Neler Yeni

Bilgisayar toplarken kafaya takılan sorular

VascoL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Berkay
Arkadaşlar selam, aranıza yeni katıldım akabinde bilgisayar toplama işinde de yeni sayılırım. Bilgi ve tecrübesizliğimden ötürü bir konu açmaya karar verdim.

Gerek İnternet araştırmalarım gerek YouTube üzerinden izlediğim videolar kapsamında kafamda bir taslak oluştu. ancak araştırmalarım gereği yeterli cevap bulamadığım için bir takım sorularım olacak. Öncelikle kafamda tasarladığım bilgisayar parçalarını sizlerle paylaşıp ardından sorularımı soracağım, değişikliklere ve tavsiyelere açığım Parçalar net bu olmak zorunda diye bir kaide asla yoktur.

Parçalar olarak;

MONİTÖR: Gamepower x60 165 Hz 1 Ms 2k siparişini yeni verdim.
ANAKART: Msi B550 Gaming Carbon Wifi
EKRAN KARTI: MSI 2070 Super Gaming X Trio (bütçeye göre 2060 olabilir, dediğim gibi tavsiyelere açığım)
ISLEMCI: Amd Ryzen 5 5600x / Ryzen 7 3700x / Ryzen 5 3600x de koyabilirim bu kombinasyon da iyi olur derseniz.
RAM: G-SKILL Trident Z Neo 3600mhz CL16. Başka model daha iyi derseniz değerlendiririm.
Ssd kısmını es geçeceğim çünkü ilk sorularımdan biri SSD kısmıyla alakalı;

* Anakart ın SSD takılacak kısmında pcıe 4.0 desteği bulunmakta SSD secimi yaparken uyumlu bir ssd mi bakmalı yoksa normal bir ssd mi alınmalı, farkları nelerdir ? 4.0 destekli bir ssd alacak olursam 500 gb üstüne çıkamayacağım. Piyasada da çok göremedim. Alternatif olarak da halihazırda cuma indiriminden

James Donkey 3D Nand 2100MB-1700MB/sn NVMe M.2 PCI-E SSD Disk 894 TL veya​

1TB 3400MB-3000MB/sn NVMe M.2 1050 TL​

düşünüyorum.

* Kasa olarak 1000 TL gibi bir bütçem var Warcry düşünüyorum ancak güzel görüntüsü harici hava sirkülasyonu ile ilgili sorunlar var diye okudum, ayni fiyata veya daha ucuzuna daha işlevsel bir kasa alınabilir mi ? Estetik olarak da iyi bir şey olsa fena olmaz açıkçası:)
*Sıvı soğutucu tavsiyesi maks 1500 TL bütçe daha aşağısı olursa hiç fena olmaz.

*PSU hangi marka model tavsiye edersiniz 750 watt yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Arkadaşlar bilgisayarı gündelik işlerinde, oyunlarda kullanacağım sürekli ve uzun uzun oyun oynamayacak olsam da yüksek özellikli oyunları yüksek grafik değerleriyle deneyimlemek istiyorum. Almışken de güzel bir bilgisayar toplamak isterim. Bu arada marka takıntım kesinlikle yoktur FP ürünler önceliklidir.

rdemstaken

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
5600x ve 2070S tercih edebilirsiniz.
Warcy kasasını önermiyorum.
Onun yerine TD500 tercih edebilirsiniz.
PF240'da size Sıvı Soğutma önerimdir.

Top Bottom