Neler Yeni

Biostan fan için pwm açınca fan çok hızlı çalışıyor

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,799
İsim
Abdullah Aydoğdu
PC'de 2 tane fan var ve çoğaltıcıyla tek anakart portuna bağlılar. Anakart portu 4 pin, çoğaltıcının anakarta giren kısmı da 4 pin. Fanlar da 4 pin PMW. Çoğaltıcının fanların takıldığı 2 kısmı biri 4 pin diğeri 3 pin. Olması gereken de bu zaten, 4 pin olandan rpm ayarlıyor diğeri ona uyum sağlayıp aynı dönüyor. Kabloda sıkıntı var desem MSI Center uygulaması sorunsuz çalışmazdı. Uygulamada fanlar gayet iyi çalışıyor ama Windows'u bozuyor uygulama. Güç planını sürekli kafasına göre değiştiriyor, donma-kasma yaratıyor. Uygulamayı silip BIOS'tan ayarlayayım diyorum, resimdeki gibi systemfan ı yani kasa fanını DC'den PMW'ye aldığım gibi sabit 1700 RPM dönüyor egzoz fanı, sistem boştayken bile full dönüyor yani. Diğer fan normal yavaş dönüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lütfen yardımcı olun. Fanları pwm yaptığım anda egzoz fan 1700 rpm çalışıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Ekler

• IMG20230821181510.jpg
    IMG20230821181510.jpg
    2.8 MB · Hit: 33
  • IMG20230821181220.jpg
    IMG20230821181220.jpg
    3.2 MB · Hit: 35
Son düzenleme:

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Yani 1700 RPM de çalışması normal gibi, seslimi çalışıyor ?

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,799
İsim
Abdullah Aydoğdu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani 1700 RPM de çalışması normal gibi, seslimi çalışıyor ?
1700 RPM demek fanın son hızda çalışması demek. Egzoz fan boştayken full hızda çalışıyor, doğal olarak sesli çalışıyor.
Ön fan ise normal yavaş çalışıyor. İkisinin de aynı çalışması lazım biostan ayarlayınca ama olmuyor.
Şu an uygulamasından %50 hızda dönüyor sistem boştayken 1100 RPM'de dönüyor, ayarladığım gibi.
Uygulamasını kullanıp biosu boşvereyim diyorum uygulama windowsu bozuyor, kasma falan yapıyor.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,334
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
PWM kullanmak zorunda değilsin aslında. DC mod destekliyorsa anakartın DC modda da hızını kontrol edebilirsin.

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,799
İsim
Abdullah Aydoğdu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
PWM kullanmak zorunda değilsin aslında. DC mod destekliyorsa anakartın DC modda da hızını kontrol edebilirsin.
DC ile PWM ne farkı var? Ben sırf fanlar ısıya göre çalışsın diye fazladan para verdim fanlara...

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,334
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
DC ile PWM ne farkı var? Ben sırf fanlar ısıya göre çalışsın diye fazladan para verdim fanlara...
DC'de de ısıya göre ayarlanması lazım zaten. DC ile PWM arasındaki fark biri direkt voltajla kontrol diğeri ise özel bir sinyalle.

Aykut D.

80+ Gold

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,334
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,799
İsim
Abdullah Aydoğdu
Giriş seviyesi bazı anakartlarda DC kontrol olmayabiliyor sadece başka bir olayı yok.
Peki usta pwm nin böyle çalışmasının sebebini bulamaz mıyız? Pwmye tıkladığım anda egzoz fan boştayken bile 1700 rpm neden oluyor ki? Diğer fanda sıkıntı yok o yavaş dönüyor ki ikisinin de aynı dönmesi lazım tek kabloyla tek porta bağlılar.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,334
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Peki usta pwm nin böyle çalışmasının sebebini bulamaz mıyız? Pwmye tıkladığım anda egzoz fan boştayken bile 1700 rpm neden oluyor ki? Diğer fanda sıkıntı yok o yavaş dönüyor ki ikisinin de aynı dönmesi lazım tek kabloyla tek porta bağlılar.
Bazı dönüştürücüler öyle saçmalıyor bende var 3 tane 1 tanesinde PWM çalışmıyor gariptir.

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,799
İsim
Abdullah Aydoğdu
Bazı dönüştürücüler öyle saçmalıyor bende var 3 tane 1 tanesinde PWM çalışmıyor gariptir.
Ben de kablodan dolayı diye düşündüm de msi center uygulamasında sorunsuz çalışıyor 2 si de.

Bir de dc yapınca voltaja göre ayarlamayı anlamıyorum. Pwmde 40 derecede %50 dönsün diyorum mesela ama dcde % ile değil v yazıyor. 8.0 v 10.0 v vs.
Benim fanlar 4 pin dcde çalıştırmayı hiç denemedim, 4 pin dc çalışır mı?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,334
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ben de kablodan dolayı diye düşündüm de msi center uygulamasında sorunsuz çalışıyor 2 si de.

Bir de dc yapınca voltaja göre ayarlamayı anlamıyorum. Pwmde 40 derecede %50 dönsün diyorum mesela ama dcde % ile değil v yazıyor. 8.0 v 10.0 v vs.
Benim fanlar 4 pin dcde çalıştırmayı hiç denemedim, 4 pin dc çalışır mı?
4 pin takılıyken de DC ayar oluyor ama ne kadar stabil onu hatırlamıyorum :D

Top Bottom