Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayarım aniden donuyor kilitleniyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Bahadır AKKIN
Arkadaşlar öncelikle sistemi parça parça kendim topladım sistemim şu şekilde

Windows 11 pro kullanıyorum

ANAKART: ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI Intel B660 Soket 1700 DDR5 6000MHz(OC)

EKRAN KARTI: MSI NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPRIM X 12 GB GDDR6X

İŞLEMCİ: Intel Core I5-13600kf 3.50ghz 24mb 1700p

RAM: Kingston 32gb (4x8gb) 6000mhz Rgb Ddr5

SSD: Silicon Power 2 Tb M.2 5000-4400mb/s

GÜÇ KAYNAĞI: MSI MPG A850G PCIE5 850W 80 PLUS GOLD

SIVI SOĞUTMA: MSI Mag Corelıquıd C240 240 Mm Argb

Karşılaştığım soruna gelirsek, pc de dizi izlerken bir defa başıma geldi genellikle, çoğunlukla, her gün, oyun oynarken bilgisayar aniden kitleniyor ekran donuyor klavte, mouse, kasanın ışıkları vs bütün ışıklar yanıyor fakat ekran donuk ve donma sırasında çınlama sesi geliyor. Bilgisayarı kapatmak zorunda kalıyorum.

Şimdi teslerime gelelim Furmark ve prime95 testi yaptığımda bilgisayarda sorun çıkmıyor testlerde çökme donma vs olmuyor. Memtest64 ve Windows bellek tanımlama ile yaptığım RAM testlerinde bir kaç kez sorun olduğunu gördüm fakat bazı testlerde sorun yok gözüküyor bazı testlerde var gözüküyor 10 defa test yaptıysam 4 tanesi bellek hatası sorunu alıyorum. Teker teker ramları denedim bazılarında sorun aldım bazılarında almadım ilk önce sorun anakart slotlarında olabilir mi? diye düşündüm ve asus müşteri hizmetlerini aradım bana dedikleri kullandığınız RAMlar anakartınız ile uyumlu değil sitesinden baktığım zaman evet bellek kısmında kullandığım RAMlar gözükmüyor. Ben sorunun bundan olduğunu düşünmüyorum anakartım ddr5 RAMlarımda dd5 önemli olan bu diye biliyorum sitede gösterilen ramlar anakart üzerinde denenmiş ramlar diye biliyorum. Sorun kesin RAMda diyemiyorum fakat diğer parçalarda olmadığınada eminim ekran kartını 1 hafta olmadı alalı.

Sorunu youtubeye yükledim ordan bakabilirsiniz linki aşağıya bırakıcam burada paylaşamıyorum sanırım.

Bilgisi olan düşüncesi olan herkesi bekliyorum. Teşekkürler.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,125
İsim
Emre Zengin
Arkadaşlar öncelikle sistemi parça parça kendim topladım sistemim şu şekilde

Windows 11 pro kullanıyorum

ANAKART: ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI Intel B660 Soket 1700 DDR5 6000MHz(OC)

EKRAN KARTI: MSI NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPRIM X 12 GB GDDR6X

İŞLEMCİ: Intel Core I5-13600kf 3.50ghz 24mb 1700p

RAM: Kingston 32gb (4x8gb) 6000mhz Rgb Ddr5

SSD: Silicon Power 2 Tb M.2 5000-4400mb/s

GÜÇ KAYNAĞI: MSI MPG A850G PCIE5 850W 80 PLUS GOLD

SIVI SOĞUTMA: MSI Mag Corelıquıd C240 240 Mm Argb

Karşılaştığım soruna gelirsek, pc de dizi izlerken bir defa başıma geldi genellikle, çoğunlukla, her gün, oyun oynarken bilgisayar aniden kitleniyor ekran donuyor klavte, mouse, kasanın ışıkları vs bütün ışıklar yanıyor fakat ekran donuk ve donma sırasında çınlama sesi geliyor. Bilgisayarı kapatmak zorunda kalıyorum.

Şimdi teslerime gelelim Furmark ve prime95 testi yaptığımda bilgisayarda sorun çıkmıyor testlerde çökme donma vs olmuyor. Memtest64 ve Windows bellek tanımlama ile yaptığım RAM testlerinde bir kaç kez sorun olduğunu gördüm fakat bazı testlerde sorun yok gözüküyor bazı testlerde var gözüküyor 10 defa test yaptıysam 4 tanesi bellek hatası sorunu alıyorum. Teker teker ramları denedim bazılarında sorun aldım bazılarında almadım ilk önce sorun anakart slotlarında olabilir mi? diye düşündüm ve asus müşteri hizmetlerini aradım bana dedikleri kullandığınız RAMlar anakartınız ile uyumlu değil sitesinden baktığım zaman evet bellek kısmında kullandığım RAMlar gözükmüyor. Ben sorunun bundan olduğunu düşünmüyorum anakartım ddr5 RAMlarımda dd5 önemli olan bu diye biliyorum sitede gösterilen ramlar anakart üzerinde denenmiş ramlar diye biliyorum. Sorun kesin RAMda diyemiyorum fakat diğer parçalarda olmadığınada eminim ekran kartını 1 hafta olmadı alalı.

Sorunu youtubeye yükledim ordan bakabilirsiniz linki aşağıya bırakıcam burada paylaşamıyorum sanırım.

Bilgisi olan düşüncesi olan herkesi bekliyorum. Teşekkürler.
Hocam RAM kaynaklı olduğunu düşünüyorum. BIOS'un güncel değilse BIOS'u günceller misin? Memtest86 üstünden bütün RAM'leri sırasıyla A2 slotuna takıp test edebilir misin? (XMP kapalı olacak şekilde yap.)

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Bahadır AKKIN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BİOS güncel az önce occt ile güç kaynağı testi yaptım ve pc hata verdi yine çöktü.
ram testi yaptım sorun yok gösterdi.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,125
İsim
Emre Zengin
BİOS güncel az önce occt ile güç kaynağı testi yaptım ve pc hata verdi yine çöktü.
ram testi yaptım sorun yok gösterdi.
PSU'da da bir sıkıntı olabilir hocam. XMP kapatıp test eder misin?

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Bahadır AKKIN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kanka xmp kapalı şekilde memtest86 testi yaptım sorun çıkmadı. Şundan olabilir işlemcimin işlem parçacık sayısı 20 ekran kartım 16 parçacık ssd 4 yani ssd ve ekran kartı 20 parçacığı tamamlıyor o yüzden ramlara işlemci üzerinden parçacık sayısı kalmıyor bu nedenle ramları düzgün kullanamıyor olabilirim daha önce ekran kartım 6700xt vardı o zamanlar 2ssd kullanıyordum birini çıkarmak durumunda kalmıştım 32gb 6000mhz ram yapmak için
Mesaj otomatik birleştirildi:

memteste86 da sorun göstermedi fakat occt de memory testi yaptığımda hata veriyor.

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,125
İsim
Emre Zengin
Kanka xmp kapalı şekilde memtest86 testi yaptım sorun çıkmadı. Şundan olabilir işlemcimin işlem parçacık sayısı 20 ekran kartım 16 parçacık ssd 4 yani ssd ve ekran kartı 20 parçacığı tamamlıyor o yüzden ramlara işlemci üzerinden parçacık sayısı kalmıyor bu nedenle ramları düzgün kullanamıyor olabilirim daha önce ekran kartım 6700xt vardı o zamanlar 2ssd kullanıyordum birini çıkarmak durumunda kalmıştım 32gb 6000mhz ram yapmak için

memteste86 da sorun göstermedi fakat occt de memory testi yaptığımda hata veriyor.
Sorun sanki PSU'ya doğru gidiyor. Olay görüntüleyicisinde tam çökme olduğu zamanlardaki hataların ekran görüntüsünü atabilme imkanın var mıdır?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,125
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Bahadır AKKIN
Sorun sanki PSU'ya doğru gidiyor. Olay görüntüleyicisinde tam çökme olduğu zamanlardaki hataların ekran görüntüsünü atabilme imkanın var mıdır?
resim_2023-02-25_132551462.png
resim_2023-02-25_132611373.png

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,125
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Bahadır AKKIN
psu değiştirmeden önce amd ekran kartı kullanıyordum wattman hatası aldığım için 4070ti geçtim o zaman yine bu çökme sorunları vardı. 4070ti geçince psu değiştirme zorunda kaldım ve sorun hala devam ediyor.
PSU'yu değiştirmeden önce böyle bir sorun var mıydı?

O hata yazanlar senin o saatte aldığın donmalar dimi? Onların üstüne tıklayıp ekran görüntüsü atar mısın?
donam sırasındaki hatalar gözükmüyor. Bunlar şuan gözükenler. Biraz csgo oynadım çökme olmadı fifaya gireceğim olursa yine hatayı ekran görüntüsü alıırm.

O hata yazanlar senin o saatte aldığın donmalar dimi? Onların üstüne tıklayıp ekran görüntüsü atar mısın?

resim_2023-02-25_133055461.png
resim_2023-02-25_133102302.png

PSU'yu değiştirmeden önce böyle bir sorun var mıydı?
6700xt ekran kartı kullanıyordum ve o zamanlar 2 tane ssd takılıydı bilgisayarda 32gb ram takıp 6000mhz çalıştıramıyordum. Asus müşteri hizmetleri işlemci parçacık sayısı yeterli olmadığı için 32gb 6000mhz de çalışmadığını söyledi ssdlerin 1 tanesini çıkardım o zaman 32gb ram 6000 mhz de çalışıyordu fakat waatman hatası alıyordum. Şimdi 4070ti geçince haliyiyle 4070ti daha fazla işlem parçacık sayısı kullanıcak ve ramlara yine yetersiz sayı kalacağını düşünüyorum.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,125
İsim
Emre Zengin
psu değiştirmeden önce amd ekran kartı kullanıyordum wattman hatası aldığım için 4070ti geçtim o zaman yine bu çökme sorunları vardı. 4070ti geçince psu değiştirme zorunda kaldım ve sorun hala devam ediyor.

donam sırasındaki hatalar gözükmüyor. Bunlar şuan gözükenler. Biraz csgo oynadım çökme olmadı fifaya gireceğim olursa yine hatayı ekran görüntüsü alıırm.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
AMD'nin sürücüleri halen duruyor. Sistemine temiz kurulum yapmadın mı hocam? Sorunları eleye eleye gidersek, anakarttan kaynaklı bir sorun yok diye düşünüyorum, PSU eskisi takılıyken gene sorun yaşıyormuşsun onu da eleyelim. RAM'ler halen hata da ilk konumda yer alıyor. İşlemci kaynaklı sorun olsaydı mavi ekran verirdi diye düşünüyorum. Ekran kartından yana da sıkıntı yok.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
908,261
Üyeler
140,968
Son üye
kriptoamca
Top Bottom