Neler Yeni

Bir Deist ile Yazılı Röportaj

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,879
İsim
Hakan
Yeni Seri ve Konuğumuz :
Farklı Dinlere ve Görüşlere sahip insanlar ile kendi istekleri olursa röportaj yapacağım, ilk konuğumuz Deist bir felsefeye sahip Anonim olarak katılacak verebileceğim en özel bilgi forumdan olduğu.
Olabildiğince saygılı olmaya çalışalım yorumlarda
Soru 1 : Bizlere Kısaca Deizm'i Özetler misin?
Cevap :
Deizim Tanrıya inanıp herhangi bir peygambere inanmayan yarı felsefi yarı dini bir inanç türüdür. Benimkisi biraz daha ****izim (Kişinin İsmi Geçiyordu). Yanlış anlaşılmasın kendi dinimi kurmadım tabii ki. Kendi felsefi düşüncelerimi ele alarak oluşturduğum bir düşünce yapısı. Kısaca bahsetmek gerekirse deizime benzer bir bakış açısı. Burayı çok açmak istemiyorum.

Soru 2 : Tanrının varlığına hangi delileri sunabilirsin?
Cevap :
Basit düşünelim. Bir ada bir insan hayal edin. Kendisi bitkiler ve hayvanlar hariç kimseyi görmemiş duymamış haberi yok. Belli bir zaman sonra yaratıcının varlığını anlamaya bulmaya çalışacak. Ona şükranlarını sunmak için farklı yöntemler arayabilir. Mesela günde 10 dakika ayakta bekleyip gülümsemek. Bu şekilde ibadetini gerçekleştirmiş olacak. Şahsen aklı dengesi olan bir insan bir yaratıcının varlığını bulabili

Soru 3 : Ailen ve Çevren Nasıl Karşıladı?
Cevap :
Ailemin haberi yok. Çevremde sadece 2 kişi biliyor onlarda yadırgamadı. Kimse tanıştığı insanın veya akrabasının ilk dini düşüncesini yargılamamalı bence. Konu açılmadığı sürece dini görüşümü belli etmiyorum.

Soru 4 : Cennet ve Cehennem Kavramına İnanıyor musun?
Cevap :
Yıllarca İslamiyet çatısı altında kaldığım için evet. Artık oturmuş bir psikoloji oldu.
Şahsen öldükten sonra mükafat/ceza sistemi var.

Soru 5 : Adem ve Havvaya İnanıyor musunuz ve hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap :
Çok uzun bir yazı yazmak istemiyorum. Eskiden evet şimdi hayır kesinlikle. Çok saçma geliyor bana

Soru 6 : Dinler hakkında ne düşünüyorsun?
Cevap :
En son dinin islamiyet olduğu gerçeği benim için değişmez. Dinler vardı ve son buldu tanrının dediği gibi. Fakat son din islamiyetin üzerinden ortalama 1500 yıl kadar geçti. Şu an hatırlamadığım bir mezhebe göre ilk kuran-ı kerim yakıldı ve ortadan kayboldu. Hatırlayanlar yorumda belirebilir. Şiilik olabilir.

Soru 7 : Kutsal Kitap "Tevrat-Zebur-İncil ve Kur'an hakkında ne düşünüyorsun?
Cevap :
Dediğim gibi hepsi vardı fakat yapısı bozuldu.

Soru 8 : Evrimi Kabul Ediyor musun?
Cevap :
Çok karışık orası. İçine girdikçe beynim mıncıklanıyor başıma ağrılar giriyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum cidden. Her dine her delile göre değişiyor. Önemli olan nerden geldiğimiz değil nereye gideceğimiz.

Soru 9 : Ateizm ve Agnostisizm Hakkında Ne düşünüyorsun?
Cevap :
Her ikiside bana göre saçma geliyor. Çok yorum yapmayacağım.

Soru 10 : Seni Deizm'e ne itti?
Cevap :
Ailevi durumlar ekonomik koşullar yönetim şekli ve dini baskılar.

Röportajı yayımlamama izin verdiği için o kişiye teşekkürler, kesinlikle kendi fikrimi belirtmeyeceğim bu kişinin kendi fikri ve ona sorulmuş sorular. İyi Günler.

Sırada bir Ateist ile daha sonra Müslüman (kendim değil) daha sonra da Musevi ve Hristiyan bulmaya çalışacağım.

Mertmax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,108
İsim
Mert Enes Deniz
İlgilendiği Kategoriler
Playstation,Racing,Pc toplama
Sırada bir Ateist ile daha sonra Müslüman (kendim değil) daha sonra da Musevi ve Hristiyan bulmaya çalışacağım.
Müslümanı bol. Ama gerçekten olanı bulması zor. Hristiyan'da bir tık zor sanki ama bulunabilir. Musevi bulmak...

PinsizAMD

80+ Bronze
Yeni Seri ve Konuğumuz :
Farklı Dinlere ve Görüşlere sahip insanlar ile kendi istekleri olursa röportaj yapacağım, ilk konuğumuz Deist bir felsefeye sahip Anonim olarak katılacak verebileceğim en özel bilgi forumdan olduğu.
Olabildiğince saygılı olmaya çalışalım yorumlarda
Soru 1 : Bizlere Kısaca Deizm'i Özetler misin?
Cevap :
Deizim Tanrıya inanıp herhangi bir peygambere inanmayan yarı felsefi yarı dini bir inanç türüdür. Benimkisi biraz daha ****izim (Kişinin İsmi Geçiyordu). Yanlış anlaşılmasın kendi dinimi kurmadım tabii ki. Kendi felsefi düşüncelerimi ele alarak oluşturduğum bir düşünce yapısı. Kısaca bahsetmek gerekirse deizime benzer bir bakış açısı. Burayı çok açmak istemiyorum.

Soru 2 : Tanrının varlığına hangi delileri sunabilirsin?
Cevap :
Basit düşünelim. Bir ada bir insan hayal edin. Kendisi bitkiler ve hayvanlar hariç kimseyi görmemiş duymamış haberi yok. Belli bir zaman sonra yaratıcının varlığını anlamaya bulmaya çalışacak. Ona şükranlarını sunmak için farklı yöntemler arayabilir. Mesela günde 10 dakika ayakta bekleyip gülümsemek. Bu şekilde ibadetini gerçekleştirmiş olacak. Şahsen aklı dengesi olan bir insan bir yaratıcının varlığını bulabili

Soru 3 : Ailen ve Çevren Nasıl Karşıladı?
Cevap :
Ailemin haberi yok. Çevremde sadece 2 kişi biliyor onlarda yadırgamadı. Kimse tanıştığı insanın veya akrabasının ilk dini düşüncesini yargılamamalı bence. Konu açılmadığı sürece dini görüşümü belli etmiyorum.

Soru 4 : Cennet ve Cehennem Kavramına İnanıyor musun?
Cevap :
Yıllarca İslamiyet çatısı altında kaldığım için evet. Artık oturmuş bir psikoloji oldu.
Şahsen öldükten sonra mükafat/ceza sistemi var.

Soru 5 : Adem ve Havvaya İnanıyor musunuz ve hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap :
Çok uzun bir yazı yazmak istemiyorum. Eskiden evet şimdi hayır kesinlikle. Çok saçma geliyor bana

Soru 6 : Dinler hakkında ne düşünüyorsun?
Cevap :
En son dinin islamiyet olduğu gerçeği benim için değişmez. Dinler vardı ve son buldu tanrının dediği gibi. Fakat son din islamiyetin üzerinden ortalama 1500 yıl kadar geçti. Şu an hatırlamadığım bir mezhebe göre ilk kuran-ı kerim yakıldı ve ortadan kayboldu. Hatırlayanlar yorumda belirebilir. Şiilik olabilir.

Soru 7 : Kutsal Kitap "Tevrat-Zebur-İncil ve Kur'an hakkında ne düşünüyorsun?
Cevap :
Dediğim gibi hepsi vardı fakat yapısı bozuldu.

Soru 8 : Evrimi Kabul Ediyor musun?
Cevap :
Çok karışık orası. İçine girdikçe beynim mıncıklanıyor başıma ağrılar giriyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum cidden. Her dine her delile göre değişiyor. Önemli olan nerden geldiğimiz değil nereye gideceğimiz.

Soru 9 : Ateizm ve Agnostisizm Hakkında Ne düşünüyorsun?
Cevap :
Her ikiside bana göre saçma geliyor. Çok yorum yapmayacağım.

Soru 10 : Seni Deizm'e ne itti?
Cevap :
Ailevi durumlar ekonomik koşullar yönetim şekli ve dini baskılar.

Röportajı yayımlamama izin verdiği için o kişiye teşekkürler, kesinlikle kendi fikrimi belirtmeyeceğim bu kişinin kendi fikri ve ona sorulmuş sorular. İyi Günler.

Ailevi durumlar ekonomik koşullar yönetim şekli ve dini baskılar
Bende elhamdurillah bunun yüzünden ataist oldum.

Top Bottom