Neler Yeni

Yardım Bilgisayar Programcılığı laptop tavsiyesi (Windows mu Mac mi?)

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Furkan Bozacı
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar programcılığı bölümüne başlayacağım ve laptop ihtiyacım var. Bu arada mühendisliğe uzatmak istediğim için aldığım laptopun 5 sene rahat götürmesi gerekiyor. Biraz araştırdım ama emin olamadım. Öncelikle istediğim özellikleri ve ne amaçla kullanacağımı yazayım.

1. Kesinlikle taşınabilirlik çok önemli, çantama koyup her yere taşıyabilmeliyim bu yüzden max. 14 inç laptop düşünüyorum.
2. Şarjının uzun süre gitmesi gerekiyor, öyle 2-3 saatte bitmemeli.
3. Çoğunlukla yazılım ve kodlama için kullanacağım, 8 gb ram yeterli olur mu emin değilim. Oyun oynamayacağım!
4. Arada Photoshop üzerinden çok ağır olmayan düzenlemeler yapıyorum bu sebeple harici ekran kartı olması daha iyi olur gibi ama çok da şart değil.
5. Windows mu yoksa Mac OS mu kullansam arada kaldım.

İki tane model var aklımda
Birincisi: Exa Elite 7TC3
İkincisi: Macbook Air 2020

Exa’nın avantajları: 1.1 kg ağırlığında taşınabilirliği tam istediğim gibi başka hiçbir windows laptop bu kadar hafif değil, 10. nesil i7 işlemci, 16 gb ram, şarjı 14 saat gidiyor denilmiş ortalama 8-10 saat gider bu da başka hiçbir windows laptopta yok.
Dezavantajları: harici ekran kartı yok içinde intel uhd graphics 620 var, Exa markasını ilk defa görüyorum nasıldır bilmiyorum, 5 yıl götürür mü emin değilim
Macbook avantajları: Mac OS, Retina ekran, Trackpad, eğitim mağazasından alacağım için Airpods hediyeli, uzun ömürlü genelde 7-8 yıl rahat gidiyor
Dezavantajları: i3 işlemci, 8 gb ram (yeterli mi emin değilim)

8000 TL verip donanımı güçlü Windows bir laptop almak mı yoksa donanımı daha az ama Mac OS almak mı karar veremedim. Bu isteklerimi Macbook Air yerine getirebilir mi yoksa Macbook Pro mu almak gerekir? (Bütçem pro’ya yetmiyor ama bir ihtimal)
Fikirlerinizi bekliyorum. Başka laptop öneriniz varsa lütfen yazın.
Bütçe max 8000 TL

Asag

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,862
İsim
Asag
Hocam ilk attığın pc'nin markası hakkında bilgin var mı ben ilk defa duydum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu seriye bakabilirsin iş odaklıdır daha çok işlemcileri de gayet güçlü.

Exa olanı da alma bence güvenilir gelmedi pek.

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Furkan Bozacı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ilk attığın PC'nin markası hakkında bilgin var mı ben ilk defa duydum.

Bu seriye bakabilirsin iş odaklıdır daha çok işlemcileri de gayet güçlü.

Exa olanı da alma bence güvenilir gelmedi pek.

Tavsiyen için teşekkürler hocam E markası hakkında bir fikrim yok ama sanırım Türk firması. Attığın Monster’ı 16 ram 512 ssd uograde edince yaklaşık 8k oluyor. Aslında her şeyiyle çok iyiymiş. Aklımdaki tek soru şarjı ne kadar gider?

Asag

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,862
İsim
Asag
Tavsiyen için teşekkürler hocam E markası hakkında bir fikrim yok ama sanırım Türk firması. Attığın Monster’ı 16 ram 512 ssd uograde edince yaklaşık 8k oluyor. Aslında her şeyiyle çok iyiymiş. Aklımdaki tek soru şarjı ne kadar gider?
Kusura bakma hocam pek fikrim yok. Ama bulursam haber veririm.

@schizophrene Sanırım normal kullanımda 5-6 saat ama kullanımınıza göre değişkenlik gösterir.

Son düzenleme:

bythmn

80+ Gold
En İyi Cevap
1
15.6 veya 17"i de taşıyabilirsin.Ben de öğrenciyken laptop almıştım minimum 15.6" tavsiye ederim.Yazılımlarla uğraşacaksan 14ün ekranı gözünü fazla yorabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Furkan Bozacı
15.6 veya 17"i de taşıyabilirsin.Ben de öğrenciyken laptop almıştım minimum 15.6" tavsiye ederim.Yazılımlarla uğraşacaksan 14ün ekranı gözünü fazla yorabilir.

15.6 veya 17 inç alırsam bu bütçede gamebook almak daha mantıklı. Bu bilgisayar nasıl? 4. nesil Ryzen işlemcili.

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Furkan Bozacı
Hocam ilk attığın PC'nin markası hakkında bilgin var mı ben ilk defa duydum.

Biraz araştırma yaptım; Exa markası Game Garaj markasının da sahibi olduğu ve köklü bir bilgisayar firması olan Eksa Bilgisayar’a aitmiş. Game Garaj laptoplar ismini duyurmaya başladı. Exa da onların oyun için olmayan versiyonu gibi düşünebiliriz.

Asag

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,862
İsim
Asag
Biraz araştırma yaptım; Exa markası Game Garaj markasının da sahibi olduğu ve köklü bir bilgisayar firması olan Eksa Bilgisayar’a aitmiş. Game Garaj laptoplar ismini duyurmaya başladı. Exa da onların oyun için olmayan versiyonu gibi düşünebiliriz.
Sizin tercihiniz hocam tabii ki fakat bu kadar bütçe ayırmışken gerçekten attığım laptop çok çok işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Furkan Bozacı
Sizin tercihiniz hocam tabii ki fakat bu kadar bütçe ayırmışken gerçekten attığım laptop çok çok işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Monster’ın inceleme videolarını izleyip karar vereceğim. Tekrardan teşekkürler hocam.

• Beğen
Reaksiyonlar: Asag

tahseen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Tahsin Alpaydın
7 yıllık Macbook Air early 2013 üzerinde yazılım yazan biri olarak, oyun oynamayacaksanız eğer, hem yazılımsal hem donanımsal olarak iş için optimize cihazlar olan maclerin yerini hiçbir Windows laptop tutamaz. (Oyun hariç) Bu arad bilgisayarımın 4gb rami ve i5 in sizin i3 ünüzden bile kötüsü var, fakat photoshop da küçük işlerde hiç sıkıntı çıkarmayan hatta blender ile 3d tasarım bile yapmama olanak tanıyan tam bir iş canavarı. Genelde Apple ı savunan biri değilimdir fakat iş macin olayı. Ayrıca 2020 airlerin tasarımı da efsane hem de serçe parmağınla taşıyabileceğin kadar hafiftir Macbook airler.

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,823
İsim
Akın Taşkan
Konu hakkında çok bilgili değilim ama macos çok az ram yiyor 8 gb yeter de artar o yönden korkunuz olmasın

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
894,809
Üyeler
138,413
Son üye
Hasankckrt