Neler Yeni

Bilgisayarımdaki Çok Yüksek Isınma Sorunu

YURTSEVENGAMER

80+ Silver
Bilgisayarım çok fazla ısınıyor. Boştayken işlemcim 75-80 , ekran kartım 40-45 derece arasında seyrediyor. Oyunlarda ise ekran kartım %100 kullanımda 70-75 civarı iken işlemcim 96 derece civarında oluyor ama işlemci kullanımı %100 olmuyor genelde 30-40 civarı. Bugun ise webde dolanırken bilgisayarımın aniden kapanması üzerine birkaç kere açmayı denedim fakat hep kapandı. Son kapanmasından önce biosa girebilmiştim ve 113 derece gibi bir sıcaklık ile karşılaştım. Sonra yine kapandı ve bekldim. Şuan açtım ve bu yazıyı yazarken anlık sıcaklığı 75 derece. (kapanma sorunu normalde yaşamıyorum bir seferlik oldu)

Sistem Özellikleri: (VOK FRİDAY 1)
AMD Ryzen 5 5600x
Gigabyte B450M S2H
GIGABYTE GeForce RTX 3060 Ti EAGLE OC 8GB GDDR6 256 Bit LHR
WD 500GB Blue SN570 Gen3x4 M.2 2280 SSD
SILICON POWER 16GB (2x8GB) XPOWER Turbine Mavi 3200MHz CL16 DDR4
NZXT KRAKEN M22 RGB 120mm İşlemci Sıvı Soğutucu
NZXT H510 ELITE RGB Tempered Glass USB 3.1 Beyaz Mid Tower Kasa
GIGABYTE P750GM 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fanlı PSU
SEAGATE 2TB HDD 7200RPM

Kasamın kapalı bir kasa olduğunu ve soğutucumun da 120mm olduğunun farkındayım fakat bu sıcaklıklar yine de fazla gibi geldi. Kasa kapağı açık oynadığımda ekran kartı sıcaklığı düşüyor ama işlemci sıcaklığı düşmüyor. Bugün yaşanan durum dışında düşünürsek de yine çok fazla. Bunu nasıl çözebilirim? Şimdiden teşekkürler.

(amd cbs kapadım)
Mesaj otomatik birleştirildi:

şuan 93 derece oldu mesela çok anlamsız

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali
aşırı yüksek, sıvı soğutucuya rağmen
montajda, termal macunda vs uygulamada problem olabilir.
biraz aşina isen söküp bak, sıv soğutucunun işlemciye oturan plaka yüzünde jelatin var, sökülmemiş olabilir. veya tam oturtulmamış olabilir

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,784
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Yukardaki arkadaşın dediği gibi bir montaj hatası olabilir.
Yoksa sıvı soğutmanın olduğu sistemde bu sıcaklıklar normal değil.
Bir de virüs taraması yapabilir misin ?

YURTSEVENGAMER

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
aşırı yüksek, sıvı soğutucuya rağmen
montajda, termal macunda vs uygulamada problem olabilir.
biraz aşina isen söküp bak, sıv soğutucunun işlemciye oturan plaka yüzünde jelatin var, sökülmemiş olabilir. veya tam oturtulmamış olabilir
Cok alisik degilim o yuzden sokup bakmam zor . Ama Bir durum farkettim. Normalde her ne kadar isinsa da 96 derece ustu cikmazdi. Bu son 2 gunde googlde gezinirken bile 96 ya cikiyor sonra yavas yavas 113 e cikip kapaniyor. Kapagi da acik kullaniyorum. Zararli bir yazilim buna sebep oluyor olabilir mi?
Yukardaki arkadaşın dediği gibi bir montaj hatası olabilir.
Yoksa sıvı soğutmanın olduğu sistemde bu sıcaklıklar normal değil.
Bir de virüs taraması yapabilir misin ?

Simdi hwinfo dan baktim da islemc power reporting devitation i %136 . Hwinfo bunun normal olmadigini soyluyor. Ama oc falan yapmadim. Bunu nasil duzeltirim?

Son düzenleme:

JSezar

80+ Silver
av taraması yaptın mı?

YURTSEVENGAMER

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
av taraması yaptın mı?
Virus taramasindan bahsediyorsaniz yapmadim.

Onceden de 5600x li sistem kullanmistim stok sogutucuyla yine boyle sonuclar aliyordum. Ama simdi sivi soutma var sorun degismedi.
Virus kaynakli olabilir mi?
Bir ayar kaynakli olabilir mi?
Nasil tespit edebilirm?

Son düzenleme:

brhmkr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
İbrahim Kuru
Önce temiz kurulum yapıp denemelisiniz. Düzelmiyorsa garantiye. Bence sorun soğutma sisteminde. Stok fanlı işlemcimi battaniyeye sarsam boşta o kadar ısınmaz. Ve bence zorlamayın işlemciyi yakarsınız.

JSezar

80+ Silver
Önce temiz kurulum yapıp denemelisiniz. Düzelmiyorsa garantiye. Bence sorun soğutma sisteminde. Stok fanlı işlemcimi battaniyeye sarsam boşta o kadar ısınmaz. Ve bence zorlamayın işlemciyi yakarsınız.
öyle bir durum söz konusu değil.bu işlemciler 100 dereceye dayanacak şekilde tasarlanıyor.çekirdek sıcaklıkları 100 üstüne çıkarsa o zaman sıkıntı ki öyle durumda da sistem kendini korumaya alıyor ve kapatıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali
hadi virus var diyelim %100 cpu kullanıyor, yine o dereceler ilginç.
cpu voltajını falan artırmış olabilir misin.
bios ayarlarından bak defaulta falan çekmeyi dene
cpuz hw info voltaj güç ekranlarını paylaşırsan belki yardımcı olan biri olabilir. amd kullanmadığım için bilemiyorum. intel olsa neyse.
intel max100, amd ler yeni seri hariç max 90 derece diyor. 113 çok fazla

fandan çıkan hava vs elle bakınca sıcak mı ciden, sensörü falan bozuk olmasın şu cpu'nun

YURTSEVENGAMER

80+ Silver

öyle bir durum söz konusu değil.bu işlemciler 100 dereceye dayanacak şekilde tasarlanıyor.çekirdek sıcaklıkları 100 üstüne çıkarsa o zaman sıkıntı ki öyle durumda da sistem kendini korumaya alıyor ve kapatıyor.

hadi virus var diyelim %100 cpu kullanıyor, yine o dereceler ilginç.
cpu voltajını falan artırmış olabilir misin.
bios ayarlarından bak defaulta falan çekmeyi dene
cpuz hw info voltaj güç ekranlarını paylaşırsan belki yardımcı olan biri olabilir. amd kullanmadığım için bilemiyorum. intel olsa neyse.
intel max100, amd ler yeni seri hariç max 90 derece diyor. 113 çok fazla

fandan çıkan hava vs elle bakınca sıcak mı ciden, sensörü falan bozuk olmasın şu cpu'nun
bios ayarlarını sıfırladım şuan 65 derece ve boşta. Bana kalırsa yine yğksek ama bazen bi anda 82 falan oluyor.

Ekran Görüntüsü (226).png

anlık sistem boşta

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali
1.35 volt amd icin yuksek olabilir.
intelden daha dusuk voltajda calisiyor diye biliyorum amd.
bilmiyorum neyse..

Serhat-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,256
İsim
Serhat İsmailoğulları
Steam
steamcommunity.com/id/ByOxyGeN
Akıllardaki soru soğutma montajı yapılırken jelatin söküldü mü ?

Top Bottom