Neler Yeni

Bios Update İçin Yardım

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
771 soket işlemcileri 775 anakartlara takabiliyorsunuz satın aldığınızda işlemcinin kenarlarına iki ufak çentik açmanız veya anakartin çıkıntı bölümlerini kesmeniz ve 4pini kapatacak bir sticker kullanmanız yeterli (hatta işlemciye bunları yapmanıza hiç gerek yok piyasada satılanlar hazır modlu olarak satiliyor direk alıp takabilirsiniz anakartiniza) sonrasında anakartınız islemciyi tam performansinda calistirsin diye ufak bir bios update vee.. artık bir canavara sahipsiniz
attığım linkten bütün bu işlemleri nasıl yapabileceğinize bakabilirsiniz
Yardımcı olabildiysem ne mutlu

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Rev değeri kaç? chipset olarak ne seçilmeli? 775 soket evet ama chipset ne? Hatta resimlerde de chipset kısmında apayrı şeyler yazıyor?
Chipset anakart modelinde belirtilir mesela seninki modelde de belirtildiği gibi g31 chipset, ayrıca anakartta bir kuzey köprüsü bir de güney köprüsü vardır. Eski anakartlarda ayrıdır ama yeni nesil anakartlarda ikisi bir çipin içinde bulunur. Senin anakartinda kuzey köprüsü modelde belirtilen chipset güney köprüsü de senin attığın ss'lerde görüldüğü üzere intel"ich7" dir. Bunların alacağın islemcilerle bek bı ilgisi yok öğrenme gerek de yok ancak yeni bı işlemci almak istiyorsan sadece anakartinin marka modelini yazıp kendi sitesine girerek hangi işlemcileri takabilecegini görebilirsin, sana önerilen işlemcilere gelecek olursak dün video da attım Xeon q9650'den dahi daha iyi olmasına rağmen q8200 veya 8500 düşünme bence, senin canavara bı Xeon lazım

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Chipset anakart modelinde belirtilir mesela seninki modelde de belirtildiği gibi g31 chipset, ayrıca anakartta bir kuzey köprüsü bir de güney köprüsü vardır. Eski anakartlarda ayrıdır ama yeni nesil anakartlarda ikisi bir çipin içinde bulunur. Senin anakartinda kuzey köprüsü modelde belirtilen chipset güney köprüsü de senin attığın ss'lerde görüldüğü üzere intel"ich7" dir. Bunların alacağın islemcilerle bek bı ilgisi yok öğrenme gerek de yok ancak yeni bı işlemci almak istiyorsan sadece anakartinin marka modelini yazıp kendi sitesine girerek hangi işlemcileri takabilecegini görebilirsin, sana önerilen işlemcilere gelecek olursak dün video da attım Xeon q9650'den dahi daha iyi olmasına rağmen q8200 veya 8500 düşünme bence, senin canavara bı Xeon lazım
Bu arada şu anda discord kullanamıyorum internetimde bir sıkıntı var foruma da mobilden giriyorum ama sıkıntı cozulunce eklerim

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Eğer overclock yapacaksan bu chipsetlerin önemi var onun dışında çoğunun arasında büyük bir fark yok mesela g31 ve ich7 ile gayet normal düzeylerde oc yapıp işini gorebilirsin, ama diyorsan ki bana normal duzey yetmez extreme bir oc yapacağım, o zaman chipsete dikkat etmen gerekir mesela müthiş oc için 775 sokette p45 ve ich10r chipset var (Asus P5QC anakart). Bu anakartı alır isen yeterli soğutma ile istediğin frekanslarda cikartabilirsin. Ama şu an yeni bir anakart almak yerine elindeki zaten yeterli olan anakartı kullanıp bir de Xeon alarak müthiş işler yapabilirsin

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
İlk soruna da yanıt vereyim her anakartta rev.(revizyon) değeri olacak diye bir şey yoktur anakart çıkar gayet güzel bir şekilde işini yerine getirir sonra teknoloji ilerler ve harddisklerimizi bağladığınız sata portlarının 3GB/s'den 6GB/s'ye çıkarılabileceği anlaşılır, marka da der ki "Ben gayet güzel çalışan bu anakartimi alayım sata portlarini 6GB/s yapayım (sata portu sadece bir örnek farklı portlar da olabilir)" sonra anakartin portlarini yenileyip "Alın bu anakart aynısının 2. Revizyonu daha iyi sata portlari var." Deyip rev.2 şeklinde tekrar satışa çıkarır.
En kaba tabiriyle revizyon değeri budur

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Bir de son soruna yanıt vereyim bios güncelleme anakarttan anakarta değişir ancak Windows sürümü vs. ile alakası yoktur. Anakartinin kendi sitesine girersin support kısmından en son sürüm bios'u bulursun sonra o bios'u indirip flaşa atarsın ardından bios menüye girip bios güncellemesi kısmından işini halledersin. Bios güncellemesi kısmı her anakartta farklıdır kendininkini YouTube'da aratarak öğrenebilirsin
Yardımcı olduysam ne mutlu..

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Rev değeri kaç? chipset nedir?/nasıl öğrenilir? nasıl bios updatelenir?/nelere dikkat etmem lazım?/sorun olursa ne olur?
Öncelikle az önce de söylediğim gibi extreme bir oc yapmayacaksan chipsete çok da dikkat etmene gerek yok bios güncellemesi yaparken elektriğin gitmemesine dikkat etmen lazım eğer bios güncellemesi yaparken elektrik giderse veya bir sorun olursa Windows güncellemesine benzemez tekrar acilmayabilir üretici firma ya da kaliteli bir bilgisayarciya goturmen gerekir.

KUZGUN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Kuzgun Yıldız
771 soket işlemcileri 775 anakartlara takabiliyorsunuz satın aldığınızda işlemcinin kenarlarına iki ufak çentik açmanız veya anakartin çıkıntı bölümlerini kesmeniz ve 4pini kapatacak bir sticker kullanmanız yeterli (hatta işlemciye bunları yapmanıza hiç gerek yok piyasada satılanlar hazır modlu olarak satiliyor direk alıp takabilirsiniz anakartiniza) sonrasında anakartınız islemciyi tam performansinda calistirsin diye ufak bir bios update vee.. artık bir canavara sahipsiniz
attığım linkten bütün bu işlemleri nasıl yapabileceğinize bakabilirsiniz
Yardımcı olabildiysem ne mutlu
bence bu açıklam gayet yeterli olmuş daha fazla yapacağın bir şey yok bir de xeon alırsan x serisini 120w tdp değeri olduğunu unutma bir de yüke bindiğinde artıyor bu. Bende kullanıyordum kalitesiz 400w ve 750ti ile x5460 besleyemedi haberin olsun psu da öenmli

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
bence bu açıklam gayet yeterli olmuş daha fazla yapacağın bir şey yok bir de xeon alırsan x serisini 120w tdp değeri olduğunu unutma bir de yüke bindiğinde artıyor bu. Bende kullanıyordum kalitesiz 400w ve 750ti ile x5460 besleyemedi haberin olsun psu da öenmli
E5450 alabilirsen -ki 775 sokette en iyisi odur-80w'lık bir TDP değeri var ama tabii ki Xeon alacaksın oc yapacaksın, kaliteli bir güç kaynağı şart

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Uğurcan Çetin
E5450 alabilirsen -ki 775 sokette en iyisi odur-80w'lık bir TDP değeri var ama tabii ki Xeon alacaksın oc yapacaksın, kaliteli bir güç kaynağı şart
Sen Bana Lütfen Discord dan ulaş
Ayrıca Rev Değeri Şart Bios İçin Sitesine Baktığımda Bana Chipset ve Rev Değeri Gerek Olduğunu Fark Ettim Yoksa bu anakart tan bi kaç tane var rev1 Rev.. Falan

ozen.hmyf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Halil İbrahim Özen
Ayrıca Rev Değeri Şart Bios İçin Sitesine Baktığımda Bana Chipset ve Rev Değeri Gerek Olduğunu Fark Ettim Yoksa bu anakart tan bi kaç tane var rev1 Rev.. Falan
Senin anakartin revizyon değerlerine baktım bulabilmek için anakartinin bir fotoğrafını çekip atabilir misin bana ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Uğurcan Çetin
Senin anakartin revizyon değerlerine baktım bulabilmek için anakartinin bir fotoğrafını çekip atabilir misin bana ?

Sanırsam biri Bunu söylemişti zaten Anakartta işlemcinin Soğutucsu Rev değerini Kapatıyor sanırsam daha sonra çıkarırsam yazarım buraya rev değerini sizde yardımcı olursunuz bios update i konusunda

Top Bottom