Neler Yeni

Bilgisayar oyun oynarken rastgele kapanıyor.

Kamusari

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ateş Taş
Arkadaşlar bilgisayarı alalı 3-4 ay oluyor. Oyun oynarken elektrik kesilirmiş gibi kapanıyor. Başlarda 1-2 defa olmuştu daha sonra son 1 aydır hiç olmadı ancak şu iki üç günde günde en az 2-3 kere kapanıyor oyun oynarken. Ve güç kablosunu çekip düğmeye birkaç defa basıp statiği aldıktan sonra açılıyor. Sanki elektrik kesilmiş gibi kapanıyor. Neden olabilir? Elektrik kesilmiyor Akım korumalı prizim de var.

Not: OCCT sistem zorlama testleri yaptım bir kapanma olmadı. ancak oyun oynarken kapanma oluyor. (her oyunda da olmuyor bazı oyunları saatlerce oynuyorum kapanma yok bazı oyunlarda yarım saatte kapanıyor) Valla kafayı yememe az kaldı sorunun neyden kaynaklandığını bulamıyorum. Oyun oynarken ekran kartı sıcaklığı 70 derecenin üstüne çıkmıyor işlemci de 45 derecenin üstüne çıkmıyor

Test sonuçlarını da koyacağım aşağıya

Sistem böyle :
- B550M.
- RTX 3070.
- 16 GB RAM.
- 5700X işlemci.
- Cooler Master 750W Gold PSU.
- Cougar marka sıvı soğutucu var.

Ekler

• OCCT-20230114-182228-PowerSupply.png
    OCCT-20230114-182228-PowerSupply.png
    253 KB · Hit: 42
Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,002
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Arkadaşlar bilgisayarı alalı 3-4 ay oluyor. Oyun oynarken elektrik kesilirmiş gibi kapanıyor. Başlarda 1-2 defa olmuştu daha sonra son 1 aydır hiç olmadı ancak şu iki üç günde günde en az 2-3 kere kapanıyor oyun oynarken. Ve güç kablosunu çekip düğmeye birkaç defa basıp statiği aldıktan sonra açılıyor. Sanki elektrik kesilmiş gibi kapanıyor. Neden olabilir? Elektrik kesilmiyor Akım korumalı prizim de var.

Not: OCCT sistem zorlama testleri yaptım bir kapanma olmadı. ancak oyun oynarken kapanma oluyor. (her oyunda da olmuyor bazı oyunları saatlerce oynuyorum kapanma yok bazı oyunlarda yarım saatte kapanıyor) Valla kafayı yememe az kaldı sorunun neyden kaynaklandığını bulamıyorum. Oyun oynarken ekran kartı sıcaklığı 70 derecenin üstüne çıkmıyor işlemci de 45 derecenin üstüne çıkmıyor

Test sonuçlarını da koyacağım aşağıya

Sistem böyle :
- B550M.
- RTX 3070.
- 16 GB RAM.
- 5700X işlemci.
- Cooler Master 750W Gold PSU.
- Cougar marka sıvı soğutucu var.
Sistemin altına tahta koyup deneyebilirsin, prizi değiştirebilirsin uzay montaj deneyebilirsin. Kaçak olabilir.

Kamusari

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ateş Taş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sistemin altına tahta koyup deneyebilirsin, prizi değiştirebilirsin uzay montaj deneyebilirsin. Kaçak olabilir.
Hocam tespit ettiğim üzere sanıyorum ki işlemcimde problem var. cpu-z ve benzeri programlarda skor acayip düşük çıkıyor. İşlemci yüzünden kapanıyor olabilir mi acaba? 5700x işlemcinin bu kadar kötü sonuç vermesi normal değil. sıvı soğutmadan falan olabilir mi onu da bilmiyorum

Ekler

• cpu z skor.png
    cpu z skor.png
    95.2 KB · Hit: 38

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,002
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Hocam tespit ettiğim üzere sanıyorum ki işlemcimde problem var. cpu-z ve benzeri programlarda skor acayip düşük çıkıyor. İşlemci yüzünden kapanıyor olabilir mi acaba? 5700x işlemcinin bu kadar kötü sonuç vermesi normal değil. sıvı soğutmadan falan olabilir mi onu da bilmiyorum
BIOS sıfırlar mısın?

Kamusari

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ateş Taş
Arkadaşlar işlemcimi değiştirdim hala aynı ryzen master programını da indirdim neden multi thread yükselmiyor?
1675497577276-png.1656631

1675497636625-png.1656633

6100 olması gereken multi thread skoru 3800 çıkıyor bu normal bir şey mi ??

Natsu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
345
İsim
Emrullah Baykan
Psu ile alakalı olabilir diye düşünüyorum. Başka bir güç kaynağı ile deneyebilir misin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Psu ile alakalı olabilir diye düşünüyorum. Başka bir güç kaynağı ile deneyebilir misin?
Gerçi kart falan sıkıntısız çalışıyor. Anakart mı acep? 🤔

Kamusari

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ateş Taş

Gerçi kart falan sıkıntısız çalışıyor. Anakart mı acep? 🤔
Psu da bir problem yok anakartta sorun olup olmadığını nasıl anlarım? şimdi daha yeni geldi bilgisayarım kapanıyor mu kapanmıyor mu daha test etmedim deneyeceğim ama yani normal değil bu skor. Şuanda ryzen master programıyla curve optimizer yapıyorum onu bekliyorum umarım çözer sorunumu

TahinPekmez

80+ Silver
restart olsaydı psu kaynaklı olabilirdi, mavi ekran hatası vermemesi garip. direkt kapanması elektriksel arıza kaynaklı olabilir. donanım parçalarında sorun da olabilir. cpu dan şüphen varsa stress testine sok.
windows simgesine sağ tıkla olay görüntüleyicisini aç, önemli sekmesindeki hatalar neler bir bak.

Kamusari

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ateş Taş
restart olsaydı psu kaynaklı olabilirdi, mavi ekran hatası vermemesi garip. direkt kapanması elektriksel arıza kaynaklı olabilir. donanım parçalarında sorun da olabilir. cpu dan şüphen varsa stress testine sok.
windows simgesine sağ tıkla olay görüntüleyicisini aç, önemli sekmesindeki hatalar neler bir bak.
olay günlüklerine de bakınca speisifik bir hata gözükmüyor ben parçaları söküp taktıktan sonra test etmedim tekrar deneyeceğim. bilgisayarın kapanmasının işlemcinin düşük skor vermesiyle ilgisi yok büyük ihtimalle o zaman. ama işlemci neden düşük skor veriyor? anlayamadığım nokta bu.

Kamusari

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Ateş Taş
1675503180931.png
Evet arkadaşlar işlemci sorununu çözmüş bulunmaktayım. AMD 5700x te bu sorunu yaşayanlar olursa AMD RYZEN MASTER driver programını kursunlar sonra Curve Optimiser modunu Per core yapsınlar. 1.30 saat sürüyor optimize etmesi bunun sonucunda thread skoru yarı yarıya fark ediyor..

1675503433456.png

bu bilgisayarımın kapanmasını çözüyor mu ondan emin değilim tabi oyun oynayıp göreceğim. ayarlar bu şekilde olmalı

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Yılmaz
Alıntıyı görüntüleEvet arkadaşlar işlemci sorununu çözmüş bulunmaktayım. AMD 5700x te bu sorunu yaşayanlar olursa AMD RYZEN MASTER driver programını kursunlar sonra Curve Optimiser modunu Per core yapsınlar. 1.30 saat sürüyor optimize etmesi bunun sonucunda thread skoru yarı yarıya fark ediyor..

Alıntıyı görüntüle
bu bilgisayarımın kapanmasını çözüyor mu ondan emin değilim tabi oyun oynayıp göreceğim. ayarlar bu şekilde olmalı
Merhaba çözümü buldunuzmu şuan Valhalla ve rust oynarken Monitör kapanıyor ve pc takılı kalıyor Sistemimde güçlü sıcaklıkla falan alakalı bir durum yok yani

Top Bottom