmiyor.
Maksimum boost hızı 4.1 GHz, evet. Üstüne çıkmanızda bir sakınca yok, overclock işlemi oluyor bu. 73 derece çok değil.

Yumuklu Sucurta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
798
İsim
Alper
Evet, şans işi. Silikon iyiyse düşük voltajda kolayca yiyor. Sizinki gibi kötüyse yüksek voltajda bile kapanıyor, yetmiyor.
Maksimum boost hızı 4.1 GHz, evet. Üstüne çıkmanızda bir sakınca yok, overclock işlemi oluyor bu. 73 derece çok değil.
Teşekkürler voltajımı biraz arttırıp deneyeceğim hemen dönüp yazacağım.

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Furkan Enes Kaplan
Bende de 3500x var ve ctr testinde golden sample çıktı aynı ayarları girsem sonuç aynı olur mu ?

Top Bottom